آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 29411
تاریخ انتشار : 15 تیر 1392 10:56
تعداد بازدید : 643

به محض دریافت مجوز افزایش پهنای باند از سوی شورای عالی فضای مجازی

اینترنت از اینترانت خانگی جدا می شود

معاون وزیر ارتباطات گفت: به محض دریافت مجوز افزایش پهنای باند (اینترانت) به دو مگابیت بر ثانیه از شورای عالی فضای مجازی، اینترنت از اینترانت کاربران خانگی ADSL جدا و سرعت دسترسی به سایت های داخلی به دو مگ می رسد.

خبرگزاری فارس- علی حکیم‌جوادی درباره مراحل اجرایی شدن جداسازی اینترنت از اینترانت گفت: این کار به دو بخش دستگاه‌های دولتی و کاربران خانگی تقسیم شده است.
معاون وزیر ارتباطات افزود: در بخش دستگاه‌های دولتی 140 هزار نقطه دولتی به یکدیگر متصل شده‌اند.
رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران گفت: به این معنی که هم‌اکنون تمام زیرمجموعه‌های مربوط به یک اداره در سراسر کشور به یکدیگر متصل شده‌اند و از طریق مرکز داده خودشان در تهران بی‌نیاز به اینترنت با یکدیگر تبادل اطلاعات می‌کنند که این کار اجرایی شده است.
وی افزود: قدم بعدی نیز به اشتراک‌گذاری اطلاعات بین دستگاه‌ها از طریق IX‌ است؛ به این معنی که ارتباط داخلی بین دو دستگاه‌ بدون نیاز به اینترنت برقرار شود که این کار هنوز عملیاتی نشده است.
حکیم‌جوادی گفت: با به اشتراک‌گذاری واقعی اطلاعات بین دستگاه‌ها برای مثال دیگر نیاز به ارایه کارت ملی در ادارات نیست؛ زیرا تمام ادارات به معنی واقعی به یکدیگر متصل‌اند و با مراجعه به هر اداره‌ای در آنجا دسترسی به کارت ملی فرد از طریق سازمان ثبت احوال فراهم است.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: در زمینه جداسازی اینترنت از اینترانت کاربران خانگی، نیز در سال گذشته پایلوت این کار با همکاری شرکت‌های ارایه‌دهنده اینترنت پرسرعت و شرکت مخابرات ایران کاملا موفقیت‌آمیز اجرا شد.
رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران افزود: بنابراین با توجه به نتیجه این آزمایش که نشان داد این کار برای کاربران خانگی کاملا انجام شدنی است و نیز تصویب آیین‌نامه مربوطه در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، هم‌اکنون آمادگی داریم که در هر زمان جداسازی اینترنت از اینترانت کاربران خانگی را اجرا کنیم.
وی گفت: برای این کار منتظر دریافت مجوز پهنای باند دو مگابیت بر ثانیه هستیم که با جداسازی اینترنت از اینترانت، پهنای باند اینترانت دو مگ به کاربران ارایه شود.
حکیم‌جوادی گفت: با توجه به اینکه مجوز افزایش پهنای باند باید از سوی شورای عالی فضای مجازی صادر شود، حدود یک سال پیش درخواست افزایش پهنای باند به دو مگابیت بر ثانیه را به این شورا ارایه‌ کردیم و به محض دریافت مجوز، بلافاصله اینترنت از اینترانت کاربران خانگی جدا
خواهد شد.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: این کار موجب افزایش سرعت دسترسی به سایت‌های داخلی و در نتیجه رونق گرفتن سایت‌های ایرانی خواهد شد که در نهایت به توسعه دیتاسنترهای (مرکز داده) را نیز در پی دارد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :