آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 29440

DELL به کامپیوترهای پوشیدنی دل می بندد

شرکت دل در حالی که مدتی است با مشکلات عدیده و رکود بازار کامپیوترهای شخصی دست و پنجه نرم می کند، قصد دارد به حوزه «کامپیوترهای پوشیدنی» وارد شود. سم برد، نایب رییس جهانی بخش رایانش شخصی دل در اینباره گفت: ما در حال کشف ایده های ناب در فضای کامپیوترهای پوشیدنی هستیم. این ایده که کامپیوترها می توانند همراه با لباس پوشیده شوند و همیشه همراه مان باشند، یکی از ایده های جدید در کسب وکارهای فناوری محسوب می شود. به طور مثال، هزاران نفر در حال امتحان سیستم جادویی عینک گوگل هستند و همچنین شرکت کالیفرنیایی Pebble تا چندی پیش موفق شد بیش از 85 هزار «ساعت مچی هوشمند» خود را که مجهز به فناوری بلوتوث است، بفروشد. شایعاتی نیز به تازگی شنیده می شود مبنی بر اینکه اپل هم در حال کار روی ساعت مچی با نام iWatch است. در همین حال، سامسونگ، فاکسکان، کارخانه سازنده آیفون، سونی، LG و فیلیپس نیز در این زمینه دست به اقداماتی زده اند. برد می گوید: چالش هایی در این زمینه وجود دارد که قیمت، یکی از آنهاست و دیگری ساخت ابزار دقیق و کاملی است که بتواند تجربه واقعا خوبی را به کاربر بدهد. اما بخش جالب این حوزه این است که از آنجا که کامپیوترها به سمت کوچک شدن پیش می روند، هنوز هم همه آدم های دنیا دوست دارند که ساعت مچی بیندازند و ما می توانیم از همین ترفند برای طراحی کامپیوترها استفاده کنیم. این تغییر رویکرد در حالی اتفاق می افتد که دل در حال آماده سازی خود برای خصوصی شدن است و می خواهد سهام مدیریتی خود را به قیمت 24 میلیارد دلار واگذار کند. مایکروسافت نیز چند ماه پیش در این راستا به همراه شرکت خصوصی سیلور لیک پارتنرز (Silver Lake Partners) وارد مذاکره با مایکل دل، مدیرعامل شرکت دل شد که با یک سرمایه گذاری یک تا سه میلیارد دلاری، سهام مدیریتی این سازنده کامپیوتر را به دست آورد. مایکل دل در این مورد می گوید: این شرکت به دلیل مشکلات عمده ای که با آن روبه رو است، در پی منابع جدیدی برای درآمدزایی است. وی می افزاید: ما معتقدیم که تا پنج سال آینده ابزارها و شکل ظاهری شان تغییر خواهند کرد. البته باز هم این ابزارها به رایانش «ایستا» روی دسکتاپ نیاز خواهند داشت؛ اما کاملا قابل حمل خواهند بود. وی همچنین می گوید: هم اکنون بحث های زیادی وجود دارد که چگونه این ابزارها همانند گوگل گلاس و ساعت های مچی قابل پوشیدن شوند. ما نیز در همین راستا به دنیایی مملو از ابزارهای متصل به هم فکر می کنیم. البته برخی از ابزارهای رایانشی هم اکنون در حد انفجار رشد کرده اند (مثل تلفن همراه)، اما ما می خواهیم به سمت ابزارهایی برویم که تاکنون معرفی نشده اند.

ترجمه: نسترن صائبی
منبع: گاردین

همان‌طور که گفته شد، دل نیازمند درآمدزایی‌های بیشتر از منابع جدید است، زیرا بسیاری از مشتریان این شرکت به دلیل وضعیت اقتصادی نامناسب حاکم در برخی کشورها قدرت خرید محصولات رایانشی جدید را ندارند و در حالی که این شرکت یکی از بزرگترین کسب‌وکارها و سرمایه‌گذاری‌های خدماتی به شمار می‌رود، در حال تغییر کسب‌وکار خود در زمینه کامپیوترهای شخصی است.
سود دل از فروش
فروش کامپیوترهای شخصی در سه ماهه منتهی به ماه مه نسبت به همین بازه زمانی در سال گذشته، حدود 9 درصد افت داشته و به 9/8 میلیارد دلار رسیده است و درآمدش حدود 65 درصد افت کرده و به 224 میلیون دلار رسیده است. در این اوضاع، شرکت لنوو توانسته با کنار گذاشتن دل، خود را در جایگاه دوم بزرگ‌ترین شرکت‌های سازنده PC در جهان جا بدهد. در نتیجه دل در جایگاه سوم و HP مثل قبل در صدر قرار دارد.
وضع بدتر هم خواهد شد
درست است که شرکت دل می‌خواهد با ایجاد دیدگاه جدید، خود را از این وضع اسفناک نجات دهد، اما گزارش‌ها حاکی از آن است که وضع بدتر از این هم خواهد شد. به گزارش شرکت تحقیقاتی IDC، فروش کامپیوترهای شخصی دسکتاپ و لپ‌تاپ‌ها تا پایان سال میلادی جاری حدود هشت درصد افت خواهد کرد. در واقع، این دومین سالی است که این روند ادامه پیدا می‌کند و IDC پیش‌بینی می‌کند که این صنعت تا سال 2014 همچنان سیر نزولی‌اش را ادامه دهد. اما در عوض، به نظر می‌رسد که بازار تبلت‌ها و ابزارهای هیبریدی مثل سرفیس مایکروسافت رونق بیشتری خواهند گرفت و حتی پیش‌بینی می‌شود که فروش آی‌پد در سال میلادی جاری بتواند از فروش لپ‌تاپ‌ها و تا پایان سال 2015 از فروش کل کامپیوترهای شخصی (شامل لپ‌تاپ‌ها و کامپیوترهای دسکتاپ) نیز سبقت بگیرد و رکورد جدیدتری را در فروش به نام خود ثبت کند. اما برد به این موضوع راضی شده که شرکت دل تاکنون توانسته صدها هزار تبلت XPS-10 و Latitude 10 را بفروشد. هر دوی این تبلت‌ها مبتنی بر ویندوز 8 هستند. او در این مورد می‌گوید: وقتی به صعود فروش‌مان نگاه می‌کنیم، هیجان‌زده می‌شویم؛ این همان چیزی است که از مشتریان‌مان توقع داشتیم. او می‌گویدکه ویندوز 8 هنوز نتوانسته روی تبلت‌ها راه خود را باز کند؛ حتی تبلت‌های شرکت‌های بزرگی که دارند سهم دل را در بازارهای جهانی از آن خود می‌کنند. وی می‌افزاید: واقعیت این است که تبلت‌ها واقعا به ویندوز 8 نیاز دارند که بتوانند فروش بروند. به همین دلیل هنوز روزنه‌های امیدی وجود دارد که به واسطه ویندوز 8 و تبلت‌های مبتنی بر آن در بازار به رقابت پرداخت. اما این امر هم زمان می‌برد و فعلا نمی‌توان در این مورد صحبت قطعی کرد. برخی از کارشناسان IDC نیز در این راستا می‌گویند که تبلت‌های مبتنی بر ویندوز 8 هنوز خیلی کوچک‌تر از آن هستند که بتوانند سری از سر آی‌پد بلند کنند، اما به هر حال جای امید هست. آنها معتقدند که شاید تا چند سال آینده، زمانی که تبلت‌های مبتنی بر ویندوز 8 روی کار بیایند، بتوانند یک سوم یا 40 درصد حجم تبلت‌های فروخته شده را به خود اختصاص دهند. به هر حال، تبلت‌ها بخش مهمی از کسب‌وکارهای رایانشی به شمار می‌روند.
برد همچنان اصرار دارد که کسب‌وکارهای PC هنوز هم برای شرکت دل مهم است. وی می‌گوید: از ابتدا به عنوان شرکت سازنده PC شروع به کار کرده‌ایم و هنوز هم سهم زیادی در بازار جهانی را از دست داریم. خیلی از کارشناسان درباره مرگ کسب‌وکارهای PC می‌نویسند، اما ما فکر می‌کنیم که می‌توانیم بخشی از این صنعت را همچنان ادامه دهیم.
این در حالی است که بازار تبلت‌ها دقیقا از زمان ورود آی‌پد به بازار (سال 2010) رشد سریعی را شروع کرده‌ و دقیقا از آن زمان است که شرکت دل به مشکل
برخورده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :