آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 29057
تاریخ انتشار : 4 تیر 1392 13:9
تعداد بازدید : 589

دبیرکل بانک مرکزی روایت کرد

گزارش «شتاب» و «شاپرک»

مركز «شتاب» در سال 1391 فراگيري و شمول خود را در تمامي شبكه بانكي كشور حفظ کرده و در همين راستا بانك هاي قرض الحسنه رسالت و خاورميانه به شبكه شتاب پيوستند. بر اين مبنا تعداد اعضاي مركز شتاب در پايان سال 1391 به 31 عضو رسيد.

روابط عمومی بانک مرکزی - محمود احمدی دبیرکل بانک مرکزی با اعلام مطلب فوق گفت: روند افزايشي رشد تعداد تراكنش‌ها كه از سال 1388 آغاز شده بود، در سال‌هاي بعدي با شيب تندي افزايش يافت. در يازده ماهه اول سال 1391 مركز «شتاب» بيش از 3574 ميليون تراكنش را پردازش كرد و ضمن عبور از مرز سه ميليارد تراكنش در سال، ميانگين روزانه مبادلات آن به بيش از 10 ميليون تراكنش رسيد، ضمن آنکه بانک مرکزی از طریق سامانه شتاب موفق به مدیریت 34 میلیون تراکنش در روز پرداخت یارانه و 5/38 میلیون تراکنش در روز پرداخت یارانه اسفند ماه 1391 شد.
وی با بیان ‌اینکه نكته قابل توجه افزايش شديد سهم نسبي تراكنش‌هاي الكترونيكي پايانه‌هاي فروش در سال‌هاي 1390‌ و ‌1391‌ است، افزود: در سال 1391 بيش از 50 درصد از تراكنش‌هاي مركز «شتاب» به پايانه‌هاي فروش اختصاص داشت، این روند در خصوص خالص اسناد مبادله شده نيز به چشم مي‌خورد. پس از نرخ رشد 128 درصدي در سال 88 و 132 درصدي در سال 1389، ميزان رشد خالص اسناد مبادله شده مركز «شتاب» در 11 ماهه 1391 نسبت به 12 ماهه 1390 به بيش از 271 درصد رسيد.
وی با بیان اینکه سامانه پايا (پایاپای الکترونیکی) كه در دي ماه 1388 به صورت آزمايشي آغاز به كار کرد، در سال 1389 به صورت كامل عملياتي شد و در همين سال و به منظور پوشش پرداخت‌هاي انبوه تجاري، استاندارد پرداخت‌هاي گروهي آن تدوين و به شبكه بانكي ابلاغ شد، گفت: در سال 1390 هدايت تمامی پرداخت‌هاي خرد شبکه بانکي از طريق سامانه مزبور در دستور کار قرار گرفت که نهايتا با ارایه بخشنامه شماره 251146/90 مورخ 19/10/1390 تمامس انتقالات کمتر از 150 ميليون ريال در پايا مورد پردازش قرار گرفتند.
وی افزود: از آذر ماه سال 1391 و با محول شدن وظيفه تسويه پذيرندگان به اين سامانه از طريق «شاپرک»، افزايش شديدي در تعداد و ارزش تراکنش‌ها روي داد و اين سامانه در هسته واريز مستقيم خود به حداکثر ظرفيت اسمي (سه ميليون تراکنش در روز) رسيد.
وی در‌ خصوص تسويه اوراق بهادار الكترونيكي (تابا) گفت: معرفي اوراق بهادار الكترونيكي با استفاده از سامانه تسويه اوراق بهادار الكترونيكي (تابا) در سال 1389 امكان‌پذير شده و براي نخستين بار اوراق مشاركت الكترونيكي در اين سامانه منتشر و مورد مبادله و تسويه بين بانك‌ها قرار گرفت. همچنين به منظور توسعه خدمات «تابا» براي عموم مشتريان و تمام الكترونيكي شدن انتشار و مبادله اوراق بهادار بانكي، زيرسامانه خزانه مركزي اوراق در سال‌1390 طراحي شد كه با نهايي شدن آن تا پايان سال 1391 پيش‌بيني مي‌شود امکان انتشار و انجام مبادلات تمامي اوراق مشارکت صادرشده در نظام بانکي کشور به صورت الكترونيكي ميسر شده و صدور اوراق مشارکت کاغذي بي‌نام منسوخ شود.
وی‌ ويژگي مهم زيرسامانه خزانه مرکزي اوراق را انسجام با ساير سامانه‌هاي پرداخت خواند ‌و‌گفت: تمامي فرآيند خريد، بازخريد، پرداخت سود و پرداخت اصل وجه اوراق در سررسيد از طريق سامانه‌هاي ساتنا و پايا صورت گرفته و همچنين براي هر يک از دارندگان اوراق، شناسه منحصربه‌فردي اختصاص مي‌يابد.
وی با اشاره به اینکه با توجه به لزوم انتظام بازار، صدور موافقت اصولي و مجوز براي ارايه‌دهندگان خدمات پرداخت در سال 1389 متوقف شد و به جاي آن ايجاد شبكه الكترونيكي پرداخت كارتي «شاپرك» در دستور كار قرار گرفت، افزود: اين شبكه به منظور ساماندهی پايانه‌هاي فروش، نظارت دقيق و همه‌جانبه بر عمليات بانکي و حصول اطمينان از رعايت استانداردها و ضوابط، تطبيق عمليات پايانه‌هاي فروشگاهي با ضوابط مبارزه با پولشويي، بهره‌‌برداري بهينه سرمايه‌گذاري‌هاي انجام شده، افزايش سطح پوشش پايانه‌هاي فروش، پرهيز از رقابت‌هاي ناسالم و تقويت مشارکت واقعي بخش خصوصي در شبکه پرداخت کشور؛ پس از انجام بررسي‌هاي تطبيقي، امکان‌سنجي فني و اجرايي، در نظر گرفتن ملاحظات بومي و سياست‌هاي پولي، با الگوبرداري از عملکرد بهترين شبکه‌های پرداخت در سطح بين‌الملل در چارچوب مصوبه مورخ 25/12/89 شوراي پول و اعتبار طراحی، تدوین و مطابق با برنامه‌ريزي‌هاي به عمل آمده تا پايان سال 1390 راه‌اندازي شد و از ارديبهشت ماه سال 1391 به صورت عملياتي آغاز به کار کرده و رسالتی حياتي و مهم را در توسعه پرداخت الكترونيكي کشور به عهده گرفت.
احمدی مدت زمان فرآيند انتقال ارايه‌دهندگان خدمات پرداخت به «شاپرک» را از ارديبهشت ماه تا اواسط آذرماه سال 1391 بیان‌ کرد و افزود: در تاريخ پنج دي ماه 1391، «شاپرک» به عنوان تنها شبکه پرداخت کارتي کشور تثبيت و فاز اول طرح که انتقال ارايه دهندگان خدمات پرداخت از سویيچ بانک‌ها به سویيچ «شاپرک» را در بر مي‌گرفت به صورت کامل و مطابق با برنامه زمانبندي به انجام رسيد.
وی همچنین گفت: اجراي طرح «شاپرک» در زماني اندک با توجه به ابعاد عظيم آن يکي از موفق‌ترين و بزرگ‌ترين طرح‌هاي فناوري اطلاعات در کشور به شمار مي‌رود، به گونه‌اي که ظرف هفت ماه‌، بيش از دو ميليون و 500 هزار پايانه فروش و پذيرنده در دوازده ارايه دهنده خدمات پرداخت با حداقل مسايل و مشکلات به شبکه جديد ملحق شده و خدمات خود را بدون وقفه ارايه دادند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :