آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 29805
تاریخ انتشار : 23 تیر 1392 11:29
تعداد بازدید : 514

به جرم تبانی برای گران فروشی کتاب‌های الکترونیکی

اپل محکوم شد

دادگاه ایالتی نیویورک روز چهارشنبه گذشته اپل را به جرم گران کردن کتاب های الکترونیکی به منظور از بین بردن رقابت در این بازار رو به رشد و تبانی با ناشران بزرگ محکوم کرد.

گزارش: نسترن صائبی
منابع: ZDNet و ComputerMagazine

به گفته دنیس کوت، قاضی دادگاه فدرال در نیویورک، شواهد حاکی است که اپل از سال 2010 که فروشگاه کتاب‌های الکترونیکی خود را راه‌اندازی کرده، به مرور اقداماتی در راستای حذف رقیب خود آمازون انجام داده و با ترفندهایی سعی کرده که فضای رقابتی را برای او تنگ کند.
دولت آمریکا از این رای استقبال کرده و آن را «پیروزی مشتریان» خوانده است.
تام نومایر، سخنگوی اپل در پاسخ گفته است که شرکتش به این حکم اعتراض دارد و درخواست برگزاری دادگاه تجدید نظر خواهد داد. وی گفته: اپل هیچ کار غلطی انجام نداده است و به جنگیدن با این اتهامات نادرست ادامه می‌دهد.
با این حال این قاضی ایالتی با اشاره به اینکه در حال حاضر شواهد اتهاماتی که به اپل وارد شده، در قالب 100 صفحه در اختیار دادگاه است، تنها عامل اصلی در افزایش قیمت کتاب‌های الکترونیکی را اپل دانسته و گفته است که این شرکت با همکاری پنج-شش ناشر بزرگ در ایالات مختلف از جمله سیمون و شوستر
(Simon & Schuster) که صاحب شرکت CBS و ZDNet است، قیمت کتاب‌های الکترونیکی را افزایش داده و قوانین ضدانحصار را نقض کرده است. دادگاه دلیل اصلی این کار اپل را حضور قدرتمند آمازون در بازار می‌داند و می‌گوید که اپل با سوق دادن بازار به سمت افزایش قیمت‌ها، کاری کرده است که رفته رفته از سهم آمازون در بازار کاسته شود. علاوه بر این، از انجام چنین کاری هم ناشران به سودی چشم‌گیر می‌رسند و هم اپل از طریق فروش کتاب‌های الکترونیکی سود می‌برد.
روال کلی که برای فعالیت خرده‌فروشان در نظر گرفته شده، به این شکل است که امثال آمازون در قبال پول ثابتی که به ناشران می‌دهند، کتاب‌ها را از آنها دریافت می‌کنند و حتی با قیمتی پایین‌تر در معرض فروش قرار می‌دهند و نهایتا به سود کم قانع می‌شوند تا بازار را در اختیار خود بگیرند. به عنوان مثال،آمازون برای فروش کتاب‌های جدید با قیمت 99/9 دلار بسیار اصرار دارد تا بازار کیندل را پررونق کند که البته این موضوع هم بسیار مورد انتقاد ناشران است.
محکومیت اپل در این بخش قطعا منجر به پرداخت خسارت و تغییر استراتژی این شرکت خواهد شد، اما دادگاه همچنان به دنبال کشف پاسخ برای چرایی‌های بیشتر است و باید منتظر ماند و دید که اپل به چه مجازاتی محکوم می‌شود. البته همکاری ناشران ایالتی نظیر گروه پنگوئن، هارپر کالینز و سیمون را هم نباید نادیده گرفت و امکان لغو پروانه کار برای آنها نیز وجود دارد، اما با توجه به اینکه محکوم اصلی اپل است باید دید دادگاه با این ناشران چه کاری انجام می‌‌دهد. گفتنی است که پنج ناشر عمده درگیر از جمله انتشاراتی پنگوئن، پیش‌تر با مصالحه از این پرونده کنار کشیده بودند. در این پرونده، شرکت اپل متهم شده بود که برای از بین بردن برتری شرکت آمازون در عرضه آنلاین کتاب‌های الکترونیکی تبانی کرده و باعث شده است که قیمت این کتاب‌ها از ۱۰ دلار در آمازون، به ۱۳ یا ۱۵ دلار افزایش پیدا کند. این در حالی است که زمانی شرکت آمازون حدود ۹۰ درصد از بازار کتاب‌های الکترونیکی را در دست داشت. گفتنی است که اپل پیش از این هم با اتهام مشابهی از سوی اتحادیه اروپا مواجه شده بود.

پیروزی خوره‌های کتاب الکترونیکی
بیل بیر، رییس واحد مبارزه با انحصار در وزارت دادگستری آمریکا، در بیانیه‌ای اعلام کرده است که این رای دادگاه، پیروزی میلیون‌ها مشتری بازار کتاب‌های الکترونیکی است. این مقام دولتی آمریکا افزوده: این رای دادگاه، گامی‌حیاتی در جبران خسارت واردشده بر اثر اقدامات غیرقانونی اپل است. جالب است بدانید که با انتشار رای دادگاه، سهام شرکت اپل در بازار بورس نیویورک ۳۰ سنت کاهش پیدا کرد و به ۴۲۲ دلار رسید.
تبانی با ناشران برای افزایش قیمت
شیوه قیمت‌‌گذاری کتاب‌‌های الکترونیکی با کتاب‌‌های معمولی متفاوت است. ناشران در آمریکا یک قیمت کلی را برای کتاب‌‌های خود تعیین می‌‌کنند و سپس آن را به نصف قیمت پشت جلد به فروشندگان می‌‌فروشند. فروشندگان نیز بر اساس شرایط بازار، قیمت عرضه کتاب‌‌ها را تعیین می‌‌کنند. اما ناشران الکترونیکی به توصیه اپل، روش دیگری را برای قیمت‌‌گذاری کتاب‌‌های الکترونیکی انتخاب کردند. آنها قیمت عرضه کتاب را خودشان تعیین می‌‌کنند و فروشندگان هم ۳۰ درصد از این قیمت را به عنوان حق‌‌العمل، سود می‌‌برند. در حالی که راهبرد شرکت آمازون در فروش کتاب‌های الکترونیکی این بوده که این کتاب‌ها را به شکل عمده از ناشران بخرد و سپس با قیمتی کمتر از بازار به مشتریانش بفروشد. دولت آمریکا می‌گوید که این توافق‌نامه‌ها بین اپل و ناشران، شرکت آمازون را وادار کرده که به الگوی مشابهی تن دهد و در نتیجه کتاب‌های الکترونیکی پنج ناشر عمده تا ۱۸ درصد گران‌تر شوند. جالب است که متن نامه‌های الکترونیکی استیو جابز، مدیر اجرایی سابق شرکت اپل، به روپرت مورداک، رییس مجموعه نیوز کورپ از جمله مستندات این پرونده بوده است. به گفته دولت آمریکا، این ایمیل‌ها نشان‌دهنده تمایل جابز به گران‌کردن و ایجاد یک بازار اصلی برای کتاب‌های الکترونیکی روی قیمت‌های 99/12 و 99/14 دلار بوده است. وزارت دادگستری آمریکا در این دادگاه گفته است که می‌خواهد اپل را برای دو سال از استفاده از الگوی توافقی با ناشران منع کند. این وزارتخانه همچنین گفته است بنا دارد اپل را برای پنج سال از عقد قراردادهایی باز دارد که به این شرکت تضمین می‌دهد ارزان‌ترین قیمت خرده‌فروشی را در بازار ارایه می‌کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :