آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 29828
تاریخ انتشار : 23 تیر 1392 12:15
تعداد بازدید : 579

شرکت ملی پخش نقص در سامانه کارت سوخت را تایید کرد

پس از انتشار اخباری مبنی بر امکان سو استفاده از کارت های سوخت سوزانده شده به دلیل نقص در سامانه هوشمند سوخت، شرکت ملی پخش فرآوده های نفتی ایران نیز طی اطلاعیه ای این موضوع را تایید و جزییات آن را تشریح کرد.

ایسنا- در هفته گذشته رییس کانون جایگاه‌داران عرضه‌کننده سوخت از سو‌استفاده از کارت‌های سوخت سوزانده شده خبر داد و گفت: بعد از آن که کارت‌های سوخت توسط پلیس + 10 و شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی سوزانده می‌شود، اطلاعات کارت‌های سوزانده شده از طریق سامانه‌ی هوشمند سوخت به تمامی جایگاه‌ها ارسال می‌شود اما در صورتی که سیستم پوز جایگاه به دلیل قطع تلفن، برق یا هرگونه اشکال دیگری در دسترس نباشد، می‌توان از طریق کارت‌های سوزانده شده دوباره سوخت‌گیری کرد.
ناصر رییسی‌فر با اعلام این که نقص در سامانه هوشمند سوخت اصلی‌ترین دلیل سوء‌استفاده از کارت‌های سوخت سوزانده شده است، افزود: هم اکنون بازرسی کل کشور در حال بررسی موضوع است.
در حالی که مدیر شرکت پخش فرآورده‌های نفتی استان تهران مدعی شده است که بازیابی کارت‌های سوخته یک بحث فنی است و از عهده همه خارج است، رییس سندیکای جایگاه‌داران عرضه سوخت در پاسخ به اینکه آیا بازیابی کارت‌های سوخته‌ شده تخصص پیچیده‌ای نیاز دارد؟ گفت: برای این کار نیاز به اجرای برنامه یا اقدام خاصی نیست.
رییسی‌فر با اشاره به این‌که سو‌استفاده از کارت‌های سوزانده شده از یک سال پیش تاکنون صورت گرفته است، اظهار کرد: اکنون بازرسی کل کشور نیز به این موضوع ورود پیدا کرده است.
براساس این گزارش، شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران هم بعد از گذشت چند روز در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: باتوجه به پایش اطلاعات سوخت‌گیری و رصد منشا تولید سوخت‌گیری‌های نامتعارف، شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی با همکاری مشترک سازمان بازرسی کل کشور ١٣ جایگاه را که بیشترین سوخت‌گیری نامتعارف انجام می‌دادند، شناسایی کرده است.
در ادامه این اطلاعیه آمده است: قطع ارتباط میان تلمبه و سرور ازسوی سو‌استفاده‌گران، موجب سلب کنترل لیست سیاه و کارت‌های سوخت باطل شده‌ای که در این فهرست قرار داشته اما ابطال فیزیکی نشده بودند، عامل سوا‌استفاده بوده است اما این مهم با توجه به طراحی دقیق سامانه هوشمند سوخت، پیگیری و شناسایی شد.
شرکت ملی پخش با اشاره به اینکه هر سیستم با قطع ارتباط، دچار اختلال جدی می‌شود اما در سیستم پیشرفته سامانه کارت هوشمند سوخت، خدمت‌رسانی متوقف نشده و موارد از طریق پیام های هشدار دهنده پیگیری و بررسی می‌شود، اعلام کرد: پس از کشف موضوع، اقداماتی شامل افزایش سطح پایش اطلاعات سامانه و ارتقای لازم انجام شده است.
شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی در اطلاعیه خود از محکومیت متخلفان در کمیته رسیدگی به تخلفات فرآورده‌های نفتی خبر داده و آورده است: برخی مسوولان جایگاه‌ها نیز توسط سازمان بازرسی به مرجع قضایی معرفی شده‌اند و پرونده در دادسرای عمومی تهران تحت پیگرد است.
در پایان اطلاعیه شرکت ملی پخش هم آمده است: بدیهی است تخلف کشف شده خللی در میزان سهمیه مصرف‌کنندگان ایجاد نکرده
است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :