آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 29408
تاریخ انتشار : 15 تیر 1392 10:54
تعداد بازدید : 831

لابی های داغ برای وزارت ICT

لابی به گروهی گفته می شود که از طرق مختلف قانونی سعی در اعمال نفوذ و پیشبرد دیدگاه خود را داشته باشد. لابی گری البته امر مذمومی تلقی نمی شود و آشکارا یا نهانی در امور مختلف کشور خودمان نیز شاهد آن هستیم.

علی شمیرانی

اگرچه رییس‌جمهور منتخب از رسانه‌ها و سیاسیون درخواست کرده که از هرگونه گمانه‌زنی درباره اعضای کابینه خودداری کنند؛ اما به نظر می‌رسد حوزه ICT بیش از سایر حوزه‌ها شاهد اظهارات متعدد فعالان مبنی بر توصیه و رهنمود به رییس‌جمهور برای انتخاب فرد مناسب وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است.
شاید بتوان این همه اظهارنظر را ناشی از دغدغه کمرنگ شدن نقش ICT دانست که نتیجه انتصاب‌ افرادی بوده که بعضا تناسبی با این عرصه نداشته‌اند. به هر ترتیب انتصاب یک فرد مناسب برای به دست گرفتن سکان مدیریت ICT می‌تواند انتصاب‌های درست دیگر را موجب شده و یک انتخاب نادرست نیز به انتخاب‌های نادرست دیگر منتهی شود.
اما فارغ از دغدغه مذکور، این روزها کم نیستند مدیرانی که مستقیم و غیرمستقیم وارد عرصه لابی‌گری برای طرح نام خود به عنوان فرد شایسته برای تصدی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات شده‌اند. این مدیران را می‌توان به سه دسته تقسیم کرد.
نخست مدیرانی هستند که تا دیروز مشخص نبود که در کجای وزارت ارتباطات مشغول به کار بوده‌اند و حالا به یکباره به میدان آمده‌اند و جالب آنکه وعده‌های رنگارنگ نیز می‌دهند. این دسته از مدیران هنوز هم ارتباطی نه با فعالان فاوا و نه با رسانه‌های این حوزه دارند و برخی از روزنامه‌نگاران به تازگی با وجود ایشان و خدمات احتمالی قابل ارایه از سوی ایشان مواجه شده‌اند.
دسته دوم مدیرانی شناخته شده هستند که، بی‌اطلاع یا با اطلاع ایشان، رسانه‌ها هدف بمباران اسم و خدمات آنها قرار گرفته است. به گونه‌ای که حتی تازه‌کارترین افراد فعال در این حوزه نیز این روش کار را ناشیانه می‌دانند.
دسته سوم اما مدیرانی هستند که با وجود سابقه بالا خود را به دور از لابی‌ها و هیاهوها نگاه داشته‌اند و حتی حاضر به طرح نام خود در یک گفت‌وگوی ساده رسانه‌ای نیستند. این دسته از مدیران با تجربه، می‌دانند که تقریبا هیچ رییس‌جمهوری در لابه‌لای سطور روزنامه‌ها دنبال وزیر نمی‌گردد. چراکه انتخاب وزیر ICT هم مجموعه‌ای از ملاحظات و پارامترهای سیاسی، تجربی، سوابق مدیریتی، مسایل فنی و حتی نظرات خارج از مجموعه دولت را شامل می‌شود. به هر تقدیر با توجه به اختیارات و اعتباراتی که به دست وزرا سپرده می‌شود، هر رییس‌جمهوری باید هنگام انتخاب، جمیع جهات را مدنظر قرار دهد، نه اینکه صرفا به خط‌‌دهی برخی رسانه‌ها بسنده کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :