آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 2856
تاریخ انتشار : 17 آبان 1390 8:11
تعداد بازدید : 587

تعیین 29 نقطه در تهران برای راه اندازی شبکه ملی فرهنگ

طرح کلان ملی شبکه فرهنگی به منظور ایجاد بستری مبتنی بر فناوری ارتباطی و پاک از ناهنجاری ها برای دسترسی به آثار فرهنگی اجرایی شد که در حال حاضر 29 نقطه در تهران برای راه اندازی شبکه ملی تعیین شده و هر استان از طریق پورتال پرسرعت به این شبکه وصل خواهد شد.

مهر -ريیس مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی با اشاره به آخرین وضعیت شبکه ملی فرهنگی گفت: هدف ما ارتقای مراکز فرهنگی  در کشور است تا در مواجهه با فضاهای جدید فرهنگی، دیجیتال و مجازی بتوانیم فرهنگ و مراکزی را که در این زمینه فعالیت می‌کنند را حفظ کنیم. بنابراین هر جایی که فضا باشد آمادگی فعالیت‌های فرهنگی داریم.
عیسی زارع‌پور با تاکید بر اینکه در این طرح به عرضه محصولات فرهنگی توجه شده است، افزود: این موارد مورد بررسی قرار گرفته، همچنین در آن به مقوله اینترنت پاک توجه شده است که شامل حوزه‌های مختلف تخصصی و علمی می‌شود.
وی از انتخاب هشت منطقه کشور به عنوان قطب و مرکز تخصصی در این حوزه خبر داد و یادآور شد: بر این اساس نخستین مرکز در قم راه‌اندازی می‌شود.
همکاری مرکز رسانه‌های دیجیتال با برخی دانشگاه‌ها
زارع‌پور با اشاره به امضای تفاهم‌نامه با دانشگاه شریف گفت: به منظور فرهنگ‌سازی در این زمینه با دانشگاه صنعتی شریف تفاهم‌نامه‌ای امضا شد. بر این اساس این دانشگاه اقدام به برگزاری کلاس‌های آموزشی با هدف ارتقای دانش تخصصی جوانان درزمینه تولید محتوا خواهد کرد.
راه‌اندازی کتابخانه دیجیتال در طرح شبکه ملی فرهنگی
زارع‌پور همچنین تشکیل 100 کتابخانه دیجیتال در کشور را از دیگر برنامه‌های این طرح ملی نام برد و گفت: در تلاش هستیم که 100 کتابخانه دیجیتال و مسجد را در جریان طرح شبکه ملی فرهنگی راه‌اندازی کنیم.
ريیس مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی افزود: با سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی تفاهم‌نامه‌ای امضا کردیم که بر اساس آن مرکز دیجیتالی برای ایرانیان خارج از کشور راه‌اندازی کنیم.
تعیین 29 نقطه در تهران برای راه‌اندازی شبکه ملی
زارع‌پور با اشاره به اینکه این طرح به صورت خودجوش راه‌اندازی و تولید محتوای بومی نیز در آن دیده شده است، گفت: در حال حاضر پورتال مطبوعات نهایی شده و تا پایان سال چهار پورتال راه‌اندازی می‌شود.
وی افزود: در این طرح نشریات در قالب پورتال جمع‌آوری خواهند شد و به نمایش در خواهند آمد. مراکز به موسسات فرهنگی تبدیل می‌شود و از معافیت مالیاتی برخوردار خواهند شد.
وی گفت: در حال حاضر 29 نقطه در تهران برای راه‌اندازی شبکه ملی فرهنگی تعیین شده است و در هر استان نیز یک نقطه به صورت مرکزی از طریق پورتال پرسرعت به این شبکه وصل خواهد شد.
بهره‌گیری از توان ابر رایانه‌ها برای ارتقای توان شبکه ملی فرهنگ
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: از جمله کارکردهای شبکه ملی فرهنگی تولید محتوای علمی است که می‌توان در اختیار دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی قرار گیرد.
نسرین سلطانخواه با تاکید بر بهره‌گیری از ابر رایانش ملی در شبکه ملی علمی فرهنگی یادآور شد: به منظور ارتقای توان شبکه ملی فرهنگ می‌توان با استفاده از قابلیت‌های ابر رایانش ملی محتوای این شبکه را ارسال کرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :