آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 29351
تاریخ انتشار : 12 تیر 1392 11:55
تعداد بازدید : 595

غول فنلاندی در سراشیبی سقوط

نوکیا باید جام شوکران آندروییدی را بنوشد

14 سال نوکیا عنوان بزرگ ترین تولیدکننده گوشی موبایل را داشت. اما هوشمند شدن گوشی های موبایل و عرضه سیستم عامل های موبایلی همچون آندرویید و iOS اپل باعث عقب گرد این غول گوشی ساز شد. با روی کار آمدن سیستم عامل های هوشمند، نوکیا سعی کرد استراتژی جدیدی اتخاذ کند که بتواند در برابر بزرگانی همچون اپل و گوگل بایستاد. بر این اساس اقدام به همکاری با مایکروسافت و استفاده از سیستم عاملی کرد که دیگر در بازار محبوبیتی نداشت. در آن زمان بسیاری از محققان به نوکیا درباره کاربرد سیستم عامل ویندوز مایکروسافت هشدار دادند، اما نوکیا پافشاری کرد و قراردادی میلیارد دلاری ظاهرا به مدت سه سال با مایکروسافت منعقد کرد.

از آن زمان به بعد نوکیا نه تنها پیشرفت نکرد، بلکه هر سال بخش زیادی از سهم‌اش از بازار را از دست داد و دست آخر جایگاه خود را به سامسونگ و اپل واگذار کرد. رفته‌رفته این غول فنلاندی اقدام به تعطیلی دفاتر خود در بسیاری از کشورها کرد و تعداد زیادی از نیروی کارش را اخراج کرد. بر این اساس تحلیلگران پیش‌بینی کرده‌اند اگر نوکیا به ساخت گوشی با سیستم‌عامل آندرویید نپردازد، به زودی از بازار موبایل حذف خواهد شد.
تحلیلگران معتقدند پافشاری نوکیا بر ساخت گوشی با پلات‌فورم سیمبیان کاملا اشتباه بود و پس از آن همکاری با مایکروسافت برای ساخت گوشی‌های مبتنی بر ویندوزفون اشتباه دیگری بود که نوکیا دوباره مرتکب آن شد. محققان معتقدند نوکیا بهتر است علاوه بر همکاری با مایکروسافت ساخت گوشی با آندرویید را نیز در دستور کار خود قرار دهد.
این شرکت فنلاندی از یک سو با چالش در بخش گوشی‌های ساده و ارزان‌قیمت خود روبه‌رو شده، و از سوی دیگر نتوانسته با ویندوزفون کاربران زیادی را به خود جلب کند. به این ترتیب تحلیلگران می‌گویند این شرکت فنلاندی با روی آوردن به استفاده از آندرویید می‌تواند در آینده‌ای نزدیک بخش توزیع و بازاریابی خود را تقویت کند، میزان ضرر و زیانش را در طول هر فصل کاری کاهش دهد و نیز زیرساخت‌هایش را تقویت کند.
بر این اساس پیش‌بینی می‌شود، اگر نوکیا همچنان بر ساخت گوشی‌های ویندوزی پافشاری کند‌، کمتر از دو سال دیگر به طور کامل از بازار موبایل خارج خواهد شد.
به گفته تحلیلگران بازار، هم‌اکنون شرایط برای نوکیا بسیار سخت است و لازم است با ساخت گوشی‌های ارزان‌قیمت آندروییدی کارش را شروع کند.
گزارش‌ها حاکی است که نوکیا این روزها در حال برنامه‌ریزی برای برگزاری یک کنفرانس خبری در نیویورک برای رونمایی از جدیدترین محصول ویندوزفونی خود با دوربین 41 مگاپیکسلی است. به گفته کارشناسان بازار، نوکیا پیشتر هم ساخت چنین گوشی را با سیستم‌عامل سیمبیان تجربه کرد و موفقیت زیادی به دست نیاورد. به نظر می‌رسد این گوشی‌ساز فنلاندی باز هم اشتباه گذشته را تکرار می‌کند و اگرچه گفته می‌شود که این گوشی دوربین پیشرفته‌ای دارد، اما نوکیا باید همه جوانب را در نظر بگیرد و فراموش نکند که دوربین مهم‌ترین قابلیت یک گوشی نیست.
از سوی دیگر نوکیا در حالی اقدام به ساخت چنین گوشی کرده‌ که سامسونگ هم به تازگیGalaxy S4 Zoom را معرفی کرده و سونی در صدد رونمایی از گوشی Xperia i1 Honami با دوربین 20 مگاپیکسلی است که پیش‌بینی می‌شود سامسونگ و سونی عملکرد و فروش بهتری با چنین گوشی‌هایی در بازار داشته باشند و باز هم نوکیاست که در این بازار حرفی برای گفتن نخواهد داشت، زیرا هر دو این گوشی‌ها مبتنی بر آندرویید هستند و علاوه بر دوربین روی نمایشگر، طراحی بدنه و پردازنده گوشی کار کرده‌اند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :