آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 29298
تاریخ انتشار : 11 تیر 1392 11:57
تعداد بازدید : 7384

تا پایان دولت دهم اتفاق می‌افتد

بازگشت حقوق گمرکی واردات موبایل به 4 درصد

رییس کارگروه مجمع عالی واردات اعلام کرد که کاهش تعرفه واردات گوشی موبایل تا پیش از روی کار آمدن رییس جمهور جدید صورت می گیرد.

فناوران- مهدی عبقری با اعلام کاهش تعرفه واردات موبایل گفت: حقوق ورودی واردات گوشی تلفن همراه تا یک ماه آینده به چهار درصد می‌رسد و این موضوع از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت تایید و اعلام خواهد شد.
وی گفت: از سال 2006 که تعرفه واردات به شکل غیرکارشناسی و به منظور حمایت از تولید داخل از چهار به 60 درصد افزایش یافت، بسیاری از شرکت‌ها با سرمایه‌گذاری در قاچاق، سود زیادی به جیب زدند. اما از سال گذشته ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز عملکرد خوبی داشته و توانسته بخش زیادی از آن را مهار کند و از سوی دیگر اجرای طرح شبنم در کاهش قاچاق بی‌تاثیر نبوده است.
وی با تاکید بر اینکه تثبیت نرخ ارز می‌تواند روی کاهش قیمت موبایل تاثیر بگذارد، گفت: از یکی دو هفته گذشته روند نزولی نرخ ارز باعث کاهش 10 تا 20 درصدی قیمت گوشی شد که در طول چند روز گذشته باز قیمت‌ها بالا رفت و به نرخ‌های گذشته بازگشت.
عبقری گفت: گوشی تلفن همراه یکی از کالاهایی است که قیمت آن با نوسانات نرخ ارز رابطه مستقیمی دارد اما با توجه به بهبود وضعیت سیاسی کشور امیدواریم که قیمت ارز تثبیت شده و تاثیر آن به زودی روی همه بازارها مشاهده شود.
وی همچنین گفت: واردکنندگان قانونی که اقدام به ثبت سفارش کرده‌اند، توانسته‌اند ارز مبادله‌ای دریافت کنند و این قضیه هم کم‌کم با فراگیر شدن این موضوع روی کاهش قیمت و نیز جلوگیری از قاچاق گوشی تاثیر بسزایی خواهد داشت.
رییس کارگروه مجمع عالی واردات گفت: برخی از شرکت‌هایی که نمایندگی آنها به دلایلی لغو شده بود، اقدام به اخذ نمایندگی در کشورهایی مثل عمارات یا عراق کرده و به شکل قاچاق گوشی وارد بازار کشور می‌کنند که ستاد مبارزه با قاچاق کالا در این زمینه وارد عمل شده و به شدت با آنها برخورد می‌کند.
وی همچنین درباره گشایش اعتبار برای واردات موبایل گفت: از آنجا که گشایش اعتبار برای موبایل وجود ندارد، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز به پیگیری این موضوع پرداخته و توانسته به نمایندگی‌های مجاز واردکننده گوشی این امتیاز را بدهد که بتوانند ضمانت‌نامه‌های بانکی دریافت کنند و برای واردات و پرداخت عوارض گمرکی با استفاده از این ضمانت‌نامه‌ها هزینه گمرکات را با تاخیر چند ماهه پرداخت کرده و به این ترتیب با سرعت بیشتری کالای خود را از گمرک ترخیص کرده و روند ورود کالا به بازار با سرعت بالاتری انجام خواهد شد.
گفتنی است هم‌اکنون حقوق گمرکی واردات گوشی تلفن همراه شش درصد و سود بازرگانی و عوارض آن نیز چهار درصد است. قرار است حقوق گمرکی به چهار درصد کاهش بیابد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :