آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 28671
تاریخ انتشار : 29 خرداد 1392 11:41
تعداد بازدید : 813

امضای سه تفاهم نامه بین وزارت ارتباطات، دانشگاه تهران و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

دانشگاه تهران روی «زمین» محصول می سازد

با امضای تفاهم نامه هایی مقرر شد تا وزارت ارتباطات 20 میلیارد تومان از طرح های مورد حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری حمایت کند و در دانشگاه تهران نیز متعهد به تولید محصول نرم افزاری کاربردی بر پایه سیستم عامل بومی زمین شد.

خبرگزاری مهر- دیروز با برگزاری مراسمی با حضور نسرین سلطانخواه، معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، محمد حسن نامی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و فرهاد رهبر، رئیس دانشگاه تهران، 3 تفاهم نامه همکاری به امضا رسید.
تولید نرم افزارهای کاربردی در دانشگاه تهران
با تفاهم نامه‌ای که میان دانشگاه تهران و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به امضا رسید، انجام دو پروژه تحقیقاتی “تولید محصول نرم افزاری کاربردی بر پایه سیستم عامل بومی زمین برای شرکت دانش بنیان” و “ امنیت رایانش ابری” در دانشگاه تهران اجرایی می‌شود.
کل مبلغ این تفاهم نامه 20 میلیارد ریال است که در فازهای مختلف از سوی کارفرما (وزارت ارتباطات) پرداخت خواهد شد.
ایجاد پژوهشکده ICT در دانشگاه تهران
ایجاد پژوهشکده ارتباطات و فناوری اطلاعات در پژوهشگاه دانشگاه تهران از دیگر تفاهم نامه‌هایی است که دیروز میان دانشگاه تهران و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به امضا رسید.اجرای این تفاهم نامه در راستای همکاری فی مابین در جهت دستیابی به اهدافی چون اجرای پروژه‌ها و طرح‌های تحقیقاتی کاربردی پژوهشی، ارائه مشاوره علمی تحقیقاتی به پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، حمایت پژوهشگاه ICT از پایان نامه‎های دانشجویی، توسعه و بومی سازی فناوری‌های مورد نیاز متناسب با اهداف پژوهشگاه ICT و تهیه کتب و متون آموزشی است. مدت اجرای این تفاهم نامه 4 سال تعیین
شده است.
تجاری سازی فناوری‌های بومی
در این مراسم همچنین تفاهم نامه‌ای میان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به امضا رسید.
در این تفاهم نامه وزارت ارتباطات متعهد شد تا به مبلغ 20 میلیارد تومان از منابع کمیته وام وجوه اداره شده این وزارتخانه به شرکت‌های دانش بنیان و طرح‌های کلان فناوری و نوآوری مورد حمایت معاونت علمی اختصاص دهد. این تفاهم نامه به مدت 2 سال به امضا رسیده است.
بصیر، همان گوگل ارث اسلامی است
وزيرارتباطات و فناوري اطلاعات در این مراسم از ايجاد سرويس ارايه خدمات مانند گوگل ارث بومي با نام بصير در آينده نزديك خبر داد و گفت: راه اندازي پروژه نقشه سه بعدي زمين فراهم شده و اكنون ما به دنبال ايجاد ديتاسنتر مناسبي هستيم تا اين حجم اطلاعات در آن قرار گيرد. محمد حسين نامي افزود: گوگل ارث كه سال ۱۹۹۶ تاسيس شده اكنون يك مركز داده با حجم ۲ هزار ترابايت داشته و به دليل جمع آوري اطلاعات براي سازمانهاي امنيتي و اطلاعاتي درآمدزايي بسياري دارد. وي افزود: باید گروه هاي تحقيقاتي با توان هرچه بيشتر به حمايت از اين وب سايت بپردازند و هدايت و بررسي وتحليل داده هاي آن را انجام دهند. وزيرارتباطات وفناوري اطلاعات حمايت از تحقيقات كاربردي را از مهم ترين برنامه هاي وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات دانست و گفت: يكي از تحقيقات كاربردي تحقيقات در حوزه نوآوري است كه براساس آن نخبگان مي بايست بر لايه هاي مربوط به انتقال داده هاي صوتي و تصويري فعاليت كنند.
نامي افزود: لايه انتقال تصوير و صوت از طريق زيرساخت هاي ارتباطي از جمله موارد نو در دنياست و در زمره پردرآمدترين بخش ارتباطات و فناوري اطلاعات در دنيا محسوب مي شود و از نظر دفاعي بسيار مورد توجه است.
وزيرارتباطات و فناوري اطلاعات همچنين تحقيقات در حوزه تجهيزات را از اولويت هاي اين وزارت خانه عنوان كرد و افزود: امروزه بسياري از كشوري هاي توانمند در حوزه ارتباطات و فناوري اطلاعات ساخت تجهيزات اساسي مورد نياز خود را به ديگر كشورها نمي سپارند چراكه اين امر خطرات بسياري را به دنبال دارد؛ از اين رو استادان ونخبگان مي بايست در زمينه توليد تجهيزات بومي فعاليت گسترده اي را آغاز كنند.
وي گفت: همچنين توليد نرم افزارهاي بومي را از ديگر محورهاي آينده فعاليت هاي كشور است كه با افتتاح پژوهشكده توليد نرم افزارها در اين زمينه گام هاي اساسي خواهيم برداشت. نامي همچنين با اشاره به گسترش فضاي مجازي در دنيا خاطرنشان كرد: امروزه فضاي مجازي با گسترش هرچه بيشتر به فضاي حقيقي نزديك تر مي شود و وب سايت هاي مختلف روز به روز در دنيا ايجاد مي شود.
صدور 900 میلیون دلار محصول دانش بنیان
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز در این مراسم با اعلام رشد 8.6 درصدی صادرات محصولات دانش بنیان در سال گذشته گفت: به منظور توسعه اشتغال دانش بنیان 27 طرح کلان ملی با اعتبار 210 میلیارد تومانی اجرایی شده است.
نسرین سلطانخواه با تاکید بر اینکه توسعه کسب و کار تنها از طریق بنگاه‌های زودبازده امکان پذیر است، افزود: ماموریت اصلی معاونت علمی نفوذ دانش و فناوری در تولید و صنعت بوده است و در این راستا برنامه‌های متعددی را تدوین کرده است.
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، ایجاد ستادهای راهبردی در حوزه‌های علمی و فناوری را از جمله این اقدامات نام برد و اظهار داشت: علاوه بر این 27 طرح کلان ملی با اعتباری بالغ بر 210 میلیارد تومان اجرایی شده است.
وی با اشاره به میزان صادرات کالا و خدمات دانش بنیان یادآور شد: در سال 84 صادرات کالا و خدمات دانش بنیان 161 میلیون دلار بود و این میزان در سال 91 علی رغم تحریم‌های موجود به 900 میلیون دلار بالغ شد.
سلطانخواه تاکید کرد: صادرات کالا و خدمات دانش بنیان در سال 91 نسبت به سال 90، 8.6 درصد رشد داشته است.وی با اشاره به همکاری این معاونت با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: در این همکاری این وزاتخانه از محل وجوه اداره شده کمیته وام وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مبلغ 200 میلیارد ریال برای حمایت از طرح‌های علمی اختصاص می‌دهد و معاونت علمی نیز آمادگی دارد تا به همین میزان از طرح‌های موجود حمایت کند.
تمرکز پژوهشگاه ICT دانشگاه تهران بر بازی
رئیس دانشگاه تهران با بیان اینکه پژوهشکده ICT دانشگاه به پژوهشگاه تبدیل خواهد شد، گفت: در این پژوهشکده به بازی‌های رایانه‌ای به عنوان تحول آفرین در کسب و کار دانش بنیان، توجه خواهد شد.
دکتر فرهاد رهبر در مراسم انعقاد تفاهم نامه همکاری در دانشگاه تهران،با اعلام این مطلب افزود: رویکرد دانشگاه تهران به بازی‌های رایانه‌ای تولید محتوا است و می‌تواند تحول عظیمی در حوزه کسب و کار دانش بنیان ایجاد کند که در این پژوهشکده بر آن تاکید خواهد شد.وی با ابراز امیدواری از اینکه راه اندازی پژوهشکده ICT در این دانشگاه، خاطر نشان کرد: درصدد هستیم تا این پژوهشکده را به پژوهشگاه تبدیل کنیم.
رهبر یادآور شد: پژوهشکده ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات می‌بایست در بخش‌های مختلف زیر ساختی، نرم‌افزاری و محتوایی به صورت کامل فعال شود.
استفاده از سيستم عامل بومي در دستگاه هاي اجرايي
مرتضي براري، قائم مقام وزير ارتباطات وفناوري اطلاعات نيز در اين مراسم گفت: بسياري از دستگاه هاي اجرايي مايل به استفاده از سيستم عامل بومي زمين هستند. اكنون اين سيستم عامل در دانشگاه تهران نصب شده است كه در صورت توافق اين سيستم عامل در اين دانشگاه عملياتي مي شود. براري ابراز اميدواري كرد كه به زودي اين سيستم عامل در مراكز علمي و تحقيقاتي كشور به كار گرفته شود. وي سهم كاربران بازي هاي رايانه اي در كشور را ۲۵ ميليون نفر عنوان كرد وگفت: اين درحالي است كه كمتر از ۱۰۰ نفر در اين حوزه به توليد بازي هاي رايانه اي مي پردازند.
براري در خصوص فرصت هاي شغلي كه صنعت ارتباطات و فناوري اطلاعات مي تواند در كشور ايجاد كند گفت: اين حوزه با توجه به ظرفیت هاي بالايي كه در اختيار دارد مي تواند تا ۸ ميليون فرصت شغلي جديد در كشور ايجاد
كند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :