آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 28668
تاریخ انتشار : 29 خرداد 1392 11:34
تعداد بازدید : 1380

اعتراض و هشدار هم زمان مجمع واردات و انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی به شکل گیری قاچاق نوین

4 تا پیچ بستن که نشد تولید!

به گفته رییس انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی ایران و رییس مجمع واردات، برخی از واردکنندگان با استفاده از رانت های خاص نسبت به واردات قطعات لوازم خانگی در حجم وسیع به صورت SKD اقدام کرده اند و این امر قاچاق نوینی است که در حال گسترش است.

ایسنا- محمدرضا دیانی گفت:حدود 1200 کانتینر قطعات لوازم خانگی به صورت اس.کی.دی در حال ورود به کشور است. این قطعات به سه بخش تقسیم شده و در مناطق ویژه اقتصادی چون سیرجان وسلفچگان مونتاژ می‌شود.
وی با بیان اینکه واردکنندگان با واردات قطعات لوازم خانگی از تعرفه پایین واردات استفاده می‌کنند اظهار داشت:اگر واردات به صورت CBU باشد، واردکنندگان مجبورند تعرفه بالای گمرکی را بپردازند لذا با واردات به صورت اس.کی.دی ضمن استفاده از ارز مبادله‌ای می‌توانند از تعرفه پایین گمرکی برای تولیدکنندگان بهره‌مند شوند و متاسفانه در زمره تولیدکنندگان هم قرار گیرند.
رییس انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی ایران گفت: واردات قطعات و مونتاژ آن در مناطق ویژه اقتصادی، قاچاق نوین و بزرگی است که برخی از واردکنندگان انجام می‌دهند و این امر ضربه جبران ناپذیری را به صنعت کشور می زند.تولیدکنندگان با مشقت و مشکلات فراوان به تولید می‌پردازند و واردکنندگان بدون هیچ دردسری تنها با مونتاژ قطعات، لوازم خانگی خارجی را وارد بازار کشورمان می‌کنند.
وی با بیان اینکه از سال گذشته ثبت سفارش لوازم خانگی ممنوع شد و در لیست دهم قرار گرفت، افزود:از آنجا که واردکنندگان خاص نتوانستند لوازم خانگی را وارد کشور کنند اقدام به واردات قطعات در حجم‌های بالا کردند. این امر ضمن دور زدن قانون باعث برهم خوردن روند تولید ملی می‌شود.
دیانی خاطر نشان کرد:طی سال‌های اخیر برخی از واردکنندگان برای آنکه سود بالاتری از واردات ببرند قطعات لوازم خانگی را وارد و درمناطق ویژه اقتصادی تنها مونتاژ می‌کردند اما اخیرا واردکنندگان بی پرده اقدام به واردات قطعات کرده اند.
وی با بیان اینکه واردات قطعات لوازم خانگی به صورت اس.کی.دی به صورت سنگین در حال انجام است تصریح کرد:با ممنوعیت ثبت سفارش لوازم خانگی، تولیدکنندگان این بخش با تمام ظرفیت خود نسبت به تولید اقدام کردند و توانستند نیاز بازار را پاسخگو باشند و اکنون مازاد عرضه وجود دارد لذا واردات لوازم خانگی توجیه ندارد.
رییس انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی ایران از دولت خواست که موضوع واردات قطعات پیگیری شود تا واردکنندگان خاص از تعرفه پایین واردات بهره مند نشوند لذا مراجع نظارتی باید وضعیت پیش آمده را رصد کنند تا واردکنندگان از خلاءقانون به نفع خود استفاده نکنند.
وی با بیان اینکه تولیدکنندگان واقعی برای ادامه حیات خود نیاز به ارز دارند تصریح کرد: با خروج ارز بدین شکل مونتاژ کاران تقویت و تولید ملی بیش از گذشته صدمه می‌بیند.
وی با اشاره به اینکه فرآیند واردات باید کنترل شود، یادآور شد:با اصلاح آیین‌نامه‌ها می‌توان شرایط واردات را تغییر داد و قطعات لوازم خانگی به صورت کلی وارد کشور نشود. دست دادن هر لحظه به مثابه از بین رفتن بخش عظیمی از ثروت های ملی ما است.
وی تاکید کرد:واردات به صورت سی.کی.دی به معنا هزینه بیشتر و از دست دادن بخش عظیمی از ارز مبادلاتی است. ارزی که می‌تواند به تولید و کالاهای اساسی و زیر ساخت تعلق گیرد.
وی با بیان اینکه حقوق وارداتی به صورت سی.کی.دی یک دهم محصول کامل است لذا اقبال برای این شیوه از واردات بیشتر می‌شود، افزود:این امر عمق ساخت داخل را محدود می‌کند و ارزش آفرینی تولید را کاهش می‌دهد.
وی با اشاره به این نکته که باید تمام دستگاه‌ها با ارائه راهکار و طرح های عملیاتی به سمت تحقق حماسه اقتصادی بروند و این مسئله از بعد یک شعار خارج شود گفت: با پایان کار دولت دهم نباید برنامه‌ها و آیین‌نامه‌هایی که با تلاش حامیان تولید ملی به ثمر نشست به فراموشی سپرده شود از این رو باید سعی شود تا با رفع نقاط ضعف و چالش‌های گذشته و تضمین ضمانت‌های اجرایی آنها جلوی فرصت سوزی و آزمون و خطاهای دوباره گرفته شود چرا که زمان زیادی برای تحقق این مهم در اختیار نیست.
وی گفت: تضاد در آیین نامه‌ها و برنامه‌های عملیاتی مانند ممنوعیت اولویت 10 در حالیکه تبلیغات این کالاها به وفور در رسانه‌های جمعی و سطح شهرها انجام می شود باید مورد توجه مسولان قرار گیرد.

اعتراض مجمع واردات به مونتاژکاران
از سوی دیگر، رییس مجمع‌ عالی واردات نیز با بیان اینکه برخی از واردکنندگان لوازم خانگی با واردات قطعات به صورت SKD، از تعرفه واردات CKD بهره‌مند می‌شوند، تاکید کرد که این موضوع به تولید صدمه قابل توجهی می‌زند.
محمدحسین برخوردار با بیان این‌که برخی از واردکنندگان با ممنوعیت ثبت سفارش لوازم خانگی و قرار گرفتن آن در اولویت دهم قانون را دور می‌زنند، تصریح کرد:این واردکنندگان با واردات قطعات به صورت SKD و مونتاژ آن در کارخانه‌ها که عمق ساخت داخل و انتقال دانش فنی انجام نمی‌شود، به تولید کشور ضربه می‌زنند.
وی با بیان این‌که واردکنندگان که به سمت مونتاژکاری رفته‌اند، از فضای پیش‌آمده در کشور سوءاستفاده کردند، اظهار کرد: زمانی که واردات به صورت SKD انجام می‌شود، تا یک مدت واردات قطعات در حجم‌های چهار قطعه‌ای مشکلی نیست، اما بعد از چهار سال دیگر این‌چنین وارداتی قابل قبول نیست و در حقیقت ادامه این روند صدمه زدن به تولید و بی‌توجهی به قانون است.
رییس مجمع‌ عالی واردات با تاکید بر این‌که بستن‌ چهار پیچ به منزله تولید نیست و دولت بایستی با چنین واردکنندگانی برخورد کند افزود: واردکنندگان برای آن‌که تعرفه گمرکی برای کالای نهایی (CBU) را پرداخت نکنند و همچنین بتوانند از ممنوعیت ثبت سفارش عبور کنند قطعات را به صورت SKD وارد و تعرفه واردات CKD را پرداخت می‌کنند.
وی تاکید کرد: تا پیش از این مجمع واردات مخالفت خود را با واردکنندگان مونتاژکاران اعلام نکرده بود، اما روند فعالیت‌ این بخش دائمی شده است. لذا باید جلوی اینگونه فعالیت‌ها گرفته شود. آن‌ها بدون هیچ سرمایه‌گذاری و توجه به تولید تنها به فکر سود بردن هستند.
برخوردار با بیان این که دور زدن قانون و سو‌ءاستفاده از بازار به صلاح کشور نیست گفت: تولید، قواعد و قوانین خاص خود را دارد. مونتاژکاران را نمی‌توان در چارچوب و قواعد تولید برد. چرا که آن‌ها اشتغالزایی و درآمد ملی ایجاد نمی‌کنند و تنها نسبت به ارز‌بری و جلوگیری از رونق تولیدات داخلی اقدام می‌کنند.
رییس مجمع عالی واردات تصریح کرد: واردکنندگان که به سمت مونتاژکاری رفته‌اند باید در بومی‌سازی قطعات اقدام می‌کردند. اما آن‌ها برای دریافت سود و پرداخت نکردن عوارض گمرکی به سمت واردات قطعات رفته‌اند. این امر باعث شده امر استاندارد‌سازی و کنترل کیفیت و سایر مباحث که تولید کنندگان به آن توجه می‌کنند از سوی مونتاژ‌کاران رعایت نشود.
وی در پاسخ به این سؤال که واردات قطعات که تنها مونتاژ صورت می‌گیرد طبق قانون مشکلی ندارد تصریح کرد: قطعاً منع قانونی دارد قانون به هیچ وارد‌کننده‌ای اجاز نمی‌دهد که با استفاده از واردات قطعات، تعرفه CKD بپردازد و چندین برابر سود ببرد و از طرفی تولیدکننده مورد ظلم واقع شود، اما این دسته از واردکنندگان با استفاده از رانت به چنین کاری دست می‌زنند. از این رو دولت بایستی مانع از فعالیت‌ چنین گروه‌هایی شود.
وی در ادامه به سه نکته اشاره و خاطرنشان کرد: برای آن‌که تولید رونق گیرد باید به سمت تجارت الکترونیکی حرکت کرد که نتیجه آن، مشخص شدن گردش مواد اولیه ، بهادادن به تجار خوشنام و مواظبت از کاسه ارزی است. منابع ارزی نباید به سمت کالاهای خوراکی برود، بلکه باید به بخش تولید اختصاص پیدا کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :