آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 29407
تاریخ انتشار : 15 تیر 1392 10:51
تعداد بازدید : 668

برخلاف قول و قرارها

الکامپ را از دست صنف در آوردند

سفر مالزی می توانست فرصتی باشد برای کاظم آیت اللهی، رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور که پس از توافق با سازمان توسعه تجارت مبنی بر در دست گرفتن اجرای نمایشگاه الکامپ، استراحتی هم بکند، اما شاید مالزی امسال، تلخ ترین سفر آیت اللهی شده باشد.

فناوران- بالاخره، سازمان توسعه تجارت و شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی تصمیم خود را نهایی کردند و با صدور مجوز الکامپ نوزدهم به نام شرکت نمایشگاه‌ها، آب پاکی را روی دست سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور ریخت.

وعده‌ای که وفا نشد
پس از اجرای نمایشگاه الکامپ هجدهم توسط مجمع تشکل‌های فناوری اطلاعات، قرار بر این بود که الکامپ نوزدهم را با اجرای سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور شاهد باشیم. اما در ماه‌های پس از الکامپ 2012، حرف و حدیث‌ها آغاز شد و بالاخره در جلوی اسم نمایشگاه الکامپ در سایت شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی، نام خود این شرکت به عنوان مجری درج شد.
پشت کردن شرکت نمایشگاه‌ها به قول و قرارها، موجب اعتراض شدید سازمان نظام صنفی رایانه‌ای و رییس سازمان فناوری اطلاعات شد که از این شرکت می‌خواستند بر قول و قرار خود متعهد باشد.
در آن روزها و در انعکاس موضوع در روزنامه فناوران اطلاعات، شرکت نمایشگاه‌ها اسم خود را از ستون مجری حذف کرد و مذاکرات دوباره از سر گرفته شد.
بر اساس گزارش‌ها، مذاکرات چهار جانبه آن زمان، بین سازمان فناوری اطلاعات، شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی، سازمان توسعه تجارت و سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور در دفتر حکیم جوادی، رییس سازمان فناوری اطلاعات، به این نتیجه ختم شد که مجوز الکامپ 2013 به نام سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور صادر شود، به این شرط که اجرای نمایشگاه به خود شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی واگذار شود.
اگرچه همین موضوع نیز مورد اعتراض کارشناسان واقع شد، اما مسوولان سازمان نصر کشور اعلام کردند که چاره ای جز قبول این شرایط نداشته‌اند.
اما روز پنج‌شنبه گذشته ناگهان اعلام شد که مجوز برگزاری الکامپ نوزدهم به نام شرکت نمایشگاه‌ها صادر شده است و جالب اینجاست که پشت این مجوز، نوشته شده که این نمایشگاه با همکاری سازمان فناوری اطلاعات و «مشورت» سازمان نظام صنفی رایانه‌ای اجرا خواهد شد.

استدلال عجیب
اما شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی برای این خلف وعده آشکار، توجیه جالبی دارد.
به گفته معاون امور نمایشگاهی شرکت سهامی ‌نمایشگاه‌های بین‌المللی ایران، این شرکت قصد دارد الکامپ را دوباره به جایگاه واقعی‌اش برساند.
محمد جواد قنبری می‌گوید: وظیفه ذاتی شرکت سهامی‌ نمایشگاه‌ها برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی است. با این حال سیاست هیات مدیره این شرکت واگذاری نمایشگاه به مجریان توانمند است و به دنبال تصدی‌گری و برگزاری مستقیم نمایشگاه‌ها نیست.
وی می‌افزاید: به همین دلیل تقریبا تمام نمایشگاه‌هایی که زیر نظر این شرکت برگزار می‌شود، به بخش خصوصی واگذار شده است.
معاون امور نمایشگاهی می‌گوید: در مورد نمایشگاه الکامپ نیز همین سیاست برقرار است. اما واگذاری اجرای این نمایشگاه به بخش خصوصی سبب شد تا به افت محسوسی از لحاظ کمی‌ و کیفی در برگزاری آن مواجه باشیم.
قنبری می‌افزاید: به همین دلیل از سازمان توسعه تجارت خواستیم برگزاری این نمایشگاه را بر عهده خود شرکت سهامی‌ نمایشگاه‌ها بگذارد تا با کمک همکاران‌مان در این شرکت بتوانیم الکامپ را به جایگاه واقعی خود برسانیم. وی گفت: سرکت سهامی‌ نمایشگاه‌ها به دنبال اجرای الکامپ یا دیگر نمایشگاه‌ها نیست و پس از بازگردادن الکامپ به جایگاه واقعی‌اش، دوباره برگزاری آن را به بخش خصوصی واگذار خواهیم کرد.

کدام جایگاه واقعی
در حالی قنبری می‌گوید هدف شرکت نمایشگاه‌ها بازگرداندن الکامپ به جایگاه واقعی آن است، که آمارها نشان می‌دهد در دوره‌هایی که بخش خصوصی اجرای الکامپ را به عهده داشته موفق‌تر از خود شرکت سهامی‌ نمایشگاه‌ها عمل کرده است.
جدول 1- حاوی متراژ نمایشگاه و تعداد شرکت‌های حاضر در آن در سال‌های مختلف است.

احتمال تحریم
در شرایطی که به وجود آمده، باید منتظر واکنش سازمان نظام صنفی رایانه‌ای بود.
شنیده‌ها حاکی است که سازمان نصر کشور، گزینه تحریم الکامپ نوزدهم را بررسی می‌کند. البته باید منتظر بازگشت کاظم آیت‌اللهی از سفر مالزی و جلسه سازمان ماند تا واکنش سازمان به خلف وعده شرکت نمایشگاه‌ها و سازمان توسعه تجارت مشخص شود.
از سوی دیگر، رییس سازمان فناوری اطلاعات نیز که بانی جلسه چهار جانبه برای تفاهم بوده است، اکنون در شرایط ویژه‌ای قرار گرفته است، از سویی نام خود این سازمان به عنوان همکار در برگزاری الکامپ همچنان مطرح است و از سوی دیگر، رییس سازمان دوست ندارد در روزهای واپسین عمر دولت دهم، خاطره‌ای نامناسب بر ذهن بخش خصوصی برجا بگذارد. بنابراین باید منتظر ماند تا حکیم جوادی که امروز در سفر همدان است، به تهران بازگردد و رسما در این زمینه موضع‌گیری کند.
از سوی دیگر، شنیده شده که اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران و در راس آن محمد نهاوندیان نیز از وضعیت به وجود آمده ناراضی است و احتمال حضور این پارلمان پر قدرت بخش خصوصی به ماجرای الکامپ نیز دور از ذهن نیست.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :