آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 29000

کاهش فروش جهانی رایانه شخصی

براساس اعلام گارتنر، درحالی که پیش بینی می شود فروش کلی تبلت، رایانه های شخصی و تلفن های هوشمند در سال جاری میلادی افزایش 5/9 درصدی داشته باشد، تحلیلگران مدعی شدند که فروش رایانه های شخصی کاهش 10/6درصدی و فروش تبلت ها افزایش 67/9درصدی داشته است.

خبرگزاری مهر- افزایش فروش تبلت و کاهش فروش رایانه‌های شخصی، فروش جهانی را به 35/2 میلیارد دستگاه در سال 2013 می‌رساند که این رقم حاصل افزایش فروش تبلت و تلفن همراه است. تعداد رایانه‌های شخصی رومیزی و نت‌بوک‌ها در سال 2013 به 305 میلیون دستگاه می‌رسد و بازار تلفن‌های همراه افزایش 3/4 درصدی خواهد داشت، این افزایش 8/1 میلیارد دستگاه را در خود جای داده است.
گارتنر اعلام کرد که کاهش فروش رایانه‌های شخصی در نتیجه تغییر اولویت‌های مصرف کننده و همچنین تغییر تمرکز تولیدکننده شکل می‌گیرد. برخی از تحلیلگران ماهیت این سقوط پر سرعت فروش رایانه‌ها را به نرم‌افزار ویندوز 8 مایکروسافت نسبت داده‌اند. این سیستم‌عامل نتوانست فروشی که بسیاری از تولیدکنندگان به آن امید بسته بودند را رقم بزند. مایکروسافت قرار است به زودی نسخه به‌روز شده از سیستم عامل ویندوز 8 را معرفی کند.
گارتنر اعلام کرده که پردازنده جدید اینتل (هسول) می‌تواند فروش ویندوز 8 را اواخر سال جاری ارتقا ببخشد که این امر موجب می‌شود تولیدکنندگان طراحی‌های بهتر و عمر باتری طولانی‌تر عرضه کنند. کارولینا میلانسی نایب رییس بخش تحقیقات در شرکت پژوهش و مشاوره در زمینه فناوری اطلاعات گارتنر گفت: امروزه مشتریان به دنبال رایانه‌هایی همه وقت – همه جا هستند که به آنها این امکان را می‌دهد که به سادگی تولید محتوا کرده و مصرف محتوا داشته باشند اما از سوی دیگر می‌توانند به سادگی این محتوا را به اشتراک گذاشته و به آن دسترسی داشته باشند. حرکت پذیری در بازارهای در حال رشد و به بلوغ رسیده مهم‌ترین برتری محسوب می‌شود.
تحلیلگران همچنین هشدار داده‌اند که بازار در حال رشد تبلت و تلفن هوشمند نیز با چالش‌های بلند مدتی روبه‌رو هستند؛ یکی از این چالش‌ها چرخه عمر بلند این نوع دستگاه‌هاست. همچنین ادعا شده که بسیاری از مشتریان از تبلت‌های گران قیمت رو به تبلت‌هایی آورده‌اند که دارای امکانات اولیه و اساسی است. بر این اساس انتظار می‌رود که سهم تبلت‌هایی که دارای امکانات اولیه هستند سریع‌تر از چیزی که انتظار می‌رفت افزایش یابد؛ همان‌طور که در نیمه اول سال 2013، آی‌پد مینی 60 درصد فروش iOS‌ها را در اختیار داشت.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :