آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 29099
تاریخ انتشار : 8 تیر 1392 11:5
تعداد بازدید : 676

مدیرکل روابط عمومی ‌شرکت ارتباطات زیرساخت:

انحصار «زیرساخت» در واردات پهنای باند پابرجا می ماند

به گفته مدیرکل روابط عمومی شرکت زیرساخت، از آنجا که اساسنامه و وظایف شرکت در سال 1387 توسط هیات وزیران ابلاغ و مورد تایید رییس جمهوری وقت قرار گرفته است، مصوبات داخلي نهادها و شورا ها جايگاهي برای تغيير در وظایف حاکمیتی این شرکت ندارد.

فناوران – مهدی خدایی در خصوص برداشتن انحصار ورود پهنای باند توسط زیرساخت که اخیرا از سوی یکی از کمیسیون‌های شورای عالی فضای مجازی بیان شده است گفت: قانون انحصار ورود پهنای باند را به وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات و به صورت خاص شرکت ارتباطات زیرساخت واگذار کرده است و مصوبات شورای عالی فضای مجازی نيز نمي‌تواند اين موضوع را تغيير و يا لغو کند. وی گفت: پس از اجراي سياست‌هاي اصل 44 قانون اساسي و واگذاري بدنه مخابرات كشور به بخش خصوصي، شرکت زیرساخت به عنوان نهاد حاكميتي وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات و با هدف توسعه، مديريت، ساماندهي، نظارت، نگهداري و بهره‌برداري از شبكه اصلي ارتباطات مخابراتي كشور به فعاليت‌هاي زيربنایي خود ادامه داده است.
وی در خصوص اینکه اگر بخش خصوصی در خارج از مرزها اقدام به تامین پهنای باند کند و در مرز آن را در اختیار زیرساخت قرار دهند مشکلی در این خصوص وجود دارد یا خیر گفت: در حال حاضر شرکت پیشگامان کبیر یزد به عنوان تنها بخش خصوصي اقدام به راه‌اندازي فيبر نوري برای اتصال به خارج از كشور کرده و مي‌تواند به عنوان یکی از تامین کنندگان اینترنت کشور در خارج از مرزها فعالیت می‌کند و ما نيز در خریدهای خود با اين شركت‌ها همكاري خوبي داريم و در این زمینه نه نها محدودیتی وجود ندارد بلکه ما از آن استقبال هم می‌کنیم.
مدیرکل روابط عمومی ‌شرکت زیرساخت درباره اینکه گفته می‌شود یکی از دلایل گرانی اینترنت انحصاری است که زیرساخت در زمینه ورود پهنای باند در کشور دارد، گفت: تعرفه خرید پهنای باند از تامین‌کنندگان بین‌المللی یکی از عوامل موثر در هزینه‌های سرویس اینترنت است و در كنار آن در تعرفه‌های مربوط به فروش اینترنت هزینه‌هايی چون نرخ تبديل ارز، انتقال، پرسنل، نگهداری ، استهلاک و نرخ حامل‌هاي انرژي و.. هم تاثيرگذار هستند كه براساس اين پارامترها تعرفه نهایی پهناي باند توسط کمیسیون تنظیم مقررات تصويب و به این شرکت ابلاغ می‌شود. وی افزود: از سال گذشته با وجود افزایش شدید نرخ ارز که تاثیر مستقیم و غیرمستقیمی ‌در نرخ تمام شده پهنای باند داشته این شرکت به هیچ وجه اقدام به افزایش قیمت پهنای باند نکرده است. مجموعه فعاليت‌هاي شركت ارتباطات زيرساخت، در راستای تامين شبكه ارتباطی به گونه‌اي است كه توان رقابت با شبكه‌هاي جهاني ارتباطي را داشته باشد و هم‌زمان با ارایه خدمات، از شاخص‌هاي جهاني مخابراتي نيز دور نماند.
مدیرکل روابط عمومی ‌شرکت زیرساخت گفت: علاوه بر ايجاد شبكه ارتباطات زيرساخت داخلي كشور، تامين و مديريت ارتباطات بين‌الملل نيز از وظايف اصلي شركت ارتباطات زيرساخت است. وی افزود: در همين راستا اين شركت با فراهم آوري مسيرهاي مختلف ارتباط بين‌الملل با هشت كشور همسايه؛ زير بناي ارتباطات بين‌الملل را در ايران و منطقه ايجاد كرده است.
وی گفت: اخيرا در برخي مصاحبه‌ها اعلام شده است شركت ارتباطات زيرساخت تنها نقش گمرك تامين پهناي باند را دارد. و بر همين اساس با انحصار تامين و انتقال پهناي باند توسط شركت ارتباطات زيرساخت مخالفت شده است.
وی همچنین گفت: شركت ارتباطات زيرساخت به دنبال اجراي اصل 44 در حوزه ارتباطات تشكيل شد تا بخش حاكميتي كشور را به نمايندگي از دولت اداره كند و انحصار تامين و انتقال پهناي باند اينترنت در حوزه بين‌الملل و بين استاني طبق اساسنامه مصوب مجلس و مورد تاييد شوراي نگهبان به اين شركت واگذار شده است و در ادامه به بند‌هاي قانوني اشاره مي‌شود كه تاييدكننده موارد اشاره شده است.
وی افزود: در ماده دو اساسنامه شركت ارتباطات زيرساخت كه مصوب هيات وزيران و شوراي نگهبان است آمده است كه اين شركت تامين ظرفيت‌هاي انتقال و راهيابي جريان (ترافيك) راه دور و بين‌الملل و پشتيباني و مديريت هر نوع جريان (ترافيك) صوت، تصوير و داده مورد نياز كشور (اپراتورها)، متقاضيان دولتي و غيردولتي، اشخاص حقيقي و حقوقي و نظاير آن) در محدوده بين استاني و مناطق خاص را بر عهده دارد كه حاكميت انحصاري شركت ارتباطات زيرساخت بر حوزه پهناي باند را تاييد مي‌كند. وی گفت: در ادامه به شهرها و مناطق خاص اشاره شده است كه منظور از آن مراكزي است كه به دليل اهميت، علاوه بر مراكز استان، شركت ارتباطات زيرساخت بايد در آن شهرها و مناطق نيز حضور داشته باشد. مدیرکل روابط عمومی ‌شرکت زیرساخت افزود: نه تنها در نقاط اتصال بين‌الملل در مرزها، بلكه در سراسر كشور در مسيرهاي بين استاني نيز انتقال و واگذاري پهناي باند اينترنت، از طريق شبكه ما انجام مي‌شود و شركت ارتباطات زيرساخت در اين حوزه حضوري حاكميتي دارد.
خدایی گفت: حتي در قانون و اساسنامه شركت ارتباطات زيرساخت آمده است هيچ سازمان و نهادي اجازه موازي‌كاري در حوزه انحصاري شركت ارتباطات زيرساخت را ندارد و بر همين مبنا در تبصره يك ماده سه اساسنامه شركت ارتباطات زيرساخت آمده است: ایجاد شبکه‌های موازی مشابه شبكه شركت ارتباطات زيرساخت، توسط دستگاه‌هاي دولتي و غيردولتي و اشخاص حقیقی و حقوقی منوط به اخـذ مجوز از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات (سازمان تنظیم مقــررات و ارتباطات رادیویی) خواهد بود مقامات و مامورين انتظامي مكلفند به درخواست وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، از احداث، توسعه و نگهداري فعاليت مورد تخلف جلوگيري کرده و وزارتخانه ياد شده برای استيفاي حقوق بيت‌المال از طريق مراجع قانوني عليه متخلفان از اين قانون اقامه دعوي كند. وی گفت: همچنين براساس تبصره2 همين ماده، در صورت تخلف سازمان يا نهادي از قانون ياد شد ه و اقدام در راستای ايجاد شبكه‌هاي موازي شركت ارتباطات زيرساخت، مقامات و مامورين انتظامي مكلفند به درخواست وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، از احداث، توسعه و نگهداري فعاليت مورد تخلف جلوگيري کنند.
خدایی افزود: به اين ترتيب هرگونه موازي كاري در حوزه شركت ارتباطات زيرساخت، دخالت در جابه جايي و انتقال پهناي باند در مسيرهايي كه اختصاصا حوزه زيرساخت است، بدون هماهنگي و مديريت وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات قانونا قابل پيگيري است.
گفتنی است، تامين و انتقال پهناي باند از طريق شبكه عظيم فيبر نوري شبكه زيرساخت به طول تقريبي 55 هزار كيلومتر كه از شبكه‌هاي بي‌نظير در سطح منطقه است انجام مي‌شود. اين شبكه در طول ساليان گذشته و قريب به سه دهه ايجاد شده است.
براي اجراي مديريت شبكه حاكميتي ارتباطات، در طراحي شبكه فيبرنوري راه دور شركت ارتباطات زيرساخت از مسير‌هاي پشتيبان و جايگزين استفاده شده است به نحوي كه از هرگونه اختلال در شبكه به هنگام قطعي يك مسير پيش‌گيري مي‌كند تا در چنين شرايطي ارتباط از مسير جايگزين سریع برقرار و از هرگونه اختلالي در ارتباطات پهناي باند جلوگيري شود...


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :