آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 28669
تاریخ انتشار : 29 خرداد 1392 11:37
تعداد بازدید : 873

با امضاي یک تفاهم‌نامه سه جانبه

500 هزار واحد صنفي همین امسال به صندوق مکانیزه فروش مجهز می شود

معاونت توسعه بازرگاني داخلي وزرات صنعت، معدن و تجارت، سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور و شورای اصناف به منظور اجرایی شدن ماده 71 قانون نظام صنفی کشور، در خصوص تسریع در تجهیز واحدهای صنفی به صندوق مکانیزه فروش، دیروز در طبقه دهم وزارتخانه تفاهم نامه همکاری امضا کردند که براساس این تفاهم نامه مقرر شد، 500 هزار واحد صنفي تا پايان سال به پايانه فروش مجهز شوند.

فناوران- مهدی غضنفری وزیر صنعت معدن و تجارت با بیان اینکه امروز روز معاونت فناوری اطلاعات وزارتخانه است، گفت: بیش از 10 سامانه پیشرفته ارایه شد که کل شبکه تولید و توزیع را با هم متصل می‌کند. آخرین کار در شبکه تولید و توزیع سامانه‌های فروش است که امیدواریم با امضای این تفاهم‌نامه تا پایان سال بیش از 500 هزار واحد صنفی مجهز به صندوق مکانیزه فروش شوند. وی افزود: امیدواریم این کار توسط بخش خصوصی به خوبی انجام شود و در آستانه روز اصناف خبر خوبی برای فعالان اقتصادی است که بتوانند از مزایای این تفاهم‌نامه استفاده کنند.

ضرورت تجمیع اطلاعات حوزه خرده‌فروشی
رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور نیز در این جلسه با تاکید بر ضرورت جمع‌آوری و تجمیع اطلاعات در حوزه فرآیندهای کسب و کار خرده‌فروشی، گفت: اطلاعات کسب و کار خرده فروشی باید تا وزارت صنعت، معدن و تجارت برای کنترل بازار و شورای اصناف برای حل مشکلات صنف از آنها استفاده کنند. كاظم آيت‌الهي گفت: با انجام اين كار نه تنها واحدهاي صنفي به صندوق‌هاي فروشگاهي مجهز مي‌شوند بلكه زيرساخت لازم براي تجميع داده‌هاي خرده‌فروشي تامين نياز ذي‌نفعان شامل شوراي اصناف، واحدهاي صنفي و وزارت صنعت، معدن و تجارت براي ايجاد فضاي كسب و كار پر رونق ميسر مي‌شود. کاظم آیت‌اللهی افزود: با بررسی‌های جامعی که صورت گرفت بخش خصوصی اعلام کرد برای سرمایه‌گذاری و ایجاد زیرساخت‌های لازم آماده است. در عین حال شورای اصناف نیز آمادگی خود را برای آماده‌سازی و فرهنگسازی این کار اعلام کرد و در نهایت این طرح در قالب تفاهم‌نامه‌ای تحت نظارت و مدیریت وزارت صنعت، معدن و تجارت به امضا رسید. وی با بیان اینکه شرکت‌های سرمایه‌گذار تحت نظارت سازمان نظام صنفی رایانه‌ای انتخاب خواهند شد، گفت: با سازوکاری که در تفاهم‌نامه دیده شده است می‌توانیم کار را در یک استان پایلوت آغاز کنیم و پس از یک ماه در 12 استان پیشنهادی شورای اصناف کار را ادامه دهیم. وی افزود: امکانات تسهیلاتی مورد نیاز برای این طرح توسط شرکت‌ها تامین می‌شود و برگشت سرمایه آنها از محل تراکنش‌های زیرساخت خواهد بود. به گفته وي با راه‌اندازي صندوق‌هاي فروش رايانه‌اي امكانات لازم براي كنترل موجودي وحسابداري در اختيار واحدهاي فروشگاهي هست و امكان تجميع داده‌ها هم ميسر مي‌شود.

تجهیز 150 هزار واحد صنفی به صندوق مکانیزه فروش
در ادامه رییس شورای اصناف با بیان اینکه طبق قانون 71 نظام صنفی طرح ساماندهی فروش و نصب صندوق‌های مکانیزه باید تاکنون در کل کشور اجرایی می‌شد، گفت: اجراي اين طرح به دليل نبود امكانات داخلي به تعويق افتاد و از طرفي وجود مشكلات مربوط به تامين صندوق‌ها باعث شد كه مجوزي را از كميسيون هيات عالي نظارت بگيريم كه بر اين اساس واحدهاي صنفي بتوانند با نصب نرم‌افزاري از رايانه استفاده كنند.
قاسم نوده فراهاني همچنين گفت: طبق قانون برنامه پنجم توسعه بايد تا آخر خرداد ماه، بالغ بر10 تا از صنوف را به صندوق فروش مجهز كنيم و در غير اين صورت از بخشودگي مالياتي پايان سال محروم مي‌شوند كه البته با اطلاع‌رساني مناسب تقريبا همه اين واحدها مجهز شده‌اند.
وی گفت: از طرفي با امضاي تفاهم‌نامه با سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تا آخر سال نيز تا حدود 150 هزار واحد صنفي ديگر را مجهز به صندوق فروش مي‌كنيم و به دلايل مشكلات موجود بايد بر مبناي اولويت‌بندي عمل كنيم.
حسن رادمرد معاون توسعه بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز در حاشيه اين مراسم با اعلام اینکه تاکنون 350 هزار واحد صنفی مجهز به صندوق مکانیزه فروش شده‌اند، گفت: دو میلیون و 150 هزار واحد صنفی پروانه دارد داریم که 900 هزارتای آن در حوزه تولید کار می‌کنند و نیازی به صنوق مکانیزه فروش ندارند.
وی افزود: براساس قانون برنامه پنجم توسعه و نيز ماده 71 قانون نظام صنفي، وزارت صنعت، معدن و تجارت ملزم شده است در يك دوره زماني كوتاه مدت، ميان مدت و بلندمدت واحدهاي صنفي را كه داراي شرايط و ضوابط هستند به سامانه فروش تجهيز كند. وي اظهار اميدواري كرد با امضاي اين تفاهم‌نامه و انجام اقدامات سخت‌افزاري و نرم‌افزاري طرح با همكاري شوراي اصناف بتوانيم براي پايان سال 92 حدود 150 واحد را به صندوق‌هاي فروش مجهز كنيم.

خلاصه ای از تفاهم نامه

در راستای تحقق مفاد سند چشم‌انداز توسعه جمهوري اسلامي ايران در افق 1404 مبنی بر دستیابی به جايگاه اول اقتصادي، علمي و فناوري در سطح منطقه آسياي جنوب غربی، با تاكيد بر جنبش نرم‌افزاري و توليد علم، رشد پرشتاب و مستمر اقتصادي، ارتقای نسبي سطح درآمد سرانه و رسيدن به اشتغال كامل و به منظور اجرایی شدن ماده 71 قانون نظام صنفی کشور، در خصوص تسریع در تجهیز واحدهای صنفی به صندوق مکانیزه فروش يا دستگاه توزين ديجيتالي و يا هر دو، این تفاهم‌نامه فیمابین وزارت صنعت، معدن و تجارت به نمایندگی معاونت توسعه بازرگانی داخلی، شورای اصناف کشور به نمایندگی رییس شورای اصناف کشور و سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور به نمایندگی رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور منعقد می‌شود. هر یک از امضاکنندگان متعهد می‌شوند تا با اعمال همه جانبه حسن نیت و تشریک مساعی، همه تلاش خود را به کارگیرند تا مقدمات و شرایط لازم و مناسب را برای عملی کردن مفاد آن فراهم سازند.

موضوع تفاهم‌نامه
اقدامات فیزیکی و نرم‌افزاری لازم برای جمع‌آوری و انتقال اطلاعات فرآیندهای کسب و کار واحدهای صنفی در سطح کشور، بر اساس اطلاعات مندرج در صندوق‌های مکانیزه فروش.

نحوه اجرا
استقرار بسترهای نرم‌افزاری، سخت‌افزاری، ارتباطی و مدیریتی بر اساس ضوابط و چارچوب‌های وزارت توسط مجری منتخب سازمان، در استان آغاز و فرآیند اجرا بر اساس موارد مندرج در ماده 4 و 5 تفاهم‌نامه مورد نظارت سازمان و شورا قرار می‌گیرد. پس از طی فرآیند انتخاب سرمایه‌گذار و مجری توسط سازمان؛ تجهیز واحد صنفی و تکمیل زیرساخت‌های لازم در راستای اجرای طرح انجام می‌گیرد. سرمایه‌گذار تامین منابع مالی و مجری ارایه خدمات اجرا، جمع‌آوری و تحلیل داده و پشتیبانی را به عهده می‌گیرد.

شورای مدیریت طرح
شورا با مسوولیت وزارت و دبیری سازمان و عضویت شورا مسوولیت مدیریت عالی و نظارت بر حسن انجام پیشرفت این تفاهم‌نامه را به عهده خواهد داشت.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :