آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 29436
تاریخ انتشار : 15 تیر 1392 11:40
تعداد بازدید : 846

گوگل پلاس در دوسالگی، توییتر را پشت سر گذاشت

ارباب حلقه ها رو در روی فیس بوک

شهر ارواح، زنده شده؛ گوگل پلاس که هفته گذشته دو سالگی خود را جشن گرفت حالا با پس زدن توییتر، دومین شبکه اجتماعی جهان است و برای جنگ با فیس بوک که بزرگ ترین شبکه اجتماعی در جهان است آماده می شود (برای دنبال کردن پیام های تولد دو سالگی پلاس می توانید هشتگ #GooglePlusLove و #GooglePlusIs2 را در پلاس دنبال کنید).
سال گذشته، کاربران شبکه های اجتماعی به گوگل پلاس لقب «شهر ارواح» را داده بودند چراکه به نظر می رسید این شبکه برای کاربران جذابیتی ندارد. برخی حتی گمان می کردند گوگل این سرویس خود را تعطیل کند. از آنجا که گوگل ید طولایی در حذف سرویس های خود اعم از محبوب (مانند گوگل ریدر) و غیر محبوب (مانند BUZZ) داشت و دارد، هیچ بعید هم نبود که پلاس حذف شود. اما تیم گوگل همت کرد تا پلاس را نه تنها نگه دارد بلکه وارد رقابت با شبکه های اجتماعی بزرگی مانند فیس بوک و توییتر کند. خود شما چند ماه پیش نام گوگل پلاس و فیس بوک را که کنار هم می دیدید چه فکری می کردید؟ انگار که یک برنده مقابل بازنده ایستاده باشد. اما امروز این دو رقیب هم هستند.

شبنم کهن چی

جمعه پلاس
گوگل پلاس یکی از جمعه‌های ماه ژوئن سال 2011 پا به اینترنت گذاشت؛ 28 ژوئن. بعد از اورکات و Buzz، گوگل پلاس سومین تجربه گوگل در دنیای شبکه‌های اجتماعی است که گمان می‌رفت محکوم به شکست باشد. اما تیم گوگل هدف اصلی خود از راه‌اندازی این شبکه را رقابت با فیس‌بوک اعلام کرده‌ بود؛ هدفی که دسترسی به آن به نظر سخت می‌رسید. حتی برخی کاربران این رقابت را غیرممکن می‌دانستند و طولی نکشید که پلاس، شهر ارواح شد. اما این شهر حالا دومین شبکه اجتماعی جهان است.
اپلیکیشن گوگل پلاس آخرین بار در ماه مه 2013 به‌روز شده و یکی از اپلیکیشن‌های محبوب در ایتیونز است.

وقتی ماهی 3 دقیقه پلاس می‌شد
در ژوییه سال 2011 یعنی یک ماه بعد از رونمایی نسخه آزمایشی پلاس، گوگل خبر داد 10 میلیون کاربر وارد این شبکه شدند و بعد از چهار هفته مشخص شد پلاس ماهانه 25 میلیون بازدیدکننده دارد. چندی بعد هم comscore.com خبر داد بزرگ‌ترین سهم از پلاس را هندی‌ها دارند.آمارهایی که دسامبر سال 2011 منتشر شد نشان می‌داد که در آن زمان روزانه 625 هزار کاربر جدید به پلاس می‌پیوستند. همان روزها تخمین زده شد تعداد کاربران پلاس در پایان سال 2012 به 400 میلیون نفر برسد.
اما در فوریه سال 2012 گزارشگر سایت Mashable.com که Todd Wasserman نام داشت گزارشی منتشر کرد که سر و صدای زیادی به پا کرد. گویی این گزارش پرونده رقابت پلاس با فیس‌بوک را می‌بست. او در گزارش خود آماری منتشر کرد که نشان می‌داد کاربران گوگل پلاس ماهانه 3/3 دقیقه در گوگل پلاس وقت می‌گذرانند. این در حالی بود که کاربران فیس‌بوک در همان زمان 5/7 ساعت در ماه در فیس‌بوک بودند. همان موقع بود که بسیاری از فعالان شبکه‌های اجتماعی از پلاس ناامید شدند.
گلادیاتورها در میدان
حالا در حالی که یک فصل از سال 2013 را پشت سر گذاشته و تابستان را تازه آغاز کرده‌ایم گوگل پلاس بیش از 500 میلیون کاربر دارد. دو ماه پیش سایت Businessinsider.com گزارشی منتشر کرد که نشان می‌داد گوگل پلاس از دومین شبکه اجتماعی بزرگ دنیا یعنی توییتر پیشی
گرفته است.
این موفقیت برای شبکه‌ای که به شهر ارواح معروف شده بود، بزرگ است و فیس‌بوک نیز باید این رقابت را جدی
بگیرد.
سرویس‌های محبوب پلاس
بسیاری معتقدند بهترین سرویس پلاس، سرویس Hangout آن است. Hangout یک ویدیو چت است که به کاربران امکان می‌دهد به سادگی با یکدیگر در هر کجای دنیا در ارتباط باشند و صدا و تصویر یکدیگر را دریافت کنند. بسیاری از شرکت‌ها و نهادها از این سرویس برای برگزاری مصاحبه‌ها و نشست‌های خود استفاده می‌کنند. از جمله می‌توان به سایت اطلاع‌رسانی Mashable.com اشاره کرد که هر جمعه با گزارشگران و کارشناسان خود یک
Hangout دارد.
اختصاص فضایی برای بازی و اشتراک‌گذاری اپلیکیشن‌ها نیز یکی دیگر از جذابیت‌های گوگل پلاس است. همچنین سرویس به اشتراک‌گذاری عکس گوگل پلاس در زمان راه‌اندازی سر و صدای زیادی به پا کرد و مورد توجه بسیاری از عکاسان قرار گرفت.

حلقه‌ها
گوگل کلید موفقیت پلاس را در حلقه‌ها می‌دید. حلقه‌ها یا Circles ویژگی مورد تاکید گوگل در پلاس بود و هست که به کاربران امکان می‌دهد دوستان خود را در دسته‌های مختلف طبقه‌بندی کنند.
این سرویس که ابتدا به صورت آزمایشی کار خود را آغاز کرده بود، روز ششم اوت به کاربرانی که به صورت میدانی انتخاب کرده بود تا به پلاس دسترسی داشته باشند امکان داد برای دوستان خود دعوت‌نامه بفرستند و سپس از ماه سپتامبر عضویت در این شبکه برای تمام کاربران گوگل آزاد شد. عضویت در این شبکه برای کاربران بالای 18 سال امکان‌پذیر بود اما چیزی نگذشت که گوگل اعلام کرد، کاربران بالای 13 سال می‌توانند عضو پلاس شوند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :