آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 28674
تاریخ انتشار : 29 خرداد 1392 11:44
تعداد بازدید : 665

4 نکته درباره بودجه 92 حوزه فاوا

سرانجام در آستانه انتخابات رياست جمهوري، لايحه بودجه 92 نيز در مجلس شوراي اسلامي تصويب شد.

سلامه پروین

اگرچه در بودجه سال 92 سهم اعتبارات فاوا نسبت به سال 1391 از رشد تقریبا 13 درصدی برخوردار شده و به رقم 14919 میلیارد ریال رسیده است، اما با وجود تورم حداقل 30 درصدي اين سوال به ذهن مي رسد که آيا درایت کافی در وزارت ارتباطات برای تخصیص بهینه اين بودجه و تحقق پروژه هاي اولویت­دار وجود دارد؟ اين در حالي است که در دولت دهم وعده های بسیاری از راه اندازی موتور جست وجو و ایمیل ملی تا شبکه ملی اطلاعات و اتصال فیبرنوری به منازل داده شد که اکنون در پایان این دولت، گزارش دقیقی از صرف میلیاردها ریال بودجه سه سال اخیر در هر یک از این پروژه ها و میزان تحقق اهداف و خروجی های شان ارائه نشده است. آیا ادامه این مسیر با بودجه مصوب امسال وزارتخانه ممکن است؟ به نظر می رسد در این راستا چند مساله مهم باید مورد توجه قرار گيرد:
بر اساس مصوبه مجلس، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اجازه پيدا کرده که با تصویب دولت، درآمد حاصل از تکالیف مقرر در پروانه اپراتورها را به صورت جمعی – خرجی و با استفاده از مشارکت اپراتورها به مصرف
برساند.
سوال اين است که سازوکار وزارت ارتباطات برای تخصیص بهینه این اعتبار چیست؟ آيا تخصيص اين منابع به پروژه هايی مثل دیتاسنترهای استانی، اتصال فیبرنوری به منازل و.. تخصيصی کارآمد و بهينه خواهد بود؟
بررسي دخل و خرج وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات در سال گذشته بيانگر اين است که نبود مديريت صحیح اعتبارات فناوري اطلاعات و نبود نگاه کلان و راهبردي به دخل و خرج اين حوزه، سبب بهره برداري غیر بهينه از منابع مالي تخصيص يافته شده و موجب طرح های ناتمامی بوده که انتظار مي رفته در طول سال گذشته تکميل شود يا حداقل پيشرفت قابل توجهي داشته باشد.

به نظر می رسد شورای عالی فضای مجازی به عنوان سیاستگذار حوزه فاوا باید توجه ویژه ای به تعیین پروژه های دارای اولویت برای کشور و به تبع جهت دهی اعتبارات ملی به سمت آنها داشته باشد. اکنون برخی از پروژه های کلان مغفول مانده یا در دست مجموعه­ هایی قرار گرفته که تخصص لازم را ندارند. این شورا باید در تعیین اولویت ها و نظارت بر حسن انجام و هزینه کرد بودجه های این بخش اهتمام بیشتری داشته باشد.
در قانون بودجه 92 در بخش ICT به طور شفاف و صريح رابطه منابع اختصاص يافته با ميزان دقيق تحقق اهداف مرتبط با برنامه پنجم توسعه در پايان سال 92 – سال سوم برنامه- بيان نشده است. اين نبود شفافيت توجيهي خواهد بود براي عدم پاسخگويي مسوولان مربوطه درباره ميزان تعهدات محقق نشده. براي مثال انتظار مي رفت که در قانون بودجه به وضوح گفته شود. در حالي که هدف کسب سهم دو درصدي توليد ناخالص داخلي از بخش ICT در پايان دوره پنج ساله است، در پايان سال 92 با صرف بودجه اختصاص يافته چه سهمي از اين دو درصد بايد از اين بخش به دست بيايد.
در نهايت بايد گفت که آنچه می تواند در اجراي اين قانون تاثير گذار باشد، به مساله تغيير دولت باز مي گردد. اميد مي رود که در حوزه فاوا، تغییر دولت منجر به افزایش نظم، تدبیر و تخصص در اجرای وظایف و پروژه ها و در نهایت کاهش نابساماني ها و صرف بودجه مصوب در راستای اولویت های کلیدی حوزه فاوا باشد.
* گروه علمی تحلیلی طیف


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :