آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 29826
تاریخ انتشار : 23 تیر 1392 12:12
تعداد بازدید : 513

شیوه جدید کلاهبرداری از دستگاه های پایانه فروش

بانک ملی ایران درباره شیوه جدید کلاهبرداری افراد سودجو از دستگاه های پایانه فروش (pos) هشدار داد.

خبرگزاری مهر- بانک ملی ایران در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: بر اساس اطلاعات دریافتی افرادی با معرفی خود به عنوان کارشناس یکی از شرکت‌های ارایه دهنده خدمات پرداخت طرف قرارداد بانک‌ها، اقدام به سواستفاده می‌کنند.
این افراد با طرح عناوین متفاوت از جمله ایجاد امکانات و قابلیت‌های جدید (مانند انتقال کارت به کارت) بر روی پایانه‌های فروش اقدام به جمع‌آوری یا جابه‌جایی دستگاه‌های کارت‌خوان می‌کنند و همچنین با شناسایی مشتریان خاص که تراکنش‌های قابل ملاحظه‌ای بر روی پایانه‌های فروش دارند و با انجام تراکنش‌ها به بهانه‌هایی مانند انتقال وجه، آزمایش و … با جلب اعتماد مشتریان به اطلاعات کارت حساب بانکی و رمز مشتریان دست می یابند و مراحل کلاهبرداری و سواستفاده‌های خود را تکمیل می‌کنند.
این افراد سودجو در مرحله اول ضمن مراجعه به فروشگاه، درخواست دریافت موجودی حساب خود از پایانه فروش فروشگاه را می‌کنند و پس از دریافت رسید به بهانه کافی نبودن موجودی از فروشگاه خارج می‌شوند و با استفاده از رایانه و چاپگر، رسید جعلی مشابه رسید فروشگاه را با مبلغ مشخصی که قصد خرید داشته‌‌اند، تهیه می‌کنند. در مرحله بعد با مراجعه مجدد به همان فروشگاه، سفارش خرید کالا را می‌دهند و هنگامی که فروشنده در حال آماده کردن جنس است، شخصا به پایانه فروش مراجعه و با کشیدن کارت عابر بانک، مبلغ ناچیزی را به حساب فروشنده واریز و در فرصتی مناسب، رسید جعلی را با رسید مربوطه جابه‌جا کرده و به فروشنده تحویل می‌دهند و با دریافت کالا از فروشگاه خارج می‌شوند.
ضروری است دارندگان پایانه‌های فروش برای پیشگیری از مشکلات مذکور عملیات مربوط به خرید از طریق دستگاه‌ از قبیل کشیدن کارت، ثبت مبلغ، دریافت رسید خرید و گرفتن موجودی کارت را به جز ورود رمز کارت شخصا انجام دهند و یا بر انجام عملیات نظارت دقیق داشته باشند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :