آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 29211
تاریخ انتشار : 10 تیر 1392 10:41
تعداد بازدید : 421

در پی افشای جاسوسی آژانس امنیت ملی آمریکا از شهروندان و دولت آلمان مقامات اروپایی نسبت به این جاسوسی ها ابراز نگرانی کردند.

NSA دست از شنود برنداشته است

اواخر هفته گذشته، روزنامه گاردین اعلام کرد که با وجود افشاگری های اخیر در مورد شنود آنلاین کاربران اینترنت و بازخوردهای منفی از سوی جوامع مختلف، همچنان دولت شهروندان را مانیتور می کند.

منبع: Engadget و BBC

باراک اوباما برای اینکه بتواند این اقدام را قانونی جلوه دهد، مجوزهایی را برای آژانس امنیت ملی امریکا صادر کرده تا بتواند داده‌های شخصی آنلاین شهروندان را ضبط و جمع‌آوری کند. گفتنی است که برنامه جمع‌آوری اطلاعات شخصی کاربران آنلاین نخستین بار توسط دولت جورج دبلیو بوش مطرح شد. البته این شنود در سال 2011 تا حدودی متوقف شد، اما دوباره دو دولت باراک اوباما با شدت بیشتری ادامه پیدا کرد.
آنچه که برای دولتمردان آمریکایی مهم نشان داده شده، تاکید بر اینکه هدف آنها مبارزه با تروریست و تاکید روی کاربران مظنون به بمب‌گذاری و عملیت‌های تروریستی است و این موردی است که به‌رغم تاکید حکومت، مردم آن را باور نکرده‌اند و همچنان گروه‌های طرفدار مردم می‌گویند نقض حریم خصوصی افراد به طور واضح مورد هدف قرار گرفته است.
ضبط مکالمات تلفنی مردم از طریق نصب و اجرای برنامه‌هایی مانند پریسم بر اساس FISA فعالیت‌های جاسوسی دولت اوباما علیه مردم را افزایش داده و به همان نسبت بی‌اعتمادی در فضای مجازی و مخابراتی را ایجاد کرده است.

آلمان زیر ذره‌بین آمریکا
تمامی این اخبار در حالی منتشر می‌شود که به تازگی معلوم شده آلمان نیز هدف جاسوسی آمریکا بوده است. گفته می‌شود که ماهانه نیم میلیارد ارتباطات تلفنی، ایمیلی و اپیامک در آلمان کنترل می‌شوند. در همین راستا نیز در دنیای مجازی بیش از نیم میلیون امضا علیه جاسوسی اینترنتی جمع‌ شده است. اسناد آژانس امنیت ملی آمریکا (NSA) که مجله “اشپیگل” آلمان به آنها دسترسی داشته، نشان می‌دهد که این آژانس بخش اعظمی از ارتباطات مخابراتی و اینترنتی در آلمان را به صورت سیستماتیک کنترل و ذخیره می‌کند. بر اساس یک ارزیابی داخلی آژانس امنیت ملی آمریکا، هر ماه حدود ۵۰۰ میلیون ارتباط در آلمان کنترل می‌شود. به نوشته اشپیگل، اطلاعات مربوط به هر ارتباط – اینکه کدام خط با کدام خط ارتباط برقرار کرده – در مقر اصلی آژانس امنیت ملی آمریکا در نزدیکی واشنگتن ذخیره می‌شوند. آماری که اشپیگل به آنها دسترسی داشته نشان می‌دهند که در روزهای معمولی در آلمان تا ۲۰ میلیون ارتباط تلفنی و حدود ۱۰ میلیون ارتباط اینترنتی کنترل می‌شوند. شب تولد عیسی مسیح در سال ۲۰۱۲، آژانس امنیت ملی آمریکا حدود ۱۳ میلیون ارتباط تلفنی و نزدیک به نیمی از این تعداد ارتباط اینترنتی را ثبت و ضبط کرده است. در برخی از روزهای ‌"پرکار" همچون هفتم ژانویه ۲۰۱۳ هم اطلاعات نزدیک به ۶۰ میلیون ارتباط تلفنی ذخیره شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :