آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 29292

در مراسم روز ملي صنعت و معدن اعلام شد

صادرات خدمات فنی و مهندسی در 8 سال 7 برابر شده است

مهدی غضنفری وزیر صنعت، معدن و تجارت در مراسم ملي روز صنعت و معدن که دیروز با حضور معاون اول رييس جمهوري، وزير صنعت، معدن و تجارت، مديران ارشد وزارتخانه و جمع كثيري از فعالان و تلاشگران عرصه صنعت و معدن كشور و تشكل هاي بخش خصوصي، در سالن اجلاس سران برگزار شد، گفت: صادرات در حوزه خدمات فنی و مهندسی از رقم 7/2 میلیارد دلار به 21 میلیارد دلار رسیده به گونه ای که صادرات ما در این حوزه بیش از هفت برابر شده است.

رحیمی: تحريم‌ها توليد را متوقف نكرد
محمدرضا رحيمي معاون اول رييس‌جمهوري نخستین سخنران مراسم گراميداشت روز ملي صنعت و معدن با بيان اينكه پيشرفت‌هاي متعدد ايران در عرصه‌هاي مختلف از جمله در زمينه‌هاي علمي، فناوري و صنعت منجر به پيشرفت شده است، گفت: دشمنان غربي از اين پيشرفت دچار ترس شده و همواره سعي كرده‌اند كه ايران را در عرصه رقابت و دست يافتن به قله‌هاي پيشرفت باز دارند و اين موضوع غرب را به شدت نگران كرده است.
وی ابراز اميدواري كرد كه دولت آينده بتواند در بخش معدن اين مسير را ادامه دهد و آن را تقويت كند چراكه با توسعه بخش معدن به تنهايي مي‌توان چاره‌ساز تحريم‌ها در تمامي زمينه‌ها باشد. معاون اول رييس‌جمهوري افزود: رحيمي در بخش ديگري از سخنان خود از وزير صنعت، معدن و تجارت به عنوان وزير پرتلاش دولت احمدي‌نژاد ياد كرد و گفت: آقاي غضنفري توانست در اين وزارتخانه اقدامات موثر و سازنده‌اي آن هم در شرايط تحريم انجام دهد كه بايد از اقدامات وي تشكر كرد.
وي با بيان اينكه در دولت دهم شوراي عالي اشتغال به طور مرتب نسبت به دولت نهم تشكل جلسه داد، گفت: هدف از ايجاد اين شورا ايجاد مشاغل گوناگون با هدف كاهش نرخ رشد بيكاري بود.

غضنفری: حجم سرمایه‌گذاری در حوزه تولید 6 برابر شده است
مهدی غضنفری وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز در این مراسم گفت: میزان سرمایه‌گذاری در حوزه تولید از سال 84 تاکنون رقمی 120 هزار میلیارد تومان است که این رقم شش برابر میزان سرمایه‌گذاری هشت سال پیش بوده است.
وی با اشاره به تعداد پروانه‌های بهره‌برداری در دولت نهم و دهم افزود: میزان پروانه‌های بهره‌برداری در این مدت 1/7 برابر شده اما تعداد کارخانجات افزایش چشم‌گیری نداشته. همچنین تعداد پروانه اکتشافات معدنی 1/3 برابر شده است.
وی با اعلام این خبر که چهار هزار میلیارد تومان امسال در بخش معدن سرمایه‌گذاری خواهد شد گفت: 15 درصد از این مبلغ در بخش اکتشافات سرمایه‌گذاری خواهد شد. وی در مورد میزان صادرات غیرنفتی در طول هشت سال گذشته گفت: صادرات غیرنفتی در این مدت از 38 میلیارد دلار به 215 میلیارد دلار رسیده و 5/5 برابر شده است و کل تجارت خارجی اعم از صادرات و واردات رقمی به عدد 200 میلیارد دلار بود که به 635 میلیارد دلار رسیده است و در طول هشت سال گذشته این رقم 3/2 برابر شده است. همچنین در حوزه خدمات فنی و مهندسی از رقم 2/7 میلیارد دلار به 21 میلیارد دلار دست یافته ایم و صادرات ما در این حوزه بیش از هفت برابر شده است.
وی گفت: در این مدت ما سالانه 22 درصد رشد در صادرات غیرنفتی داشته‌ایم.
اشتری: نقش پررنگ تشكل‌ها در مراسم
حميد اشتري معاون وزير صنعت، معدن و تجارت نیز از دیگر سخنرانان این مراسم بود که با اشاره به نقش پررنگ تشكل‌ها و انجمن‌ها در برگزاري گراميداشت روز صنعت و معدن، گفت: از سال 76 تا كنون مراسم روز صنعت و معدن برگزار و بيشتر امور مربوط به اين روز بر عهده‌ تشكل‌ها و انجمن‌هاي صنعتي و معدني بوده است. وي با بيان اينكه از سال 81 تا 89 وزارت صنايع و معادن امور هماهنگي برگزاري اين مراسم را برعهده داشته است گفت: از ابتداي سال 90 و با توجه به آمادگي تشكل‌ها و انجمن‌هاي صنعتي و معدني براي برگزاري اين مراسم نقش انجمن‌ها در برگزاري مراسم اين روز بيشتر شد تا در سال جاري براساس تصميمات اتخاذ شده در ستاد گراميداشت روز ملي صنعت و معدن و با توجه به تفاهم‌نامه كه بين خانه صنعت، معدن و تجارت و وزارتخانه منعقد شد برگزاري همايش روز صنعت و معدن به نماينده تشكل‌هاي بخش خصوصي واگذار شد.

بيانيه پاياني مراسم
در مراسم گراميداشت روز ملي صنعت و معدن بيانيه پاياني اين مراسم قرائت شد. در اين بيانيه بر مواردي همچون بهبود فضاي كسب و كار، مديريت منابع ارزي با تاكيد بر تامين نيازهاي توليد ملي و كارآفريني، متنوع سازي ابزارهاي سرمايه‌گذاري در بازار سرمايه و تكميل ساختارهاي آن، تكميل ظرفيت‌هاي خالي صنايع و راه‌اندازي طرح‌هاي صنعتي نيمه‌تمام و ارتقا سهم معدن و صنايع معدني در توليد ناخالص ملي و اولويت‌ دادن به تامين مواد مورد نياز صنايع داخلي كشور و نيز تصويب و اجرايي کردن استراتژي توسعه معدن تاكيد شده است.

واحدهاي نمونه صنعتي
در مراسم گراميداشت روز ملي صنعت و معدن همچنین از پيشكسوتان و واحدهاي نمونه صنعتي و معدني سال 92 تقدير شد. بر اساس این گزارش، شرکت سام الکترونیک واحد نمونه صنايع فلزي، برق و الكترونيك و ‌هادی غنیمی فرد پيشكسوت ساماندهي تشكل‌هاي صنعتي و معدني شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :