آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 29692

اپ استور اپل 5 ساله شد

دعوت به جشن تولد با «اپ» مجانی

اپ استور اپل، گل سرسبد محصولات و خدمات این شرکت، پنج سالگی اش را جشن گرفت. این فروشگاه اپلیکیشن به همراه آی تیونز، فروشگاه موسیقی اپل نه تنها از لحاظ مالی برای این شرکت منفعت بسیاری داشته اند، بلکه اپل در نظر دارد از این دو به عنوان اهرمی برای گسترش کیف پول موبایلی خود با نام پس بوک هم استفاده کند. هر چند پس بوک هنوز کیف پول موبایلی کاملی نیست، اما به نظر می رسد اپل با استفاده از دو فروشگاه آنلاین خود، یک برگ برنده بزرگ برای گسترش این کیف پول در دست دارد. اهمیت این فروشگاه آنلاین تا حدی است که غول هایی چون گوگل، سامسونگ و سونی نیز دست به راه اندازی چنین فروشگاه هایی زده اند که حسابی سر کاربران شان را با برنامه های کاربردی گرم کنند. از سوی دیگر، از آنجا که کاربران گوشی های هوشمند و تبلت های مبتنی بر آندرویید و iOS در جهان با رشد انفجاری همراه شده است، کاربران نیز به خوبی از این فروشگاه ها برای خرید اپلیکیشن های متنوع استقبال می کنند. اپل در سال 2007 زمانی که نخستین نسخه آیفونش را معرفی کرد، اصلا به فکر اپلیکشین هایی که کاربران این گوشی هوشمند نیاز دارند نبود. در واقع این گوشی از هیچ نرم افزار شخص ثالثی پشتیبانی نمی کرد و استیو جابز، مدیر اجرایی سابق این شرکت معتقد بود که اپلیکیشن های تحت وب برای کاربران کافی است. اما مدتی پس از معرفی و عرضه این گوشی به بازار، طراحان نرم افزار شروع به جیلبرک آیفون و کدگذاری اپلیکیشن های شخص ثالث برای این گوشی کردند. خود جابز با مشاهده این روند، تصمیم گرفت که هم زمان با معرفی iPhone OS 2.0 در ماه ژوییه 2008، اپ استور را نیز راه اندازی کند و از آن به بعد خودش به تشویق طراحان نرم افزار پرداخت که برنامه های کاربردی تر و جذاب تری برای محصولاتش بسازند. جابز در معرفی این فروشگاه در سال 2008 گفت: جنس این فروشگاه متفاوت از فروشگاه های محصولات و تجهیزات اپل است و سازه آن با آجر و سیمان بنا نشده است؛ بلکه به شکل مجازی در فضای وب قابل دسترسی است و کاربران می توانند با ابزارهای خود به شکلی مستقل به این شبکه عظیم متصل شوند.

گزارش: نسترن صائبی
منبع: CNN و Verge

گفتنی است که اپل تاکنون بیش از 10 میلیارد دلار روی اپ استور سرمایه‌گذاری کرده است. در واقع این 10 میلیارد دلار صرف طراحان برنامه‌ها شده است.

رکورد 900 هزار اپلیکیشن و 50 میلیارد دانلود
فروشگاه اپلیکیشن در بدو تاسیس چندان اقبالی در پی نداشت و از دید کاربران جهانی این برند مهجور واقع شد. همین شروع سخت و قرار گرفتن تنها 500 عنوان پیشنهاد به کاربران روی این پایگاه موجب شد که هر چه زودتر و سریع‌تر روی ارتقای کمی و کیفی محتوای این فروشگاه سرمایه‌گذاری شود به گونه‌ای که امروز شاهد بیش از 900 هزار عنوان محتوا روی آن هستیم. تیم کوک ماه گذشته در کنفرانس توسعه‌دهندگان اپل اعلام کرد که این شرکت به خود می‌بالد که در حال حاضر 900 هزار برنامه در فروشگاه خود دارد. جالب توجه است که بیش از 90 درصد از آنها در هر ماه دانلود می‌شوند و تعداد برنامه‌هایی که به طور خاص برای آی‌پد طراحی شده‌اند، در حال حاضر به بیش از 375 هزار برنامه رسیده است. با بیش از 575 میلیون حساب‌ فعال، فروشگاه برنامه اپل قطعا نمی‌خواهد به این زودی‌ها به کم کردن سرعت خود فکر کند.
در تاریخ 15 ماه مه، شرکت اپل با انتشار یک تصویر روی وب‌سایت خود اعلام کرد که شمار دانلود iOS روی اپ استور از مرز ۵۰ میلیارد گذشته است. این شرکت همچنین اعلام کرد: به کاربری که ۵۰ میلیاردومین دانلود از اپ‌استور را انجام داد کارت هدیه 10 هزار دلاری اپل را دریافت کرد. به گفته MacRumors، اپل در طول سه سال و هشت ماه به عدد ۲۵ میلیارد دانلود رسید، اما رسیدن به ۲۵ میلیارد بعدی تنها 5/14 ماه طول کشید، یعنی حدود ۲۰ میلیارد دانلود در طول یک‌سال که رقم قابل توجهی است. احتمالا در تاریخ ۲۵ نوامبر سال ۲۰۱۵ شاهد رسیدن به عدد ۱۰۰ میلیارد خواهیم بود.

جشن پنج سالگی به سبک اپل
اپل به مناسبت تولد پنج سالگی اپ‌استور، برترین اپلیکیشن‌های پولی خود را به صورت مجانی در اختیار کاربران ابزارهای مبتنی بر iOS قرار داد. این در حالی است که تمامی اپلیکیشن‌های این فروشگاه تاکنون با قیمت بیش از 20 دلار به فروش می‌رفتند. بازی‌هایی همچونInfinity Blade II, Superbrothers: Sword and Sworcery EP, Where's My Water?, Badland و Tiny Wings نیز همگی به صورت مجانی قابل دانلود شدند. همچنین از بین برنامه‌های شاخصی که صورت رایگان ارایه ‌شدند، می‌توانTraktor DJ, Day One, Over, Barefoot World Atlas را نام برد. هیچ‌کدام از این نرم‌افزارها تا به امروز مجانی نبوده‌اند. بسیاری از آنها نیز قیمت بسیار بالایی داشته‌اند، به عنوان مثال اپلیکیشن Traktor DJ نزدیک به 20 دلار قیمت دارد.

کسب‌وکارهای دیگر می‌خواهند رو دست اپ‌استور بزنند
مطالعات شرکت پژوهشی ABI نشان می‏دهد روزبه‌روز بر تعداد کسب‌وکارهایی که برای خود یک اپ‌استور اختصاصی ایجاد می‏کنند، افزوده می‏شود. این شرکت پیش‏بینی کرده است روند ایجاد و استفاده از اپ‌استور یا پایگاه مجازی عرضه نرم‏افزارهای کسب‌وکار در میان شرکت‏ها و سازمان‏ها افزایش چشمگیری خواهد یافت. این برآوردها نشان می‏دهد که تا سال ۲۰۱۸ تعداد کسب‌وکارهایی که برای خود دارای یک اپ‌استور هستند، سه برابر میزان کنونی خواهد بود. ABI همچنین پیش‏بینی کرده تا آن زمان سالانه 4/30 درصد بر تعداد این کسب‌وکارها افزوده خواهد شد. یکی از یافته‏های جالب توجه این شرکت این است که استفاده از اپ‌استور در میان کسب‌وکارهای آمریکا و اروپای غربی کم‏رونق‏تر از کسب‌وکارها در کشورهای آسیای حوزه اقیانوس آرام خواهد بود. بنابر این یافته‏ها، تا سال ۲۰۱۸ تعداد کسب‌وکارهای آمریکایی و اروپای غربی که از اپ‌استور استفاده می‏کنند، به ترتیب 7/20 درصد و 5/21 درصد افزایش خواهد یافت. این رقم درباره کشورهای آسیایی حوزه اقیانوس آرام به ۵۹ درصد خواهد رسید. باید دید که اپل با این همه رقیب چه خواهد کرد؟


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :