آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 29654
تاریخ انتشار : 18 تیر 1392 11:27
تعداد بازدید : 778

داد نزن، گوشی بلندگو نیست

داد نزن، گوشی بلندگو نیست

در کمتر از یک دهه تلفن های همراه به وسیله مهمی در زندگی مردم تبدیل شد. تا آنجا تقریبا اکثر مردم دنیا موبایل دارند و کمتر کسی بدون اینکه یکی از این دستگاه ها را همراه داشته باشد، از خانه خارج می شود.

حتی در بسیاری موارد افراد بیشتر از یک دستگاه گوشی همراه دارند. بنابراین ضریب‌ نفوذ تلفن همراه در برخی از کشورها از صددرصد بیشتر شده است.
اگرچه این دستگاه‌ها به عنوان وسایل ارتباطی و دیجیتالی معرفی شده‌اند، اما استفاده بیش از حد از آنها روی رفتار افراد تاثیر گذاشته و باعث شده زندگی و روابط آنها نادیده گرفته ‌شود. در بسیاری از موارد همچون مراسم عروسی یا حتی عزا افراد گاهی آنقدر مشغول گوشی تلفن همراه‌شان می‌شوند که زمان و مکانی را که در آنجا هستند فراموش می‌کنند.
گاهی داخل اتوبوس و مترو آنقدر مردم مشغول چت، ارسال و دریافت پیامک، تماس صوتی و چک کردن ایمیل می‌شوند که متوجه زمان و مکان نمی‌شوند.
داخل فروشگاه‌ها، پیاده‌روها و هنگام خرید آنقدر سرگرم موبایل‌شان می‌شوند که متوجه تنه زدن و تنه خوردن از افراد دیگر نمی‌شوند، کیف و وسایل‌شان را جا می‌گذارند، زمین می‌خورند و با دکل‌های برق اصابت می‌کنند، اما باز هم این ابزارهای کوچک را کنار نمی‌گذارند. جدای از این موارد، دستگاه‌های موبایل روی رفتار افراد اثر گذاشته و باعث شده که آداب معاشرت را از یاد ببرند و به دیگران
بی‌احترامی کنند.
معمولا دیده می‌شود که افراد بدون توجه به مکانی که وارد می‌شوند همچنان از گوشی‌های‌شان استفاده می‌کنند. مثلا داخل بانک، فروشگاه‌ها و اتوبوس و تاکسی با صدای بلند مکالمه می‌کنند. این موضوع نوعی بی‌احترامی به حقوق کسانی است که در این مکان‌ها حضور دارند.
بنابراین توصیه می‌شود که در شرایط اجتماعی مختلف تا آنجا که ممکن است گوشی خود را خاموش یا بی‌صدا کنید. اگر مجبورید با تلفن همراه صحبت کنید مطمئن شوید که مکالمه شما باعث آزار دیگران نمی‌شود. مکالمات صمیمی خود را در حضور دیگران انجام ندهید و به حریم خصوصی خود و دیگران احترام بگذارید. گوشی تلفن همراه بلندگو نیست، پس هنگام مکالمه داد نزنید و فحاشی نکنید و در مورد پول و مسایل خصوصی هم حرف
نزنید.
صدای زنگ موبایل‌تان را کم کنید و اگر از آهنگ‌های گوش‌خراش روی گوشی خود استفاده می‌کنید حتما موقع وارد شدن به مکان‌های عمومی آنها را بررسی کنید یا تغییرش دهید.
قوانین و مقررات را هنگام استفاده از موبایل رعایت کنید. با اینکه بارها توصیه شده که هنگام رانندگی یا پیاده‌روی از گوشی‌های موبایل استفاده نشود. اما معمولا رانندگانی را می‌بینیم که پشت فرمان از موبایل استفاده می‌کنند. این افراد نه تنها جان خود را به خطر می‌اندازند بلکه باعث تصادفات خطرناکی می‌شوند که ممکن است به مرگ خود و دیگران منجر شود.
همچنین افراد پیاده‌ای که از موبایل استفاده می‌کنند بیشتر در معرض خطر تصادف، زمین خوردن یا اصابت با در و دیوار هستند.

رفتارهای غیرارادی با موبایل
تحقیقات نشان داده که بسیاری از افراد بدون اراده و فکر کردن تلفن همراه خود را بررسی می‌کنند.
این تحقیقات نشان داده، افراد به طور خودکار اقدام به خواندن و پاسخ دادن به پیام‌های جدید می‌کنند، این در حالی است که آنها متوجه نیستند به طور خودکار این اقدام را انجام
می‌دهند.
در نتیجه محققان به این حقایق پی برده‌اند که پاسخ به تلفن یا پیام در حین رانندگی ناشی از رفتارهای غیرارادی است و این رفتارها در افراد مختلف متفاوت است. بر این اساس محققان قصد دارند استراتژی‌هایی برای کنترل رفتار افراد برای استفاده از گوشی‌های موبایل در شرایط خاص مثل رانندگی پیدا کنند.

رابطه موبایل با اختلال رفتاری نوزادان
محققان هشدار داده‌اند که استفاده مادران باردار از تلفن همراه باعث به وجود آمدن مشکلات رفتاری در نوزادان
می‌شود.
محققان دانشگاه یال آمریکا دریافتند قرار گرفتن در معرض تشعشعات تلفن همراه در جریان بارداری بر رشد مغزی نوزاد تاثیر می‌گذارد و چه بسا موجب بروز مشکلات رفتاری از جمله بیش فعالی، نگرانی و ضعف حافظه در آنها می‌شود.
این محققان بعد از تحقیقات خود روی موش‌ها دریافتند که تلفن‌های همراه بر جنین در رحم مادر تاثیر منفی می‌گذارد، اما برخی محققان انگلیسی این تحقیقات را رد کرده و آن را "نگران‌کننده و توجیه‌ناپذیر" خواندند.
امواج پخش شده از تلفن همراه از نوع امواج رادیویی قوی هستند که برای بدن انسان مضر است و باعث سرطان و بیماری‌های مغزی می‌شود.
تحقیقات گوناگونی در مورد عوارض ناشی از استفاده از تلفن همراه نشان داده که امواج پخش شده از تلفن همراه روی دستگاه تناسلی اثر گذاشته و باعث کاهش یا ناباروری در مردان، سقط جنین در زنان و پیدایش ناهنجاری‌های مادرزادی در جنین می‌شود.
این امواج همچنین دستگاه ایمنی را ضعیف کرده و با اثری که بر قلب به جا می‌گذارد؛ باعث افزایش فشار خون می‌شود.
ایجاد سرطان به ویژه سرطان مغز از مهم‌ترین اثرات امواج منتشر شده از تلفن همراه است و همچنین انواع گوناگونی از سرطان مانند سرطان حلق، سینه، مری در افرادی که در برابر پرتو این امواج قرار گرفته‌اند؛ گزارش شده است.
نتایج پژوهش‌های محققان همچنین حاکی از تاثیرات مخرب امواج الکترومغناطیس بر غشای نانومتری سلول‌های زنده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :