آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 29173
تاریخ انتشار : 9 تیر 1392 10:34
تعداد بازدید : 814

معاون سازمان فناوری اطلاعات اعلام کرد:

راه اندازی 12 سامانه و ابزار برای پایش اینترنت کشور

معاون سازمان فناوری اطلاعات ایران با اعلام اینکه 12 سامانه و ابزار برای پایش و مدیریت منابع اینترنتی در کشور تا پایان ماه جاری راه اندازی می شود گفت: این سامانه ها در راستای مدیریت متمرکز ترافیک اینترنتی کشور فعال خواهند شد.

خبرگزاری مهر- علی‌اصغر انصاری مدیریت ترافیک اینترنت و منابع اینترنتی کشور را از جمله اهداف راه‌اندازی سامانه‌ها و ابزارهای پایش اینترنتی برشمرد و گفت: سامانه ابزارهای پایش در راستای ماموریت‌هایی که مرکز توسعه ملی اینترنت – متما- بر عهده دارد راه‌اندازی خواهد شد.
وی با بیان اینکه پایگاه اطلاعاتی این سامانه‌ها به صورت یکپارچه بوده و به صورت متمرکز منابع اینترنتی را مدیریت خواهند کرد، افزود: آمارها و گزارش‌هایی که این سامانه‌ها به دست می‌آورند می‌تواند در راهبری توسعه اینترنت داخل کشور موثر واقع شود.
انصاری با تاکید براینکه سامانه‌ها و ابزارهای پایش در راستای راهبری، مدیریت و برنامه‌ریزی کلان برای اینترنت کشور در دست راه‌اندازی است، افزود: با وجود این سامانه‌ها، کیفیت سرویس و منابع مورد نیاز برای توسعه اینترنت و سرویس‌های اینترنتی به صورت مستمر پایش می‌شود و تغییرات، اصلاحات و اقدامات لازم صورت می‌گیرد.
معاون سازمان فناوری اطلاعات ایران مدیریت و توسعه شبکه ملی اطلاعات را یکی از تکالیف این سازمان دانست و گفت: در این راستا، مرکز توسعه ملی اینترنت و سامانه‌های زیرمجموعه آن می‌تواند در بخش مدیریت شبکه ملی اطلاعات و افزایش کمی‌ و کیفی سرویس‌های مبتنی بر آن ایفای نقش‌ کند.
وی در مورد تاثیر اقدامات این سامانه‌ها برای سرویس‌دهی به کاربران نهایی گفت: این سامانه‌ها به طور مستقیم با کاربر نهایی ارتباطی ندارند و در حد کلان منابع اینترنتی همچون آدرس‌های عددی، نام‌های دامنه، بعضی از شاخص‌های کیفی مثل سرعت اینترنت و نیز حجم و موقعیت میزبانی سایت‌های داخلی و خارجی را پایش می‌کند تا مجموعه‌هایی مانند سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، شرکت ارتباطات زیرساخت، اپراتورهای مخابراتی و ارتباطی ملزم شوند خدمات را با کیفیت مناسب به کاربران عرضه کنند.
انصاری افزود: اطلاعات جمع‌آوری شده از سوی سامانه‌ها و ابزارهای پایش منابع اینترنتی برای راهبری مدیریت ترافیک اینترنتی کشور تبدیل به یک‌سری دستورالعمل برای اجرای بخش‌های مختلف خواهد شد.
به گفته معاون سازمان فناوری اطلاعات ایران، سامانه و ابزارهای پایش منابع اینترنتی یک طرح صرفا مهندسی است که آخرین وضعیت شبکه اینترنت کشور را پایش کرده و به نوعی مونیتورینگ منابع اینترنتی و برنامه‌های توسعه شبکه را به عهده دارد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :