آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 29659

کشف سوءاستفاده 12 میلیارد تومانی از کارت های سوخت سوخته

شبکه سوءاستفاده از کارت های سوخته سهمیه بندی سوخت که موفق به سوءاستفاده 12 میلیارد تومانی از این کارت ها شده بود، کشف شد.

فناوران- روز گذشته یک منبع آگاه در شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس از کشف یک شبکه سوءاستفاده از کارت‌های سوخت خبر داد و گفت: این شبکه کارت‌های سوخت سوخته شده را از طریق یک عملیات پیچیده فنی بازیابی کرده و با همدستی تعدادی از جایگاه‌های سوخت تهران به صورت غیرمجاز سوخت را از شبکه توزیع سوخت خارج می‌کردند.
وی افزود: بر اساس بررسی‌های انجام شده رقم سوءاستفاده این شبکه در شهر تهران 10 تا 12 میلیارد تومان بوده است و 13 جایگاه توزیع سوخت در این سوءاستفاده دخیل بوده‌اند.
وی افزود: سه باب از این جایگاه‌ها متعلق به یکی از جایگاه‌داران مشهور تهران است که در این جایگاه‌ها چهار میلیارد تومان از طریق دریافت غیرمجاز سوخت سوءاستفاده شده است.
این مقام آگاه گفت: با هر 13 جایگاه سوخت متخلف برخورد شده و با جریمه نقدی چند برابر رقم سوءاستفاده مواجه می‌شوند.

رییس سندیکا توضیح می‌دهد
رییس سندیکای جایگاه‌داران عرضه سوخت با اعلام اینکه نقص در سامانه هوشمند سوخت اصلی‌ترین دلیل سوءاستفاده از کارت‌های سوخت سوزانده شده است گفت: هم‌اکنون بازرسی کل کشور در حال بررسی موضوع است.
ناصر رییسی‌فر در گفت‌وگو خبرنگار ایسنا، با تایید این موضوع که امکان سوءاستفاده از کارت‌های سوخت سوزانده شده به دلیل نقص در سامانه هوشمند سوخت وجود دارد توضیح داد: بعد از آنکه کارت‌ها توسط پلیس +10 و شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی سوزانده می‌شود اطلاعات کارت‌های سوزانده شده از طریق سامانه‌ هوشمند سوخت به تمامی جایگاه‌ها ارسال می‌شود.
وی افزود: در صورتی که سیستم پوز جایگاه به دلیل قطع تلفن، برق و یا هرگونه اشکال دیگری در دسترس نباشد، می‌توان از طریق کارت‌های سوزانده شده دوباره سوخت‌گیری کرد.
در حالی که مدیر شرکت پخش فرآورده‌های نفتی استان تهران مدعی شده است که بازیابی کارت‌ها سوخته یک بحث فنی است و از عهده همه خارج است، رییس سندیکای جایگاه‌داران عرضه سوخت در پاسخ به این سوال که آیا بازیابی کارت‌های سوخته‌شده تخصص پیچیده‌ای نیاز دارد گفت: برای این کار نیاز به اجرای برنامه و یا اقدام خاصی نیست.
رییسی‌فر در پاسخ به این سوال که برای فهمیدن اینکه می‌توان از کارت‌های سوخته‌شده دوباره استفاده کرد قطعا باید یک نفر از داخل سیستم نسبت به این موضوع آگاهی داشته باشد، گفت: ممکن است این اتفاق بیفتد اما امیدوارم که چنین موضوعی صحت نداشته باشد.
وی با اشاره به اینکه سوءاستفاده از کارت‌های سوزانده شده از یک سال پیش تاکنون صورت گرفته است، گفت: هم‌اکنون بازرسی کل کشور نیز به این موضوع ورود پیدا کرده است.
به گفته رییس سندیکای جایگاه‌داران عرضه سوخت از سه هزار و 400 جایگاه فعلی در کشور تنها 20 جایگاه متخلف که تخلف آنها در این زمینه حایز اهمیت بوده شناسایی شده‌اند.
رییسی‌فر گفت: در صورت استفاده از کارت سوخته شده در جایگاه‌هایی که اطلاعات کارت‌های سوزانده شده به آنها ارسال نشده است، شرکت ملی پخش می‌تواند آنها را شناسایی و نسبت به برخورد با آن جایگاه اقدام کند.

دو شیوه متفاوت ابطال کارت سوخت
معاون فنی سامانه هوشمند سوخت از سوءاستفاده از کارت‌های هوشمند ابطال منطقی طی یک سال گذشته خبر داد و گفت: کارت‌های هوشمند ابطال فیزیکی به هیچ عنوان قابل استفاده نیست.
شهرام رضایی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس در واکنش به کشف شبکه سوءاستفاده از کارت‌های باطل شده هوشمند سوخت گفت: در مورد کارت‌های هوشمند سوخت کما‌فی‌سابق اصرار داریم که این کارت‌ها به هیچ عنوان قابل هک شدن نیست و تنها سوءاستفاده در نحوه به کارگیری این کارت‌هاست.
معاون فنی سامانه هوشمند سوخت افزود: به عنوان مثال کنتور برق را در نظر بگیرید، کسی نمی‌تواند از بعد از نصب کنتور برق‌دزدی کند، زیرا هر میزان مصرف برق در کنتور ثبت می‌شود ولی قبل از آنکه کنتور نصب شود و به نوعی در پشت کنتور می‌توان از برق استفاده کرد که این سوءاستفاده از برق عنوان می‌شود.
وی گفت: کارت‌های هوشمند سوخته و یا باطل شده به هیچ عنوان قابل دستکاری نیستند، زیرا این کارت‌ها به صورت فیزیکی باطل شده‌اند اما ما نوعی دیگر ابطال کارت داریم که به عنوان ابطال منطقی نامیده می‌شوند.
رضایی همچنین گفت: ابطال منطقی به این صورت است که صاحب کارت اطلاعات کارت سوخته شده را به شرکت ملی پخش می‌دهد اما به دلیل آفلاین بودن سیستم تا ابطال فیزیکی و رسیدن این اطلاعات به جایگاه‌ها دو ساعت زمان می‌برد که ابطال فیزیکی رخ دهد. که می‌توان در این یکی دو ساعت از کارتی که ابطال منطقی شده است سوخت‌گیری کرد.
معاون فنی سامانه هوشمند سوخت با اشاره به اینکه سیستم‌های شرکت ملی پخش به گونه‌ای است که هنگامی از کارت سوخته شده سوءاستفاده می‌شود کاملا قابل رد‌گیری است گفت: عده‌ای با استفاده از دستکاری جایگاه‌ها درصدد سوختگیری از کارت‌های ابطال شده منطقی بوده‌اند.
رضایی افزود: سامانه کارت‌های هوشمند سوخت یک سامانه آفلاین است که این کار را برای مردم راحت می‌کند یعنی به هیچ عنوان نمی‌توانستیم کارت‌های سوخت را آنلاین کنیم زیرا قطعا مصرف‌کننده‌های ما در جایگاه‌های مختلف با مشکلاتی روبه‌رو می‌شدند که این آفلاین بودن کارت‌ها تنها به خاطر راحتی مردم و مصرف‌کنندگان بوده است.
وی گفت: تعداد کارت‌های سوخته شده منطقی در جایگاه‌ها زیاد نیست ولی متاسفانه عده‌ای سودجو هستند که از این کارت‌ها سوءاستفاده می‌کنند، اما اگر مصرف کنندگان و دارندگان کارت‌های هوشمند سوخت اقدام به رمز‌گذاری در کارت‌های خود کنند به هیچ عنوان این کارت‌ها نیز قابل سوختگیری نخواهند بود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :