آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 28918

دبیرکل بانک مرکزی:

ایران در مقام اول نظام های پرداخت الکترونیکی در منطقه قرار دارد

دبیرکل بانک مرکزی با اعلام اینکه ایران در دستیابی به فناوری های اطلاعات و ارتباطات مقام اول نظام های پرداخت را در سطح منطقه کسب کرده است گفت: از طریق سامانه های ساتنا، پایا و سحاب؛ عملیات انتقال وجوه الکترونیکی در کشور انجام می شود.

خبرگزاری مهر- محمود احمدی گفت: با ارایه دستاوردهای فناوری اطلاعات و ارتباطات مقام اول نظام‌هاي پرداخت كشور در سطح منطقه احراز شد. بانک مركزي جمهوري اسلامي ايران، با اتخاذ یک رويكرد راهبردي نسبت به مقوله نظام‌هاي پرداخت و بانكداري الكترونيكي كه با تصويب و اجراي راهبرد جامع نظام‌هاي پرداخت در سال 1383 آغاز شد، طي سالیان گذشته گام‌هاي بلندي را با مشاركت شبكه بانكي در راستای تعميق پرداخت‌ها و نظام بانكداري الكترونيكي برداشت.
دبیرکل بانک مرکزی ضمن اشاره به فعاليت‌هاي سال‌هاي ابتدايي اجراي راهبرد جامع در سال‌هاي 1389 و 1390 و رشد شگرف پرداخت‌هاي تمام الكترونيكي گفت: در سال 91 اهميت يافتن سامانه‌هاي پرداخت الکترونيکي موجب شد تا توجه ويژه‌اي به مقوله مهم نظارت بر شبكه پرداخت الكترونيكي به عنوان راهبرد توسعه متوازن مبذول شود.
وی افزود: در حال حاضر مي‌توان ادعا كرد نظام‌هاي پرداخت كشور همگام با روندهاي بين‌المللي در تراز اول منطقه چه به لحاظ نفوذ خدمات و چه به لحاظ گستردگي ابزارهاي الكترونيكي قرار گرفته و ميزان كاربري و تكيه عمومي به استفاده از خدمات بانكداري و پرداخت الكترونيكي به عنوان يكي از اركان اصلي خدمات بانكداري مطرح است.
احمدی گفت: در سال‌‌هاي اخير سه سامانه ساتنا، پايا و سحاب براي پوشش انواع انتقال وجه الكترونيک در كشور فعال بوده‌اند كه سامانه‌هاي ساتنا و پايا براي انتقال‌هاي حساب به حساب و سامانه سحاب براي انتقال‌هاي كارت به كارت ایجاد و مورد بهره‌‌برداری قرار گرفته‌اند. دبیرکل بانک مرکزی با اشاره به اینکه بخش اعظمي از تعداد تراكنش‌ها توسط سحاب و بخش عمده مبلغ تراكنش‌ها توسط ساتنا پوشش داده شده‌اند که سهم سامانه پايا نسبت به دو سامانه ديگر تا سال 91 اندک بوده ‌است گفت: با وضع ميزان حداقل دستور پرداخت‌هاي ساتنايي و الزام بانک‌ها بر مبادله وجوه خرد از طريق سامانه پايا و نيز انجام تسويه با پذيرندگان کارت از طريق سامانه مزبور در شاپرک، سهم سامانه پايا در نيمه دوم سال 91 افزايش شگرفي داشته و به حداکثر ظرفيت اسمی ‌خود رسيد.
این مقام مسوول در بانک مرکزی با بیان اینکه ساتنا از سال 85 با تسويه اتاق پاياپاي اسناد بانكي و مركز شتاب آغاز به كار كرده و در سال 86 دامنه فعاليت خود را به پرداخت‌هاي كلان بين بانک‌ها رسانده بود افزود: در سال 87 با رويكرد خدمت‌رساني به مشتريان بانک‌ها، ارایه خدمات انتقال وجه آني الكترونيک مشتري به مشتري (C2C) را به عنوان خدمتي فراگير در سبد محصولات خود قرار داد. اما تحول اساسي در كاربري ساتنا در سال 1388 با رواج حواله‌هاي حساب بين بانكي مردم رخ داد و در سال 1389 با اجباري شدن كاربري شناسه حساب بانكي ايران (شبا) در آن گام مهمي در راستای استانداردسازي پرداخت‌هاي بين بانكي برداشته شد.
وی همچنین گفت: در سال 91 با توجه به افزايش تعداد تراکنش‌ها و نيز عملياتي شدن سامانه پايا، براي دستور پرداخت‌هاي مشتري به مشتري اين سامانه کف مبلغي معادل 150 ميليون ريال براي هر دستور پرداخت در ساتنا وضع شد که منجر به کاهش چشمگير تعداد تراکنش‌ها و انتقال تراکنش‌هاي با مبالغ کمتر به پايا شد.
احمدی با اشاره به این موضوع که خروج دستور پرداخت‌هاي خرد از چرخه پردازشي ساتنا موجب شد تا در نهايت اين سامانه به عنوان نظام پرداخت‌هاي کلان بين بانکي جايگاه خود را تثبيت کند، گفت: مهم‌ترين عامل در اهميت ساتنا نسبت حجم ريالي گردش آن به توليد ناخالص ملي ساليانه است. اين ميزان كه در سال 87 حدود 44 درصد بود، در سال 88 به 124 درصد، در سال 1389 به 173 درصد و در سال 1390 به 299 درصد توليد ناخالص ملي رسيد. به عبارت ديگر، معادل 2/99 برابر كل توليد ناخالص ملي كشور در هر سال از طريق ساتنا مبادله مي‌شود كه بيانگر اهميت حياتي اين زيرساخت در نظام پولي و اقتصادي كشور است.
دبیرکل بانک مرکزی افزود: تحليل آمارهاي مقايسه‌اي قبل و بعد از اجراي بخشنامه 251146/90 مورخ 1390.10.19 با محوريت تثبيت ساتنا به عنوان سامانه تسويه بين بانکي و انتقال مبالغ کلان، مبين اثرگذاري اعمال سياست مزبور بر تثبيت جايگاه هر يک از سامانه‌هاي ملي پرداخت بوده‌است. همچنين با وجود کاهش 72 درصدي تعداد دستور پرداخت‌ها، مبلغ آنها در بازه 11 ماهه 1391 نسبت به بازه دوازده ماهه 1390 رشدي معادل 32 درصد را نشان مي‌دهد که اين امر بيانگر عدم تاثيرپذيري ارزش تراکنش‌هاي پردازش شده ساتنا از تغييرات سياست‌گذاري در خصوص کاربري آن است.
وی با بیان اینکه در سال 1390 حدود 54 درصد از مبلغ پرداخت‌ها به پرداخت‌هاي عادي مشتريان اختصاص داشته است گفت: در همين حال سهم پرداخت‌هاي مشتريان از كل تراكنش‌هاي ساتنا به لحاظ تعداد بيش از 98 درصد تعداد پرداخت‌ها را تشكيل مي‌دهد كه نسبت به سال 1389 حدود 97 درصد افزايش نشان مي‌دهد. كاهش سهم نسبي مبالغ پرداخت‌هاي مشتريان بانک‌ها به نفع اسناد تسويه اتاق‌هاي پاياپاي در سال 1390 بيانگر رويكرد بانک‌ها به استفاده از اسناد پاياپاي براي رفع مشكلات نقدينگي خود در ساتناست.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :