آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 29636
تاریخ انتشار : 18 تیر 1392 10:59
تعداد بازدید : 1116

نسخه تمام متن 200 هزار پایان نامه رونمایی شد

دیروز در پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران از نسخه تمام متن بيش از 200 هزار پايان نامه و رساله رونمایی شد.

فناوران- پایگاه تمام متن پایان‌نامه‌های دوره‌های تحصیلات تکمیلی با عنوان «گنجینه علمی‌ایرانیان» دیروز رونمایی شد. در مراسم آغاز به کار این پایگاه رییس پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران و رییس مرکز اطلاعات و مدارک علمی ‌ایران (ایرانداک) حضور داشتند. جمعی از استادان و محققان دانشگاه تهران که پر استنادترین مقالات را ارایه کرده بودند، نیز به این مراسم دعوت شده بودند.
ابراهیم عمرانی، رییس مرکز اطلاعات و مدارک علمی ‌ایران گفت: این پایگاه حاوی مجموعه پایان‌نامه‌ها و رساله‌های دانشجویان ایرانی داخل و خارج از کشور از سال 1347 تاکنون، چکیده مقالات مجلات علمی ‌از سال 1348 تاکنون، چکیده مقالات کنفرانس‌ها از سال 1368 تاکنون، چکیده تازه‌‌های تحقیقاتی از سال 1372 و چکیده نامه‌های موضوعی مانند بانک اطلاعات محققان و متخصصان کشور است.
عمرانی با بیان اینکه اين پايان‌نامه‌ها مربوط به 161 موسسه است که از این تعداد 91 موسسه، دانشگاه‌ها هستند، گفت: دسترسی به متن کامل پایان‌نامه‌ها بر اساس تفاهم‌نامه منعقد شده بین موسسات و پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران ممکن شده است و دانشگاه‌ها بر اساس سیاست‌گذاری خود دسترسی به متن کامل پایان‌نامه‌ها را به استادان و دانشجویان خواهند داد. در ادامه این مراسم رییس پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران گفت: پنج سال پیش کمیسیون نظام اطلاع‌رسانی علم‌ و فناوری در وزارت علوم شکل گرفت که هدف آن ساماندهی انواع و اقسام کاربران و ذی‌نفعان این حوزه، ارایه سرویس به آنها و یکپارچه‌سازی اطلاعات است که اکنون با راه‌اندازی این پایگاه، نظم اطلاعاتی مورد توجه آن تامین خواهد شد. امید فاطمی‌ در مورد حقوق مادی و معنوی آثار ثبت شده افزود: بر اساس شیوه نامه‌ای که در این کمیسیون تدوین شده است پژوهشگاه در این مورد با موسسات و دانشگاه‌های قرارداد دارد و آنها را به عنوان مرجع قضایی قبول دارد اما تعیین حقوق مادی و معنوی اثر به عهده موسسه آموزشی است که ممکن است در تفاهم آنها حقوق اثر متعلق به موسسه، استاد راهنما، استاد مشاو، دانشجو و یا ... باشد. همچنین میزان به اشتراک‌گذاری (تمام‌متن یا چکیده) در اختیار موسسه آموزشی خواهد بود.

علم را نمی‌توان بومی‌ کرد
در ادامه مراسم، دکتر علی اکبر موسوی موحدی، استاد دانشگاه تهران و از پژوهشگرانی که پراستنادترین مقالات را ارایه کرده است، گفت: باید پورتال‌هایی را ایجاد کنیم که از این 200 هزار پایان‌نامه اطلاعات جدید به دست آوریم؛ کاری که من 18 سال پیش در دانشگاه برزیل شاهد انجام آن بودم.
موسوی موحدی با بیان اینکه علم را نمی‌توان بومی ‌کرد، گفت: باید سعی کنیم کتابخانه‌ها و مراکز علمی ‌دیگر را نیز به صورت شبکه با این مجموعه پیوند دهیم.
وی افزود: کشور ما در حوزه تولید مقاله‌های علمی‌ در رتبه اول خاور میانه و همچنین کشورهای اسلامی ‌قرار دارد و باید از این ظرفیت برای تعاملی مناسب با این کشورها بهره‌مند شد.

اهمیت یافتن کیفیت پایان‌نامه‌ها
در پایان این مراسم نیز دکتر طیبی، استاد دانشگاه صنعتی شریف گفت: با راه‌اندازی این مجموعه از این پس کیفیت پایان‌نامه‌ها برای استادان از اهمیت بیشتری برخوردار می‌شود؛ چراکه عده زیادی می‌توانند به صورت آنلاین آثار علمی ‌آنها را مشاهده کنند.
با راه‌اندازی این پایگاه امکان دسترسی آنلاین به پایگاه تمام متن پایان‌نامه‎های کارشناسی ارشد و رساله‌های دوره دکتری فراهم شد. پژوهشگران از سراسر کشور می‌توانند بر اساس ثبت و تایید اطلاعات و تفاهم‌نامه‌های میان دانشگاه‌ها با پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات و مقررات کمیسیون نظام اطلاع‌رسانی به متن پایان‌نامه‌ها دسترسی داشته باشند.با رونمایی از این پایگاه محققان علاوه بر مشاهده آنلاین پایان‌نامه‌ها می‌توانند از نسخه موبایل داده‌های این پایگاه استفاده کنند.
این پایگاه در آدرس database.irandoc.ac.ir قرار گرفته است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :