آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 29041
تاریخ انتشار : 4 تیر 1392 12:49
تعداد بازدید : 402

مقاومت در برابر ادغام تشکل های صنعتی موازی

وجود تشکل های موازی در بخش صنعت کشور در حالی دردسرساز شده که طبق قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی ایران مکلف شده است که زمینه ادغام، شبکه سازی، یکپارچه سازی و انسجام تشکل های موازی صنعتی و تولیدی را فراهم کند؛ قانونی که به نظر می رسد مقاومت هایی سر راه اجرای آن وجود دارد.

 

ایسنا- هم‌اکنون در برخی رشته‌های صنعتی شاهد موازی‌کاری بین تشکل‌های صنعتی هستیم. موضوعی که باعث شده اختلاف نظرهای زیادی میان تشکل‌های صنعتی مرتبط در زمینه سیاست‌گذاری‌های پیش بیاید.
اگرچه اتاق ایران طی چند سال گذشته سختگیری‌های خود را در زمینه ایجاد تشکل‌های جدید بیشتر کرده اما طبق قانون بهبود کسب و کار تشکل‌های موجود نیز باید ساماندهی شوند.
اما در حالی طبق قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار بر ادغام تشکل‌های موازی صنعتی که به نظر می‌رسد مقاومت‌هایی نیز در برابر اجرای این قانون از سوی برخی از نمایندگان تشکل‌های صنعتی وجود دارد.
در نشستی با نام «نقش تشکل‌ها در چالش‌ها، مشکلات و راهکارهای صنعت» که اخیرا در کنفدراسیون صنعت برگزار شد، مشخص شد که اختلاف نظرهای جدی بین نمایندگان تشکل‌های صنعتی در مورد ضرورت ساماندهی تشکل‌های موازی وجود دارد. در این نشست دبیرکل کنفدراسیون صنعت با اشاره به اینکه بخش مربوط به ساماندهی تشکل‌ها در قانون بهبود فضای کسب و کار قابلیت اجرا ندارد، گفت: عیبی ندارد که تشکل‌های موازی در کشور وجود داشته باشند. تعدد تشکل‌ها باعث ایجاد تنوع نظر در کشور می‌شود و اگر هم در برخی حوزه‌ها شاهد موازی‌کاری هستیم بگذاریم رقابت بین آنها تعیین کند که کدام تشکل در نهایت باقی می‌ماند و کدام تشکل منحل می‌شود. اگرچه موسسان تشکل‌های صنعتی موازی مدعی هستند که تشکل ایجاد شده از سوی آنها با اهداف و برنامه‌های متفاوتی ایجاد شده و در واقع تشکل آنها با تشکل دیگری موازی‌کاری نمی‌کند اما باید این واقعیت را پذیرفت که اگر صنعتگران و نمایندگان آنها توقع حل مشکلات‌شان را از دولت آینده دارند باید ابتدا مشکلات فی‌مابین خود را حل کنند سپس با دولت برای برطرف کردن مشکلات تولید و صنعت کشور همکاری کنند.
یکی از این مشکلات نیز براساس قانون بهبود مستمر فضای کسب و کار موازی‌کاری برخی تشکل‌های صنعتی با یکدیگر است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :