آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 2876
تاریخ انتشار : 17 آبان 1390 8:51
تعداد بازدید : 788

توضیح شرکت سازه اطلاعات سامان درباره یک مطلب:

زیرساخت پورتال سامان SisRapid است

در پی درج مطلبی در شماره روز 7/8/90 روزنامه فناوران با عنوان "مروری بر پورتال سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور" شرکت "سازه اطلاعات سامان"، مجری این پورتال توضیحاتی را ارایه کرده که از نظر خوانندگان می گذرد.

"1- در این مطلب گزاره کذبی ذکر شده با مضمون "پورتال سامان نسخه فارسی PostNuke است" و با این مفروض، مقدمات و استنتاجاتی نیز ذکر شده که موضوع این جوابیه نیست، اما در خصوص اصل گزاره توضیحاتی است که در ادامه می‌آید.
2- نرم‌افزار پورتال سامان طی 4 سال توسط شرکت سازه اطلاعات سامان تولید و در سال 1387 با ارایه سورس و مستندات کامل نرم‌افزار در شورای عالی انفورماتیک تحت شماره شناسایی 203267 به نام این شرکت به ثبت رسیده است.
3-زیرساخت تولید نرم‌افزار پورتال سامان فریم ورک sisRapid بوده که توسط این شرکت تولید و پیش از به کارگیری در پورتال سامان، در پروژه‌های متعدد سازمانی (از جمله سیستم منابع انسانی، بازرگانی و غیره) به کار گرفته شده است. مستندات این فریم ورک در مقاطع مختلف به مراجع قانونی متعددی
ارایه شده است.
4- تکنولوژی پورتال سامان LAMP می‌باشد. یکی از مزایای مهم استفاده از این تکنولوژی، امکان بهره بردن از منابع متن باز ارزشمند و متنوع مرتبط با آن، در چارچوب لایسنس‌های تعریف شده است، در همین راستا یکی از نقاط قوت پورتال سامان استفاده از کتابخانه‌ها و تکنولوژی‌های SWFObject, PHExcel, Codepress, Adodb, JQuery, FCKeditor, PhpConcept-ZipModule, Smarty, chart,-flash-open در چارچوب مجوزهای LGPL و MIT و BSD می‌باشد (این مجوزها، هیچ محدودیتی در مجوز و مالکیت محصول اصلی ایجاد نمی‌کنند).
5- علاوه بر کتابخانه‌های فوق، پورتال سامان، با هدف‌گذاری پشتیبانی از ماژول‌های سیستم‌های مدیریت محتوای مشهور از قبیل mambo phpnuke, postnuke, joomla, به عنوان یک امتیاز نسبی در محصول خود، در کنترلر خود ساختار لازم برای اجرای ماژول‌های این سیستم‌ها را پیش‌بینی نمود (گرچه تغییرات بعدی محصول امکان ادامه این سیاست را فراهم نکرد و در حال حاضر صرفا ماژول‌های پورتال سامان در آن قابل
 اجرا هستند).
 از همین روی در طراحی کنترلر پورتال سامان و ساختار نگهداری منابع آن، از این سیستم‌ها، به ویژه postnuke الگوبرداری شده است (و نه استفاده از اجزای کد نرم‌افزارهای ذکر شده که در شمول لایسنس GPL قرار گیرد) (توضیح اینکه این مطلب به اختصار در جلسه ارزیابی فنی محصول در سازمان نظام صنفی رایانه‌ای نیز ذکر شده که فیلم این جلسه ضبط شده و در آرشیو سازمان موجود است).
6- به دو دلیل در این رویکرد postnuke وزن بیشتری به خود اختصاص داده است، دلیل اول اینکه این نرم‌افزار (که البته در حال حاضر متوقف و منسوخ شده است) تحت لایسنس GPL ورژن 2 منتشر شده بود.
 این لایسنس SOFTWARE patent را پوشش نداده و اجازه الگوبرداری از ایده‌ها و ساختارهای آن را به استفاده کنندگان می‌داد. لذا کاملا منطقی بود که از نقاط قوت آن در طراحی محصول خود حداکثر استفاده را داشته باشیم. دلیل دوم اینکه این شرکت به عنوان یکی از اولین عرضه کنندگان نرم‌افزارهای CMS از سال 1380 رسما نرم‌افزار postnuke را با قید در قرارداهای منعقده با مشتریان عرضه می‌کرد که برخی از آنها هنوز در حال بهره‌برداری است و با وجود تجربه چندین ساله و تسلط به معماری این محصول، کاملا منطقی بود از نقاط قوت این محصول در چارچوب لایسنس آن الگوبرداری نماید.
 ضمن اینکه الگوبرداری صحیح پورتال سامان از محصولات موفق بین‌المللی محدود به این نرم‌افزار نبوده و اتفاقا این رویکرد یکی از دلایل موفقیت و سرآمدی این محصول
شده است."


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :