آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 29323

اسنودن از روسیه درخواست پناهندگی کرد

به گفته مقامات رسمی مسکو، ادوارد اسنودن، پیمانکار سابق سازمان امنیت ملی آمریکا (NSA) و تحلیلگر سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) که ماجرای جاسوسی دولت آمریکا از شهروندان را افشا کرد، از روسیه درخواست پناهندگی سیاسی کرده است.

گزارش: نسترن صائبی
منابع: BBC و گاردین

کیم شوچنکو، از مسوولان وزارت خارجه روسیه گفته است که اسنودن درخواست خود را یک‌شنبه شب مطرح کرده است، اما هنوز کرملین واکنشی به این درخواست پناهندگی نشان نداده است. این در حالی است که کمی پیش‌تر، ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور روسیه به ادوارد اسنودن هشدار داده بود که اگر می‌خواهد در روسیه بماند، باید از افشاگری اطلاعات محرمانه آمریکا دست بردارد. او گفته بود که روسیه هرگز تا پیش از این، کسی را به کشوری مسترد نکرده و قصدی نیز برای این کار ندارد. ولادیمیر پوتین همچنین گفته است که سرویس‌های اطلاعاتی کشورش با اسنودن همکاری نکرده و نمی‌کنند. گفته می‌شود که اسنودن ۳۰ ساله در حال حاضر در هتلی در فرودگاه مسکو به سر می‌برد. آمریکا او را به جاسوسی و سرقت و انتشار هزاران سند طبقه‌بندی شده اطلاعاتی این کشور متهم کرده است. پیش‌تر آمریکا خواهان استرداد “بدون تاخیر” اسنودن شده بود. اما روسیه و آمریکا برای استرداد متهمان قراردادی با هم ندارند و درخواست آمریکا برای استرداد او بارها از سوی مقامات روس رد شده است.
موضوع استرداد ادوارد اسنودن در روزهای اخیر باعث تنش‌های فزاینده بین آمریکا با روسیه و چین شده است. آمریکا این دو کشور را متهم می‌کند که به این افشاگر کمک کرده‌اند؛ اتهامی که روسیه و چین آن را انکار کرده‌اند.

ادامه افشاگری‌ها در روسیه
ادوارد اسنودن روز دوشنبه، پس از درخواست پناهندگی از دولت روسیه، سکوت چند هفته‌‌ای خود را شکست و گفت که خود را فردی آزاد می‌داند و می‌خواهد فعالیت‌های جاسوسی آمریکا را افشا کند. اسنودن با ارسال نامه‌ای خطاب به رافائل کورئا، رییس‌جمهوری اکوادور نوشت که ایالات متحده وی را به دلیل افشاگری‌هایش در رابطه با برنامه امنیتی خود موسوم به «پریسم» به طور غیرقانونی مورد آزار قرار داده است.
وی افزود که هیچ تصمیمی مبنی بر دست کشیدن از افشاگری ندارد.
اسنودن در بخش دیگری از نامه‌اش نوشت: من همچنان خود را آزاد می‌دانم تا به انتشار مطالبی که به سود عموم است، اقدام کنم. گفتنی است که وی این نامه را بدون تاریخ و به زبان اسپانیایی نوشته است. وی در ادامه نوشت که صرف‌نظر از اینکه چند روز به زندگی‌اش باقی مانده باشد، خود را به مبارزه برای عدالت در جهانی نابرابر متعهد می‌داند.
اسنودن: می‌خواهند حق پناهندگی را از من بگیرند
ادوارد اسنودن همچنین روز دوشنبه سکوت روزهای پیش خود را شکست و از دولت ایالات متحده انتقاد کرد که «بدون هیچ اجازه قضایی»، می‌خواهد «حق پناهندگی» را از او بگیرد. بنا بر آنچه خود اسنودن در بیانیه‌ای که وب‌سایت افشاگر ویکی‌لیکس منتشر کرده، می‌گوید که مقامات کاخ سفید تلاش کرده‌اند مانع آن شوند تا به جایی پناهنده شود. از جمله بدون اجازه قانونی گذرنامه او را مسترد کرده‌اند و با فشار بر کشورهای دیگر می‌خواهند اسنودن را به دست آورند- که در این مورد اسنودن به تماس‌های معاون رییس‌جمهوری آمریکا اشاره می‌کند. به گفته ادوارد اسنودن، جو بایدن، معاون رییس‌‌جمهور آمریکا، بر کشورهای دیگر فشار آورده است تا درخواست پناهندگی او را رد کنند. این موضوع البته با گفته‌های جولیان آسانژ، بنیان‌گذار ویکی‌لیکس در مورد «فشار بر رییس‌جمهوری اکوادور» هم‌زمان است. رافائل کورئا روز شنبه گفته بود که جو بایدن با او در مورد اسنودن تماس گرفته است. با این همه کورئا در گفت‌وگویی با خبرگزاری فرانسه گفته است او «هرگز اجازه نداده» که یک تماس تلفنی به او فشاری وارد کند. بیانیه ادوارد اسنودن که در ویکی‌لیکس منتشر شده و نیز گفته‌های بنیان‌گذار آن جولیان آسانژ در مورد «فشار بر کورئا، رییس‌‌جمهوری اکوادور»، با واکنش کورئا روبه‌رو شده که چندان حاکی از رضایت نیست. خود آسانژ در حال حاضر در سفارت اکوادور در لندن پناهنده است. رییس‌‌جمهور اکوادور به خبرگزاری فرانسه گفته از وزیر خارجه خواسته با او صحبت کند و به آسانژ بگوید در مورد موقعیت اکوادور حرفی نزدند. اکوادور از جمله کشورهایی بود که گفته می‌شد ادوارد اسنودن نیز ممکن است به آن پناهنده شود. زمانی که او هنگ‌کنگ را ترک کرد و به سالن ترانزیت فرودگاه مسکو پا گذاشت، خبرهایی در مورد ادامه سفر او به آمریکای جنوبی منتشر شده بودند. با این همه ادوارد اسنودن از آن زمان در فرودگاه مسکو مانده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :