آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 29330
تاریخ انتشار : 12 تیر 1392 11:24
تعداد بازدید : 604

دلایل اجرا نشدن قانون حمایت از شرکت‌ها تشریح شد

برخوردها با موضوع حمایت از شرکت های دانش بنیان سلیقه ای است

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم معافیت مالیاتی و تاخیر در تصویب اساسنامه صندوق نوآوری را از جمله عوامل اجرایی نشدن قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان ذکر کرد و گفت: بر اساس آیین نامه اجرایی این صندوق قرار بود که دبیرخانه ای برای ارزیابی و تشخیص شرکت های دانش بنیان ایجاد شود که در این زمینه اختلافاتی ایجاد شده و باید از سوی معاون حقوقی ریاست جمهوری شفاف سازی شود.

خبرگزاری مهر- دکتر محمد مهدی‌نژاد با بیان اینکه تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان کشور تا سه سال آینده باید به 20هزار شرکت برسد، افزود: هنوز در بخش حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان برخوردهای سلیقه‌ای صورت می‌گیرد و با اینکه از نظر قانون کمبودی نداریم ولی در اجرای قانون دچار مشکل هستیم. معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم درباره مشکلات اجرا نشدن قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان گفت: معافیت مالیاتی یکی از مشکلات اجرای قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان است.
وی افزود: تاکنون در تفهیم این قانون به برخی ادارات مالیاتی با مشکل مواجه بودیم.
وی مشکل پوشش بیمه‌ای و ازدیاد جهشی شرکت‌های دانش‌بنیان را از دیگر مشکلات برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان برشمرد و افزود: قرار بود که اساسنامه صندوق نوآوری و شکوفایی از سوی شورای عتف تهیه و به هیات وزرا ارسال شود که این اساسنامه در اردیبهشت ماه سال 90 به هیات دولت ارسال شد و در پایان سال اساسنامه‌ای به تصویب رسید که با آنچه در شورای عتف مصوب شده بود تفاوت بسیاری داشت. مهدی‌نژاد افزود: از اواخر سال 91 صندوق شکل گرفت ولی پولی که برای این صندوق در نظر گرفته شده بود، موجود نبود.
معاون پژوهش و فناوری با اشاره به تصویب آیین‌نامه اجرایی این صندوق در سال 91، گفت: بر اساس این آیین‌نامه تشخیص شرکت‌های دانش‌بنیان و نظارت بر اجرای این آیین‌نامه باید در کارگروه ویژه صورت می‌گرفت ولی در این رابطه نیز اختلافاتی به وجود آمد و با ایجاد دبیرخانه تشخیص و ارزیابی در جای دیگر این اختلافات همچنان وجود دارد.
وی با بیان اینکه باید تکلیف صدور مجوز شرکت‌های دانش‌بنیان از سوی معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری به زودی تعیین شود، گفت: در رابطه با صدور مجوز شرکت‌های دانش‌بنیان وزارت علوم که دستگاه اجرایی است باید این کار را انجام دهد ولی در این رابطه نیز اختلافاتی پیش آمده که با مشکلاتی مواجه شده‌ایم و در حال حاضر صدور مجوزها در پارک‌های علم و فناوری انجام می‌شود.
مهدی‌نژاد شرکت‌های دانش‌بنیان را نهادهای اصلی برای تحقق اقتصاد دانش‌بنیان دانست و افزود: چهار میلیون و 500 هزار دانشجو در مقاطع مختلف در کشور وجود دارند که اگر یک میلیون از آنها شاغل باشند و یک میلیون نیز جذب بازار سنتی شوند 5/2 میلیون دانشجو می‌توانند از طریق شرکت‌های دانش‌بنیان جذب بازار کار شوند.
مهدی‌نژاد با تاکید بر حرکت دانشگاه‌ها از دانشگاه‌های نسل دوم به سمت دانشگاه‌های نسل سوم گفت: باید زمینه حرکت به سمت پژوهش‌محور بودن دانشگاه‌ها از طریق شناسایی نیازهای آینده کشور فراهم شود و به همین دلیل به سمت اجرای طرح‌های کلان ملی رفتیم. معاون پژوهشی و فناوری وزیر علوم گفت: اجرای طرح‌های کلان در دانشگاه‌ها سبب می‌شود حجم زیادی از دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی وارد عرصه بازار شوند و برای تکمیل چرخه اجرای طرح‌های کلان بحث ارتباط صنعت و دانشگاه را نیز فعال کردیم به طوری که در حال حاضر 2500پروژه دکتری از سوی هفت هزار دانشجوی دکتری به صورت سفارشی دستگاه‌های اجرایی انجام می‌شود و بیش از سه هزار پروژه قرارداد بین دانشگاه‌ها و صنایع انجام شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :