آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 28670
تاریخ انتشار : 29 خرداد 1392 11:39
تعداد بازدید : 803

در مراسم بهره برداری از 10 هزار دفترICT روستایی گفته شد

نامی : ICT مهاجرت از روستا به شهر را معکوس می کند

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مراسم بهره برداری از 10 هزار دفتر ICT روستایی به عنوان دفاتر اطلاع رسانی گردشگری که در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی برگزار شده بود، گفت: با افتتاح این دفاتر تعداد دفتر خدمات ارتباطات و فناوری اطلاعات روستایی ICT در کشور این دفاتر به 16 هزار و 200 دفتر
رسید.

فناوران - محمدحسن نامی ‌با بیان این مطلب گفت: از پتانسیل‌های سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری می‌توان در راستای توسعه گردشگری در روستاها بهره برد در این راستا پروژه‌های توسعه ICT که در وزارت ارتباطات دنبال می‌شود می‌تواند موثر واقع شود.
وی افزود: در برنامه پنجم توسعه کشور دولت الکترونیکی باید تکمیل شود که بر همین اساس ما از برنامه جلوتر هستیم.
نامی‌ با بیان اینکه راه‌اندازی دولت الکترونیکی می‌تواند باعث مهاجرت معکوس از شهرها به روستاها در کشور شود، گفت: در صورتی که روستاییان از امکانات ICT بهره ببرند و با توسعه‌ای که این حوزه در روستاها به وجود می‌آورد به طور حتم روستاییان زندگی در منطقه آرام روستا را به زندگی شهری ترجیح خواهند داد.
وی به بهره‌برداری از امکانات بهداشت الکترونیکی در روستاهای کشور خبر داد و گفت: شبکه ICT توانسته است امکانات بهداشتی را به روستاییان با سرعت بیشتری ارایه دهد و به درمان این قشر بسیار کمک می‌کند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ضمن اشاره به پیاده‌سازی دولت الکترونیکی در روستاها افزود: با گستردگی خدماتی که دفاتر خدمات ارتباطی در روستاها ارایه می‌دهند سهم قابل توجهی را در رشد GDP (تولید ناخالص داخلی) در کشور شاهد خواهیم بود.
وی در خصوص همکاری وزارت ارتباطات با سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: از سازمان گردشگری خواستیم برای حمایت از گردشگری در روستاها تلاش خود را داشته باشد که با استقبال این سازمان مواجه
شدیم.
رشد سهم فاوا در GDP به 8 درصد
وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات گفت: با تحقق برنامه‌هاي پيش‌بيني شده سهم حوزه ICT در توليد ناخالص داخلي به هشت درصد می رسد.
وی افزود: در حال حاضر سهم اين حوزه در GDP (توليد ناخالص داخلي) از وضعيت مناسبي برخوردار است.
نامی ‌گفت: در تلاش هستيم تا به منظور ارتقای بخش اقتصادي در حوزه ارتباطات و فناوري اطلاعات، از ظرفيت‌هاي علمي دانشگاه‌ها استفاده كنيم تا به وضعيت مطلوب دست پيدا كنيم.
وی گفت: در حال حاضر ظرفيت‌هاي خوبي در حوزه زيرساخت‌هاي ارتباطي در كشور وجود دارد كه با ورود نسل سوم و چهارم تلفن همراه، قابليت‌هاي بالقوه‌اي در اختيار فعالان اين حوزه قرار خواهد گرفت. نامي با اشاره وضعيت مطلوب كشور در بخش‌هاي مختلف ارتباطات و فناوري اطلاعات، در مقايسه با ديگر كشورها گفت: با اجرايي شدن كامل قانون برنامه پنجم توسعه كشور، ايران در زمره كشورهاي پيشرفته در منطقه قرار خواهد گرفت.
وي افزود: اجراي پروژه اتصال فيبرنوري ايران و اروپا، نخستين پروژه از اين دست بود كه كشورمان را به ‌هاب ترانزيت ديتاي اينترنتي تبديل مي‌كند.
نامي با اشاره به تلاش‌هاي صورت گرفته به منظور توسعه ارتباطات و فناوري اطلاعات در روستا گفت: در حال حاضر بيش از ارتباطات ۴۴ هزار روستا فراهم شده براساس برنامه‌ريزي صورت گرفته ارتباطات مابقي روستاهاي باقي مانده كه اكثرا روستاهاي زير ۲۰ خانوار هستند نيز برقرار خواهد شد.
وي همچنین گفت: همچنين به زودي بيش از شش هزار دفتر خدمات ارتباطات و فناوري اطلاعات روستايي جديد به بهره‌برداري خواهد رسيد تا به واسطه آن خدمات اينترنتي، بانكي، پستي و مخابراتي به روستایيان عرضه خواهد شد.
وي افزود: اين دفاتر امكان ارايه خدمات ديگر سازمان‌ها و دستگاه‌ها به روستایيان را نيز دارد و از طريق آن مي‌توان توان اقتصادي روستایيان را تقويت كرد.

انجام یک میلیون خرید و فروش روستایی در دفاتر کسب و کار
مدیرعامل شرکت پست نیز در مراسم بهره‌برداری از ظرفیت 10 هزار دفتر خدمات ارتباطات و فناوری اطلاعات روستایی به عنوان دفاتر اطلاع‌رسانی گردشگری با بیان اینکه از ابتدای امسال تاکنون حدود یک میلیون خرید و فروش روستایی در دفاتر کسب و کار صورت گرفته گفت: در این زمینه نیاز به تلاش همگانی است تا بتوان با حضور بخش خصوصی خدمات بیشتری را به مردم روستاها ارایه کرد.
کرباسیان افزود:‌ در حال حاضر روستاهای مختلف کشور از خدمات دفاتر ICT روستایی برخوردار شده‌اند و علاوه بر این دفاتر که در برخی از این روستاها پست بانک‌ها حضور فعال دارند.
وی با بیان اینکه در حال حاضر 20 میلیون نفر در روستاهای کشور ساکن هستند گفت: یکی از مشکلاتی که اکنون وجود دارد ضعیف نسبی امکانات روستاهاست که باید این موضوع برطرف شود.
کرباسیان با اشاره به خدمات مختلفی که در حوزه جهانگردی و سفر که می‌توان در این دفاتر ارایه کرد افزود: با توسعه فناوری اطلاعات در روستاها شاهد کاهش آلودگی، جلوگیری از مهاجرت‌های بیهوده و توسعه منابع انسانی و غیره
خواهیم بود.
وی گفت: شاید بتوان گفت که جمعیت روستایی یک تهدید برای کشور بود که ما ان‌شاء‌الله می‌توانیم این تهدید را به فرصت تبدیل کنیم و از سوی پست قرار است از سوی سازمان میراث فرهنگی آموزش‌هایی نیز به کارگزاران خدمات قابل ارایه در دفاتر ICT ارایه شود.
مدیرعامل شرکت پست در عین حال به برخی اقدامات که می‌توان در قالب دفاتر ICT روستایی ارایه کرد، اشاره و گفت: مبادله وجوه یارانه‌ها‌،‌ توزیع کالابرگ‌های نفت و گاز، فراهم کردن شرایطی برای ارایه آمار به مرکز آمار، صدور کارت ملی،‌ تعویض دفترچه بیمه، ثبت‌نام‌های مختلف آموزشی، افتتاح حساب‌های قرض‌الحسنه کوتاه مدت در پست بانک و غیره از جمله مزایای اجرای این طرح به شمار می‌رود.
کرباسیان به سکونت یکهزار و 600 خانوار در روستاهای ایران اشاره کرد و افزود: تا سال 91 تعداد 33 میلیون مرسوله روستاهای ایران جابه‌جا شده است و به طور کلی برای ارایه خدمات در بخش‌های روستایی با محدودیت‌هایی مانند هزینه‌بر بودن و همچنین سختی و مشکلات متعددی که در زمینه انتقال دیتا به این مناطق وجود دارد مواجه
هستیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :