آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 29005
تاریخ انتشار : 5 تیر 1392 11:44
تعداد بازدید : 910

ریيس سازمان امور مالياتي کشور:

مالیات امسال الکترونیکی می شود

علی عسکری ریيس سازمان امور مالياتي کشور دیروز در نشستي خبري به تشریح عملکرد سازمان و میزان درآمد مالیات بر ارزش افزوده در سال جاری پرداخت و با اعلام اینکه طرح جامع مالياتي در تهران آغاز به کار کرده است، گفت: طرح جامع مالياتي که سه سال است براي اجراي آن سرمايه گذاري شده بود، در پايلوت تهران عملياتي شد.

فناوران- وی با بیان اینکه طرح جامع مالیاتی از یک ماه قبل به صورت عملیاتی در تهران به شکل پایلوت آغاز شده است، گفت: بعد از آن در اصفهان و کرمانشاه تکمیل و به سایر استان‌ها خواهد رسید.
مذاکره با اصناف
وی همچنین در مورد نتیجه جلسات سازمان امور مالیاتی با اصناف درباره مالیات عملکرد سال 91 گفت: نظام مالیاتی آماده تعامل با اصناف است و آنها هم باید این تعامل را داشته باشند. رییس سازمان امور مالیاتی با بیان اینکه مسیر برای ادامه مذاکره باز است، افزود: انتظار آنها این است که کار برای آنها تسهیل شود و انتظار ما هم این است که در چارچوب قانون، کار را انجام دهیم و آماده توافق با اصناف هستیم، اما ممکن است آنها علاقه‌مند نباشند، بنابراین اجباری در این باره نیست.
دریافت اظهارنامه‌ها به صورت الکترونیکی
وی در مورد تعداد اظهارنامه‌های الکترونیکی در سال گذشته گفت: پارسال چهار میلیون و 950 اظهارنامه دریافت شد که از این میزان چهار میلیون و 560 هزار اظهارنامه یعنی بالای 90 درصد به صورت الکترونیکی ارسال شده بود و امسال حتما با امکاناتی که مطرح شده این تعداد افزایش خواهد یافت. عسکری با اشاره به اینکه امسال اقدامات موثری برای خدمت‌رسانی به مودیان انجام شده است، گفت: در سال جاری هم مانند پارسال اظهارنامه‌ها به صورت الکترونیکی دریافت می‌شود و ظرفیت کافی در سازمان برای دریافت تمام اظهارنامه‌ها به صورت الکترونیکی وجود دارد. عسکری گفت: هدف ما این است که امسال صددرصد اظهارنامه‌ها را به صورت الکترونیکی دریافت کنیم، بر این اساس فرم و راهنمای ارسال الکترونیکی اظهارنامه‌ها روی سایت سازمان امور مالیاتی قابل دریافت و ارسال است. وی افزود: امسال تسهیلاتی فراهم شده تا همان طور که اظهارنامه‌ها به صورت الکترونیکی تکمیل می‌شود، پرداخت مالیات هم به صورت الکترونیکی انجام شود و نیازی به مراجعه حضور نیست.
تمدید مهلت اعلام نصب صندوق تا پایان شهریور ماه
علی عسکری در مورد صندوق فروش نیز گفت: تعدادی از فعالان اقتصادی که 10 گروه هستند، مکلف به نصب و راه‌اندازی سامانه فروش الکترونیکی شده‌اند که بخشی از این افراد با وجود مهلتی که داده شد، هنوز به این کار اقدام نکرده‌اند، بنابراین مهلت اعلام نصب صندوق فروش به عنوان آخرین بار تا پایان شهریورماه تمدید شد. وی در مورد عملکرد مالیاتی سه ماهه اول سال جاری گفت: در این مدت حدود پنج هزار و 69 میلیارد تومان مالیات مستقیم دریافت شده که رشد 14 درصدی داشته و دو هزار و 365 میلیارد تومان مالیات ارزش افزوده اخذ شده که نسبت به سال گذشته 99 درصد رشد دارد. وی افزود: مجموعا در سه ماهه نخست امسال هفت هزار و 435 میلیارد تومان مالیات اخذ شده که نسبت به سال گذشته 32 درصد رشد نشان می‌دهد. عسکری در مورد اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده گفت: مهلت ارسال این اظهارنامه‌ها تا پایان 15 تیرماه است که این نوبت، مالیات فصل بهار و براساس نرخ شش درصد است.
رشد 35 درصدی درآمد مالیاتی
رییس سازمان امور مالیاتی در مورد درآمدهای مالیاتی در بودجه 92 گفت: براساس بودجه امسال، 45 هزار و 851 میلیارد تومان درآمد مالیاتی پیش‌بینی شده که نسبت به عملکرد سال قبل 42 درصد و نسبت به مصوب سال قبل 35 درصد رشد دارد و بیشتر این رشد به دلیل افزایش مالیات بر ارزش افزوده است.وی در مورد میزان درآمدهای مالیاتی بر ارزش افزوده گفت: از ابتدای اجرای این قانون 23 هزار و 640 میلیارد تومان مالیات و 16 هزار میلیارد تومان عوارض در این بخش اخذ شده است.
دریافت شماره اقتصادی تا پایان سال
عسکری در مورد تعداد افرادی که شماره اقتصادی دریافت کرده‌اند، گفت: بیش از 265 هزار نفر تاکنون مرحله اول ثبت‌نام را انجام داده‌اند و از این تعداد حدود 100 هزار نفر مرحله دوم را تکمیل کرده‌اند که این افراد بعد از راستی‌آزمایی، شماره اقتصادی را دریافت خواهند کرد. وی افزود: تقریبا یک میلیون نفر هنوز برای دریافت شماره اقتصادی مراجعه نکرده‌اند که می‌توانند تا پایان سال این کار را انجام دهند و هیچ محدودیتی در ثبت‌نام وجود ندارد. عسکری با بیان اینکه تشکل‌های قانونی و تمام نهادها از جمله دانشگاه‌ها، بیمارستان‌ها و مراکز فرهنگی باید شماره اقتصادی دریافت کنند، گفت: دو هزار و 600 تشکل تاکنون پیش‌ثبت‌نام شماره اقتصادی را انجام داده‌اند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :