آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 28629
تاریخ انتشار : 28 خرداد 1392 12:24
تعداد بازدید : 767

مشاور اقتصادی حسن روحانی برنامه‌های دولت تدبیر و امید را تشریح کرد:

بهبود فضای کسب و کار در اولویت دولت منتخب

مشاور اقتصادی رییس جمهور منتخب با اعلام اینکه دولت تدبیر و امید مصمم به احیا و بازسازی سازمان مدیریت برای تخصیص بهینه منابع خواهد بود، گفت: دکترحسن روحانی با اعتقادی که به نشاط مردم دارد، نهایت استفاده را خواهد کرد تا تحریم ها را کاهش دهد، بنابراین می توانیم انتظار بهبود تحریم ها را داشته باشیم، ضمن اینکه رییس جمهور منتخب قصد ندارد از یک حزب یا جریان خاص در کابینه یازدهم استفاده کند.

خبرگزاری مهر- محمدباقر نوبخت در برنامه زنده تلویزیونی پایش در مورد برنامه‌های اقتصادی حسن روحانی رییس‌جمهور منتخب مردم در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: در طرح هدفمندی یارانه‌ها براساس ماده 7 قانون مربوطه دولت مجاز است که تا 50 درصد درآمد ناشی از کاهش یارانه‌ها را به نسبت درآمد خانوارها بین سرپرستان خانوارها تقسیم کند.
مشاور اقتصادی روحانی با اشاره به پرداختن یکسان یارانه‌های نقدی بین اقشار فقیر و غنی و پردرآمد و کم درآمد که ممکن است حتی برخی از آنها نیازی به یارانه‌های نقدی نداشته باشند، گفت: متاسفانه در حال حاضر افرادی هستند که فاقد هر گونه درآمدی هستند. طبق آمار رسمی اعلام شده توسط مرکز آمار در حال حاضر بیش از 5/3 میلیون نفر بیکار در کشور وجود دارد که با درآمد صفر زندگی می‌کنند. براساس تعاریف مربوط به بیکاری، اگر این افراد حتی یک ساعت در هفته بدون مزد کار نکرده باشند بیکار محسوب می‌شوند که البته با این تعریف سختگیرانه باز هم 5/3 میلیون نفر در بیکار در کشور وجود دارد.
وی با بیان اینکه این افراد همان 45 هزار و 500 تومان یارانه نقدی را مانند بقیه دریافت می‌کنند، گفت: این در حالی است که افراد ثروتمند نیز به همان نسبت این مبلغ را دریافت می‌کند. در عین حال، باید گفت که این افراد ثروتمند نیازی به این یارانه نقدی ندارند بلکه آنها نیازمند امنیت سرمایه‌گذاری هستند. بر این اساس است که باید حتما عدالت را برقرار کنیم و این به معنای برقراری مساوات نیست.
نوبخت گفت: عدالت حکم می‌کند با همان چشمی که به افراد فاقد درآمد نگاه می‌کنیم، به افراد غنی نگاه نکنیم. 5/3 میلیون نفر مذکور تنها نیم درصد یک دهک جامعه را تشکیل می‌دهند، بنابراین اگر به دو دهک ثروتمند یارانه نقدی ندهیم و این پرداخت به نوع دیگری باشد، یارانه نقدی 2/3 میلیون نفر بیکار چهار برابر خواهد شد؛ بنابراین با اجرای چنین برنامه‌ای عدالت بهتر برقرار می‌شود.

برنامه‌های 3 گانه
وی با بیان اینکه سه نوع برنامه برای دوره سال‌های 92 تا 96 در نظر گرفته‌ایم، گفت: یکی از این برنامه‌ها برنامه خوشبینانه است. مردم انتظار دارند با این انتخاب خود دکتر روحانی بتواند از مزیت‌ها و توانایی‌های خود در عرصه بین‌المللی و دیپلماسی سیاسی خود در کنار سایر مزیت‌ها استفاده کند تا بتواند تحریم‌های ظالمانه‌ای که حتی با عرف‌های بین‌المللی نیز در تضاد است را از طریق مذاکره تقلیل دهد تا در نهایت بتوانیم تهدیدها و تحریم‌ها را کاهش و گشایش‌هایی را ایجاد کنیم. اما این موضوع به منزله این نیست که از اهداف ملی خود عبور کنیم. مشاور اقتصادی روحانی، دو برنامه دیگر روحانی را واقع‌بینانه و بدبینانه ذکر کرد و گفت: البته انتظار نداریم که برنامه بدبینانه اجرایی شود و چنین برنامه‌ای را آماده کرده‌ایم.
وی در مورد تورم و تاثیر آن در زندگی مردم گفت: تورم نه تنها در زندگی خانوارها و معیشت آنها تاثیر دارد بلکه می‌تواند به ارزش پول ملی، ثبات و امنیت اقتصادی، بهبود فضای کسب و کار و بهبود اشتغال تاثیر داشته باشد. راه‌های مهار تورم همان راه‌هایی است که تورم به جامعه تزریق می‌شود و باید مسدود شود. تورم افزایش قیمت کالاها به صورت قابل ملاحظه در یک دوره نسبتا کوتاه است. این پدیده در بازار کالا اتفاق می‌افتد، زمانی که عرضه تقاضا نامتوازن شود قیمت‌ها بالا می‌رود. زمانی که تقاضا بر عرضه فزونی یابد قیمت‌ها افزایش می‌باید. رایج‌ترین راه‌هایی که باعث می‌شود تقاضا بیشتر از عرضه شود نقدینگی است.
نوبخت افزود: رابطه مستقیمی بین تورم و نقدینگی وجود دارد و باید نقدینگی کنترل شود. بر اساس برنامه چهارم مناسب‌ترین رشد برای نقدینگی 20 درصد است. رشد اقتصادی از طریق تولید ایجاد می‌شود گرچه رشد اقتصادی بر اساس برنامه‌های اقتصادی هشت درصد در نظر گرفته شده است اما کارشناسان می‌گویند که در حال حاضر رشد اقتصادی منفی است ولی به هر حال باید سعی کنیم که به تولید رشد دهیم تا به عرضه منجر شود. تا در نهایت برابری در عرضه و تقاضا ایجاد شود. در این حالت نباید از طریق واردات عمل کرد زیرا این امر به معنای ایجاد کار برای کارگران چینی و باغداران آرژانتینی است.
نوبخت با تاکید بر اینکه سیاست‌های پول و مالی باید به گونه‌ای مناسب تدوین شوند گفت: با اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها قیمت‌های برخی حامل‌های انرژی و آب افزایش یافته است و این در حالی است که تولیدکننده‌ها از همین منابع استفاده می‌کنند.
وی در پاسخ به این سوال که آیا به اجرای تولید کنترل‌ها اعتقاد دارید؟ گفت: هم بله و هم خیر. قیمت‌ها را عرضه و تقاضا مشخص می‌کند، البته وظیفه دولت حمایت از ملت است، البته نه به صورت دستوری که مثلا نرخ تورم پنج درصد شود، زیرا بازار کار خود را به پیش می‌برد.

اجرای طرح‌های نیمه تمام
وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود در مورد بهبود فضای کسب و کار گفت: برخی از مراکز که رتبه‌بندی بهبود فضای کسب و کار را انجام می‌دهند تعریف ویژه‌ای دارند و مولفه‌های ویژه‌ای را برای آن در نظر می‌گیرند. در حال حاضر در کشور 450 هزار میلیارد تومان نقدینگی در دست بخش خصوصی است که می‌تواند به سمت تقاضا و یا عرضه حرکت کند. اگر به سمت تقاضا برود افراد می‌توانند این پول را وارد بازارهای ارز و سکه کنند که باعث ایجاد تقاضا و افزایش قیمت می‌شود. بخشی از افزایش قیمت‌ها در این بازارها در سال گذشته ناشی از این امر بود اما اگر همین نقدینگی به سمت تولید برود باعث مهار تورم خواهد شد زیرا باعث تولید می‌شود.
مشاور اقتصادی روحانی گفت: اگر به قصد گرانی کالاها احتکار شوند، در یکی دو ماه بعد از آن تورم ایجاد می‌شود. اگر ده مولفه بهبود فضای کسب و کار با مشکلاتی مواجه شود کسب و کار می‌خوابد. وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود از تلاش برای ارایه لوایح بودجه تا 15 آذرماه هر سال به مجلس و اجرای طرح‌های نیمه تمام خبر داد و گفت: سازمان مدیریت باید توجیه فنی و اقتصادی طرح‌ها را بررسی کند، این در حالی است که روحانی مصمم به احیا و بازسازی سازمان مدیریت برای تخصیص بهینه منابع است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :