آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 29031

آزمایش شبکه توزیع محتوا در آذربایجان شرقی آغاز شد

معاون مرکز ملی فضای مجازی با اعلام راه اندازی آزمایشی شبکه توزیع محتوای اینترنتی در استان آذربایجان شرقی گفت: مجوز فعالیت شرکتی که متقاضی ایجاد این شبکه در کشور بود ارایه شده و فاز آزمایشی این پروژه آغاز شده است.

خبرگزاری مهر- علیرضا شاه‌میرزایی با بیان اینکه مجوز راه‌اندازی فاز آزمایشی پروژه CDN به یک شرکت متقاضی فعالیت در این زمینه داده شده است، گفت: هم‌اکنون فاز آزمایشی ایجاد CDN در استان آذربایجان شرقی در حال اجراست.
شاه‌میرزایی بهره‌برداری از اجرای این پروژه را در دیگر نقاط کشور منوط به اجرای موفقیت‌آمیز فاز آزمایشی عنوان کرد و گفت: در این زمینه پس از اتمام فاز آزمایشی اطلاع‌رسانی خواهد شد.
رییس کمیسیون عالی تنظیم مقررات فضای مجازی گفت: راه‌اندازی شبکه توزیع محتوا (CDN) در نحوه و نوع فعالیت‌های شرکت‌های ارایه دهنده اینترنت و سرویس این شرکت‌ها تاثیر خواهد داشت و براین اساس هنوز تصمیمی‌ برای تمدید پروانه فعالیت شرکت‌های اینترنت پرسرعت PAP گرفته نشده است.
وی با بیان اینکه تمدید مجوز فعالیت شرکت‌های ارایه دهنده اینترنت پرسرعت در حیطه اختیارات کمیسیون عالی تنظیم مقررات فضای مجازی است، گفت: کمیسیون تنظیم مقررات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به هیچ وجه نمی‌تواند بدون مصوبه کمیسیون عالی تنظیم مقررات فضای مجازی، در این زمینه چیزی را به شرکت‌های PAP ابلاغ کنند و این موضوع نیز پیش از این به وزارت ارتباطات ابلاغ شده است.
معاون مرکز ملی فضای مجازی در پاسخ به اینکه ادامه فعالیت PAP با اتمام مجوز فعالیت‌شان، چگونه خواهد بود، گفت: هنوز راجع‌به این موضوع تصمیمی ‌گرفته نشده است؛ چراکه براساس پروانه فعالیت این شرکت‌ها، آنها تا آذرماه امسال برای فعالیت خود زمان دارند؛ لذا هنوز فرصت داریم.
CDN یا شبکه توزیع محتوا، یک فناوری است است که شرکت‌های اینترنتی با آن می‌توانند سرعت بارگذاری و نمایش صفحات وب در سیستم بازدیدکنندگان را افزایش دهند؛ افزایش مقدار پهنای باند، هزینه بسیار پایین سرور و افزایش امنیت سایت‌ها و سرویس‌های اینترنتی از دیگر مزایای CDN
محسوب می‌شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :