آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 29244
تاریخ انتشار : 10 تیر 1392 11:39
تعداد بازدید : 875

توصیه های بانک مرکزی برای حفظ امنیت بانکداری الکترونیکی

بانک مرکزی طی اطلاعیه ای توصيه هاي امنيتي در استفاده از خدمات بانکداري الکترونيکی را ارایه و از شهروندان خواست تا با رعایت این نکات، از سوءاستفاده های احتمالی در امان باشند.

روابط عمومی بانک مرکزی- این بانک باتوجه به استقبال روزافزون مردم در استفاده از خدمات بانکداري الکترونيکی و به منظور تقليل سوءاستفاده از حساب افراد، توصيه‌هاي امنیتی در خصوص نگهداري کارت و رمز کارت را به شرح زیر تشريح کرد:

توصيه‌هاي مربوط به نگهداري کارت
1-1. توصيه مي‌شود از کارت بانکي براي انجام مبادلات خرد روزمره استفاده شود. بنابراين از اتصال حساب‌هايي که گردش مالي قابل توجه دارند، به کارت بانکي اجتناب شود و براي کاربردهاي تجاري و انتقالات کلان وجوه، ارجح است از وب‌سايت بانکداري اينترنتي و خدماتي نظير ساتنا و پايا استفاده
شود.
2-1. در انجام مبادلات روزمره مالي، تنها موردي که باید به طرف مقابل به منظور انجام تبادل وجه اعلام شود صرفا شماره کارت، حساب يا شباي مربوط به خود است و تنها کلاهبرداران وانمود مي‌‌‌کنند که براي انتقال وجه، باید از کارت ارزي خود استفاده و مشتري را ترغيب به استفاده از منوي انگليسي به منظور انتقال وجه مي‌کنند.
3-1. با توجه به مسووليت شهروندان در حفظ و نگهداري کارت‌هاي بانکي خود، لازم است در اين خصوص دقت کافي را به عمل آورده و به هيچ عنوان کارت خود را در اختيار افراد غير قرار ندهند.
4-1. به منظور ابطال کردن کارت خود در زمان مفقودي کارت، نسبت به يادداشت کردن شماره سريال 16 يا 19 رقمي روي کارت يا شماره حساب متصل به کارت و شماره تماس خدمات مشتريان بانک صادرکننده کارت و نگهداري آن اقدام شود.
5-1. در صورت مفقودي و يا سرقت کارت در اسرع وقت مراتب به شعب يا ميز امداد بانک صادرکننده کارت اعلام و يا از طريق اينترنت‌بانک يا تلفن‌بانک نسبت به مسدودي و ابطال کارت به منظور پيشگيري از هر گونه سوءاستفاده احتمالي اقدام شود.
6-1. از پذيرش هرگونه درخواست افراد ناشناس به منظور استفاده از خدمات بانکي به واسطه کارت شما اکيدا اجتناب شود.
7-1. هنگام استفاده از خدمات بانکي دقت شود مشخصات و جزیيات کارت براي ديگران قابل مشاهده نباشد.

توصيه‌هاي مربوط به رمز کارت
1-2. در انجام مبادلات روزمره مالي تنها موردي که باید به طرف مقابل به منظور انجام انتقال وجه (کارت به کارت) اعلام شود صرفا شماره کارت، حساب يا شباي مربوط به خود است و از اعلام کردن ساير اطلاعات از قبيل: رمز اول و دوم (اينترنتي) كارت، کد اعتبارسنجي (CVV2)، تاريخ انقضاي کارت و... ، حتي به بانک خودداري شود.
2-2. از نوشتن رمز عبور بر رو يا پشت کارت و يا نگهداري آن در مجاورت کارت جدا اجتناب شود و توصيه اکيد مي‌گردد رمز کارت خود را صرفا در ذهن خود نگه‌داشته و از يادداشت آن در محل‌هايي (از قبيل ذخيره در تلفن همراه يا هر حافظه قابل حمل ديگر) که در دسترس افراد غير مي‌تواند قرار گيرد، اجتناب
به عمل آيد.
3-2. رمزهای عبور بادقت انتخاب شود و اين انتخاب چندان ساده نباشد که افراد غير بتوانند آن را حدس بزنند. براي مثال تاريخ تولد، شماره شناسنامه، 1234، 2222 و... نباشد.
4-2. حتي‌الامکان از رمز‌هاي عبور متفاوت براي کارت‌ها و کاربردهاي مختلف استفاده شود.
5-2. تاکيد می‌شود در مقاطع زماني دلخواه نسبت به تغيير رمز‌هاي كارت‌ خود اقدام شود. اين امر به ويژه در مواردي که احتمال مي‌رود اشخاص ناشناس به هر طريقی از رمز عبور آگاهي يافته از ضرورت دو چنداني برخوردار مي‌شود.
6-2. پس از دريافت کارت جديد از بانک به سلامت و عدم آسيب ظاهري پاکت رمز دقت کنيد و بلافاصله نسبت به تغيير رمز عبور کارت اقدام شود.
7-2. در تماس‌هاي تلفني، پيامکي و نیز ارتباط از طریق پست الکترونیک، از بازگو کردن مشخصات محرمانه خصوصي کارت بانکي (رمزها، کد اعتبارسنجي و تاريخ انقضا) براي ديگران خودداري شود.
گفتنی است بانک مرکزی وعده داده است دو بخش دیگر این توصیه‌ها را به زودی منتشر کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :