آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 29215
تاریخ انتشار : 10 تیر 1392 10:49
تعداد بازدید : 752

دبیر شورای عالی فضای مجازی:

مهلت دو هفته ای «زیرساخت» برای ارایهVPN به اشخاص

به گفته دبیر شورای عالی فضای مجازی، با تصویب پیوست فرهنگی در کمیسیون های این شورا، خدمات تصویری اپراتور رایتل مجددا برقرار خواهد شد.

خبرگزاری فارس- مهدی اخوان بهابادی با بیان این مطلب گفت: ارایه خدمات نسل سوم مانند برقراری تماس تصویری برای اپراتورهای دیگر در دستور کار این شورا قرار گرفته است.
دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت: متاسفانه مشکلات متعددی را مشاهده کردیم از جمله اینکه سال گذشته دوره انحصار این خدمات در کشور مجددا تمدید شد.
وی افزود: این در حالی است که این اپراتور در اجرای تعهدات خود تاخیر داشته و به جای آنکه به خاطر محروم شدن مردم از دریافت یک‌سری خدمات در کشور، برای این اپراتور جریمه‌ اعمال شود، دوره انحصار آن تمدید شد.
اخوان بهابادی افزود: این موضوع این یکی از موضوعاتی است که در دستور کار قرار گرفته و بررسی می شود و احتمال اینکه اپراتورهای دیگر نیز مجاز به ارایه خدمات با استفاده از این فناوری شوند وجود دارد و در حال بررسی این موضوع هستیم.
دبیر شورای عالی فضای مجازی افزود: نکته دیگر این است که بعد از شروع ابتدایی خدمات تماس تصویری در کشور دغدغه‌ها و ملاحظاتی ایجاد شود.
وی افزود: در این رابطه اکثر افرادی که با آنها صحبت کردیم نسبت به اصل فناوری و تکنولوژی اعتراضی نداشتند، بلکه به نحوه به‌کارگیری آن و اینکه پیوست فرهنگی وجود ندارد که بر اساس چه ضوابطی قرار است فعالیت صورت گیرد، معترض بودند.
اخوان بهابادی افزود: از این رو با اپراتور مذاکره کردیم و از آنها خواسته شد که این دغدغه فرهنگی را رفع کنند. دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت: متاسفانه به‌رغم چند ماه تعامل با این اپراتور به نتیجه مطلوب نرسیدیم و مصوب شد که خدمات تماس تصویری این اپراتور موقتا قطع شود تا پیوست فرهنگی تدوین و تصویب و در نهایت بلافاصله بعد از تصویب پیوست فرهنگی مجددا خدمات تماس تصویری ادامه پیدا می‌کند.

دلایل تاخیر در واگذاری VPN اشخاص حقیقی
دبير شوراي عالي فضاي مجازي همچنین از ارایه فرصت دو هفته‌ای به شركت ارتباطات زيرساخت خبر داد تا طرح عملياتي خود را در خصوص ارایه VPN قانوني به کاربران حقیقی به اين شورا ارایه كند. وی گفت: در صورت تاخير شركت ارتباطات زيرساخت از اپراتورهاي بخش خصوصي براي ارایه VPN استفاده خواهد شد.
بهابادي به تشریح آخرین وضعیت ارایه خدمات VPN قانونی و نیز دلایل تاخیر در ارایه آن پرداخت و گفت: در راستاي ساماندهي ارایه خدمات VPN در كشور از ابتداي سال گذشته مصوب شد كه براي ساماندهي خدمات VPN داخل كشور به صورت متمركز شركت ارتباطات زيرساخت وابسته به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نسبت به ارایه اين خدمات در كشور اقدام كند و به صورت موازي جلوي فعاليت ساير ارایه دهندگان خدمات VPN كه شركت‌هاي متفرقه‌اي بودند گرفته شود.
وی افزود: در فاز ابتدايي قرار شد با توجه به ظرفيتي كه اين شركت در اختيار داشت، ثبت‌نام از اشخاص حقوقي در اولويت قرار گيرد و پورتالي هم به همين منظور ساماندهي و ثبت‌نام از اشخاص حقوقي شروع شد و در حال حاضر هم تعداد قابل توجهي از شركت‌ها، موسسات و بانك‌ها در حال دريافت اين خدمات در كشور هستند. دبیر شورای عالی فضای مجازی با تاکید براینکه در حال برنامه‌ريزي براي ارایه خدمات VPN قانونی به اشخاص و کاربران حقيقي هم هستيم، گفت: البته اين ارایه خدمت قرار بود زودتر از اين براي اشخاص حقيقي محقق شود اما با توجه به ظرفيتي كه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام كرده بود و ورود به ايام انتخابات كه معمولا حجم كاري شركت‌هاي دولتي خصوصا حوزه فناوري ارتباطات و فناوري اطلاعات سنگين مي‌شود درخواست داشتند كه ثبت‌نام از اشخاص حقيقي با تاخير اقدام شود.
وی از فرصت دو هفته‌ای به شركت ارتباطات زيرساخت خبر داد تا طرح عملياتي خود را در خصوص ارایه VPN قانوني به کاربران حقیقی به اين شورا ارایه كند و گفت: در صورت تاخير شركت ارتباطات زيرساخت از اپراتورهاي بخش خصوصي براي ارایه VPN استفاده خواهد شد.
رییس مرکز ملی فضای مجازی با اشاره به جلسه‌ای که مسوولان شرکت ارتباطات زیرساخت در این مرکز داشتند، گفت: در این جلسه مقرر شد ظرف هفته آينده طرح عملياتي وزارت ارتباطات در زمینه ارایه VPN قانونی براي تصويب به كميسيون شوراي عالي فضاي مجازي ارایه شود.
اخوان بهابادی گفت: اولويت ما طبيعتا استفاده از دستگاه حاكميتي (شركت ارتباطات زيرساخت در وزارت ارتباطات) برای ارایه این خدمات است اما چنانچه اين اقدام در زمان مقتضي صورت نگيرد از اپراتورهاي خصوصي براي اين كار استفاده خواهيم كرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :