آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 29290

رییس کمیسیون واردات اتاق ایران:

در دو ماه اخیر ارز مرجع به هیچ کالایی داده نشده است

رییس کمیسیون واردات اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: در حالی که در فروردین ماه سال جاری در برخی موارد کالاها با ارز مرجع وارد کشور شده است اما در اردیبهشت و خرداد ماه شنیده نشده که کسی برای واردات این کالاها از ارز یکهزار و 226 استفاده کند.

ایسنا- مجیدرضا حریری با تاکید بر اینکه در حال حاضر هیچ شفافیتی در مورد واردات کالاها و نرخ ارزی که به آنها تعلق می‌گیرد وجود ندارد گفت: حتی هنوز معلوم نیست که اولویت‌بندی کالاها اجرا می‌شود یا خیر!
رییس کمیسیون واردات اتاق ایران گفت: در سه ماه اول سال فضای اقتصادی کشور آن‌چنان درگیر انتخابات بود که روند واردات کالاها و ارزی که به آنها اختصاص می‌یابد بدون نظم و شفافیت انجام شده است.
وی با بیان اینکه در قانون بودجه نیز رقمی به نام ارز مرجع یکهزار و 226 دیده نمی‌شود، گفت: اما آنچه که اتفاق افتاده این بوده است که نرخ‌های مختلفی از ارز از سوی مرکز مبادلات ارزی و بانک مرکزی بدون هیچ نظم و شفافیتی به واردات کالا تعلق گرفته است.
به گفته حریری، آنچه که بدیهی است این است که دولت فعلی ارزی را که باید با نرخ دو هزار و 500 تومان به فروش می‌رسانده با نرخ یکهزار و 226 فروخته و همین امر موجب شده ریال کمتری برای دولت آینده باقی بماند و در نهایت همین موضوع کسری بودجه و بدهی بالایی را برای دولت آینده رقم می‌زند.
رییس کمیسیون واردات اتاق ایران با بیان اینکه نرخ حامل‌های انرژی باید براساس بودجه گران می‌شد ولی این اتفاق در سه ماه اول نیفتاد، گفت: دولت فعلی تنها در سه ماهه اول سال هشت دوازدهم از بودجه را خرج کرده است و دولت یازدهم باید با یک صندوق خالی تا پایان سال سر کند.
وی افزود: درآمدهای حاصل از فروش ارز و نرخ حامل‌های انرژی که باید براساس بودجه گران می‌شد در سه ماه اول سال خرج شده است.
حریری در پایان گفت: هیچ آماری از سوی مرکز مبادله ارزی برای میزان اختصاص ارز و همچنین هیچ آماری از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت برای واردات کالا اعلام نشده است که شفاف باشد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :