آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 29657
تاریخ انتشار : 18 تیر 1392 11:30
تعداد بازدید : 477

سامانه هوشمند گمرکی در 11 گمرک راه افتاد

رییس کل گمرک ایران با اعلام راه اندازی سامانه هوشمند گمرکی در 11 گمرک اجرایی کشور گفت: دیگر امکان ترخیص کالا با ثبت سفارش و یا گشایش اعتبار جعلی وجود ندارد.

خبرگزاری مهر- عباس معمارنژاد با بیان اینکه باید یک‌سری اقدامات کلیدی‌تری را برای جلوگیری از قاچاق در کشور ارایه کنیم، گفت: هر محدودیتی که به تصویب می رسد گمرک را دچار مشکل می‌کند که چگونه آن را اعمال کند و تبعات به چه نحو دنبال شود. رییس کل گمرک ایران افزود: در طول سال هفت میلیون کانتینر از طریق گمرکات کشور کالا خارج می‌کنند، بنابراین چگونه می‌توان در همه این موارد کنترل‌های فیزیکی و بازرسی انجام داد، بنابراین باید تلاش کنیم تا زمینه‌های قاچاق را تا حد ممکن از طریق تعرفه‌ها، محدودیت‌ها و مجوزها کاهش دهیم.
معمارنژاد گفت: تا زمانی که فاصله قیمت در داخل کشور و در مرزها وجود دارد، قاچاق خواهیم داشت و امکان کنترل دقیق وجود ندارد. باید در کالاهای اساسی و سوخت سیاست قیمت‌گذاری منطقی دنبال شود.
معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: سالیانه حدود 15 تا 20 میلیون گوشی تلفن همراه در کشور مصرف می‌شود که 5/1 میلیون از آن به صورت قاچاق وارد می‌شود. در راستای الکترونیکی کردن فعالیت‌‌ها در گمرک سامانه هوشمند گمرکی در 11 گمرک اجرایی کشور پیاده شد که از طریق آنها 90 درصد حجم تجارت کشور انجام می‌شود.
رییس کل گمرک ایران گفت: سامانه مجوزها در گمرک ایجاد و پورتال ارزی فعال شد با این حال 15 درصد واردکنندگان مشکلاتی با پورتال ارزی دارند اما هم‌اکنون هیچ ثبت و سفارش جعلی و گشایش اعتبار جعلی در گمرکات امکان ترخیص را ندارد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :