آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 29300
تاریخ انتشار : 11 تیر 1392 11:59
تعداد بازدید : 456

دریافت مالیات از سپرده های بانکی مرسوم است

مدیرعامل بانک تجارت گفت: قدرت خرید سپرده گذار ۱۵ درصد کاهش پیدا کرده است.

موج- محمدرضا رنجبر فلاح مدیرعامل بانک تجارت گفت: در ادبیات اقتصادی موضوع وابستگی نرخ سود بانکی به نرخ تورم کاملا معقول و منطقی است.
وی ضمن بیان این نکته که هم‌اکنون نرخ بهره واقعی در اقتصاد ایران منفی است، گفت: وقتی که تورم رسمی کشور 34 درصد است و نرخ سود بانک‌ها 20 درصد است، در واقع باید گفت که نرخ سود واقعی منفی است و قدرت خرید سپرده‌گذار 15 درصد کم شده است.
مدیرعامل بانک تجارت فاصله بین نرخ سود بانکی و نرخ تورم رسمی را بسیار زیاد عنوان کرد و دلیل خروج منابع از بانک‌ها را همین شکاف موجود بین نرخ سود بانکی و نرخ تورم دانست.رنجبر فلاح گفت: از اسفند ماه سال گذشته خروج منابع از بانک‌ها شروع شده است و همین مشکل باعث شده که اوراق مشارکت به پول نقد تبدیل شود.
وی در ادامه درباره مصوبه مجلس برای آن دسته‌ای از بانک‌هایی که سود تسهیلات اعطایی بیش از نرخ سود تعیین شده توسط شورای پول و اعتبار اعطا می‌کنند و دولت طبق مصوبه مجلس، مبلغ مازاد را به عنوان «جریمه» باید تشخیص دهد و صددرصد آن را وصول کند نیز گفت: در خیلی از کشورها این رویه حاکم است که روی سود سپرده‌های بانکی مانند هر درآمد دیگری مالیات می‌گیرند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :