آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 29181
تاریخ انتشار : 9 تیر 1392 10:51
تعداد بازدید : 790

مدیرکل ثبت اسناد استان تهران فرآیند‌های الکترونیکی این سازمان را تشریح کرد

اجرای طرح کاداستر برای رودخانه های تهران

مدیرکل ثبت اسناد استان تهران در پاسخ به اینکه آیا ثبت استان تهران صاحب آرشیو الکترونیکی شده است گفت: برای تبدیل اسناد تهران به آرشیو الکترونیکی نیازمند زیرساخت و تجهیزات لازم بودیم. البته اعتبارات لازم تامین نشد و سازمان ثبت کشور با تخصیص اعتبارات ویژه ای کمک کرد که بتوانیم شمال غرب، قلهک، غرب، جنوب غرب و جنوب شرق تهران را آرشیو الکترونیکی کنیم.

خبرگزاری مهر - سیدصادق سعادتیان گفت: هزینه این آرشیو تاکنون بیش از چهار میلیارد تومان شده است البته این طرح پنج ساله است و برای تکمیل طرح هم نیازمند بودجه هستیم. شاید شهروندان تهرانی باور نکنند ولی می‌توان گفت اقدامی‌ که سازمان ثبت اسناد کشور انجام داده در نوع خود بی‌سابقه بوده است. ایجاد آرشیو الکترونیکی، ایجاد امضای الکترونیکی، پاسخ سریع استعلامات و غیره صدها هزار تردد شهروندان را به ادارات ثبت کاهش داده و این یعنی کاهش آلودگی هوا، کاهش بنزین، کاهش مصرف کاغذ و وقت و هزینه مردم و اگر این موارد را با مستند کردن زمین‌ها و مناطق حفاظت شده و مراتع عنوان کنیم می‌توان گفت که سازمان ثبت اسناد کشور بزرگ‌ترین حامی ‌محیط زیست کشور است.
ثبت درخواست 83 هزار تهرانی در سامانه ثبت
مدیرکل ثبت استان تهران در مورد اجرای قانون تعیین و تکلیف اراضی فاقد سند در تهران گفت: تاکنون 83 هزار و 139 نفر در سامانه ثبت‌نام کردند که اراضی و املاک خود را که فاقد سند هستند تعیین و تکلیف کنند. بر این اساس هیات‌هایی در ادارات و مراکز ثبتی تشکیل می‌شود که شامل نماینده اداره ثبت، یک عضو قضایی، نماینده سازمان مسکن و نماینده امور اراضی وزارت جهاد هستند که بر اساس اسناد و مدارک متقاضیان و مدعیان سند افراد را صادر می‌کنند. البته رسیدگی به این درخواست‌ها پروسه خاص خود را دارد که تاکنون بیش از سه هزار پرونده کارشناسی شده و 490 پرونده به هیات‌ها ارجاع شده و هیات‌ها توانسته‌اند برای 80 متقاضی سند مالکیت صادر کنند.
سعادتیان با بیان اینکه بر اساس سیستم اینترانت و بانک اطلاعات تشکیل شده در ادارت ثبت پاسخ استعلامات ثبتی به سرعت ارایه می‌شود گفت: در سال گذشته به 10 هزار و 274 استعلام ثبتی پاسخ داده شد.
رودخانه‌های پایتخت کاداستری شد
مدیرکل ثبت استان تهران در مورد آخرین وضعیت طرح کاداستر در استان تهران گفت: تاکنون 95 درصد از کاداستر شهری تهران اجرایی شده که صد درصد پلاک‌های این مناطق هم بر اساس کاداستر ثبت شده است. همچنین 200 روستا از 800 روستای تهران هم در این طرح کاداستر شده که میزان آن 7890 هکتار است. در این طرح توانسته‌ایم 290 کیلومتر از رودخانه‌های تهران را نیز در طرح کاداستر تعریف کنیم. هم‌اکنون رودخانه‌های کن، دربند، گلاب دره، جمشیدیه و دره فرحزاد در طرح کاداستر جانمایی شده و منتظر هستیم که نهادهای مسوول درخواست صدور سند کنند تا اسناد این رودخانه‌ها صادر و مانع زمین‌خواری و سوءاستفاده در حاشیه رودخانه‌ها باشیم.
راه‌اندازی بانک اطلاعات ازدواج و طلاق در تهران
مدیرکل اداره ثبت اسناد و املاک استان تهران با بیان اینکه با راه‌اندازی یک سامانه هوشمند تمامی ‌دفترخانه‌های ازدواج و طلاق تهران موظف هستند تمامی ‌وقایع ازدواج و طلاق را ثبت آنی کنند گفت: این سامانه در 372 دفتر خانه ازدواج و طلاق تهران متصل است و تمامی‌ ازدواج‌ها اعم از ثابت و موقت ثبت آنی می‌شود و در صورت ثبت نشدن با دفتردار برخورد قانونی خواهد شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :