آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 29630

اخوان: فضای مجازی در روزهای انتخابات به خوبی مدیریت شد

انتخابات ریاست جمهوری امسال، یک اتفاق را با خود به همراه داشت؛ اینترنت اگرچه کند بود، اما کار می کرد و پیامک ها هم قطع نشد. در عین حال هیچ اتفاقی هم نیفتاد.مهدی اخوان بهابادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی شیوه های مدیریت فضای مجازی در ایام انتخابات را در گفت وگویی با خبرگزاری تسنیم تشریح کرده است.

رییس مرکز ملی فضای مجازی گفت: در ایام انتخابات ریاست جمهوری بیش از ۹ هزار و ۶۰۰ سایت و پایگاه، علیه نظام و راجع به موضوع انتخابات فعالیت کردند و در مجموع نزدیک به ۳۶۰ میلیون مطلب برای بر هم زدن انتخابات نوشته شد.
مهدی اخوان بهابادی با بیان اینکه در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری به هیچ وجه قطعی پیامک را حتی در روز برگزاری انتخابات نداشتیم، گفت: خود اینترنت نیز در روز برگزاری انتخابات قطع نشد که البته برخی از غربی‌ها ابراز تعجب کردند که چه اتفاقی افتاده است.
وی افزود: همین برخورد باعث شد که انتخابات پر شورتر برگزار شود؛ چراکه مردم بیشتر با هم تماس می‌گرفتند و تهییج و تشویق به حضور در انتخابات می‌کردند و این مشارکت حداکثری برای ما یک اصل بود.
رییس مرکز ملی فضای مجازی در پاسخ به این سوال که چرا برخی سرویس‌های ارتباطی به‌رغم ماهیت‌شان که می‌توانستند تنش‌زا باشند، قطع نشد؟ گفت: دلیل اینکه در این انتخابات شاهد قطع پیامک یا اینترنت نبودیم این بود که از ماه‌ها قبل تدابیر امنیتی و فنی لازم اندیشیده شده بود تا با نزدیکی به انتخابات، خدایی ناکرده فضا ملتهب نشود و مردم هم بتوانند فعالیت‌های روزمره‌شان را داشته باشند و به موضوعات این حوزه نیز رسیدگی کنند.
وی همچنین گفت: این دوره نشان داده شد که با مدیریت و تدبیر می‌شود انتخاباتی پر شور و با مشارکت تمام سلیقه‌های سیاسی کشور و به دور از التهاب داشت؛ شور و شوق انتخابات همه جا وجود داشت و مردم پیگیر موضوع انتخابات بودند و علاوه بر آن ناهنجاری‌ها را هم نداشتیم که یکی از دلایل آن، مدیریت فضای مجازی کشور بود.

استفاده حداکثری از فضای مجازی برای تمامی ‌سلیقه‌ها
اخوان بهابادی گفت: در این دوره سیاست بر این بود که استفاده حداکثری از فضای مجازی برای تمام سلیقه‌های سیاسی داخل نظام به صورت برابر بدون هیچ‌گونه محدودیتی وجود داشته باشد. ولی از طرفی به هیچ وجه اجازه فعالیت به معاندین و بدخواهان نظام در فضای مجازی داده نشود.
بهابادی افزود: برداشت من نیز مثل گفته رییس‌جمهور منتخب این است که فضای مجازی نقش جدی را این دوره در انتخابات بازی کرد و تجربه خوبی در عین گران‌بها بودن برای نظام به ارمغان آورد.

حرکت در میان دو خط
دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور گف: باید بدانیم که دو تفکر تند و افراطی درباره فضای مجازی در داخل کشور وجود دارد؛ یکی از این تفکرات با تهدید دانستن فضای مجازی به دنبال برخورد سلبی با آن است و تفکر دیگر می‌گوید این فضا فرصت است و بدون هیچ محدودیتی باید در اختیار همگان باشد.
وی افزود: نتیجه این دو تفکر به ضرر نظام است و در این دوره سعی شد که حد وسط انتخاب شود و همین عمل هم در کل اتفاق افتاد و ثابت شد افرادی که تنگ‌نظرانه به فضای مجازی نگاه می‌کردند و معتقد بودند اگر فضا برای تمام سلیقه‌های سیاسی باز باشد، نظام با تهدید مواجه می‌شود، دقیقا عکس این موضوع اتفاق افتاد و واضح شد که بین سلیقه‌های سیاسی داخل نظام و معاندین خارج نظام فاصله و مرز وجود دارد.

فعالیت 9 هزار و 600 سایت و پایگاه علیه نظام
وی در پاسخ به این سوال که افزایش تهدیدات سایبری یا فعالیت‌های معاندین در این دوره تا چه اندازه بود؟ گفت: برخی عنوان می‌کنند که در این دوره، انتخابات آرامی ‌داشتیم و این به دلیل حذف فشار دشمنان نظام در این دوره بوده است؛ در حالی که این موضوع صحت ندارد و فعالیتی که بدخواهان نظام برای بر هم زدن فضای آرامش انتخابات انجام دادند نسبت به دوره قبل ده‌ها برابر افزایش پیدا کرده بود.
اخوان بهابادی گفت: در این ایام بیش از 9 هزار و 600 سایت و پایگاه، علیه نظام و راجع به موضوع انتخابات فعالیت می‌کردند و در مجموع نزدیک به 360 میلیون مطلب برای بر هم زدن انتخابات نوشته شد که با تدبیر مناسب اجازه فعالیت به این معاندین داده
نشد.
وی افزود: ما در شرایطی حرکت کردیم که کاندیدهای مختلف با هر طرز تفکری اجازه فعالیت کافی در فضای مجازی داشتند ولی مانع تحت تاثیر قرار دادن فضای مجازی کشور از طرف معاندین نظام شدیم. اخوان گفت: انواع اقدامات را برای حفظ و حراست از فضای مجازی در این دوره از انتخابات داشتیم و صرفا بحث پالایش مد نظر نبوده و با برخی موضوعات، هوشمندانه برخورد شد و آسیب‌ها به حداقل کاهش یافت.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :