آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 29931
تاریخ انتشار : 24 تیر 1392 11:43
تعداد بازدید : 460

مزاحمت تلفنی در قالب شکایات کیفری قابل پیگیری است

علاوه بر مجازات زندان که در قانون مجازات اسلامی برای مزاحمان تلفنی در نظر گرفته شده است، مجازات های دیگری هم در قوانین شرکت مخابرات برای آنان وجود دارد.

باشگاه خبرنگاران - وسایل ارتباطی همچون تلفن همراه، جای خود را چنان در زندگی روزمره ما باز کرده‌اند که برای بسیاری از افراد سپری کردن یک شبانه‌روز بدون استفاده از این وسیله ارتباطی غیرقابل تصور است؛ با وجود چنین وابستگی‌ شدید و البته نیازی که به ارتباط غیرحضوری با دیگران داریم، نمی‌توان دردسرهای آن مانند مزاحمت‌های تلفنی را نادیده گرفت.
طریقه پیگیری مزاحمت‌های تلفنی
مزاحمت تلفنی موضوعی است که علاوه بر امکان پیگیری از سوی شرکت مخابرات، از طریق دادسرا و در قالب شکایت کیفری نیز قابل پیگیری است.
به منظور پیگیری این مهم، به دادسرای محل سکونت یا کار خود یعنی جایی که مزاحمت در آنجا رخ داده مراجعه کنید. داشتن نامه‌ای از مخابرات می‌تواند باعث سرعت در کار شود. چنانچه مزاحمت از طریق پیامک برای شما ایجاد شده است، در این مرحله روی یک برگه کاغذ شکایت خود را مطرح می‌کنید.عنوان مجرمانه این شکایت این چنین است: «ایجاد مزاحمت تلفنی از طریق ارسال پیامک» در صورتی که توهین شدیدی هم صورت گرفته باشد، شاکی می‌تواند تقاضای «اعاده حیثیت» را هم مطرح کند. ممکن است طرف مقابل نامشخص باشد. در چنین حالتی در بخش مربوط به متشاکی نوشته می‌شود: «نامشخص.»برای مجازات مزاحمت‌های پیامکی و تلفنی، مجرمان به مجازات تعزیری محکوم می‌شوند. این مجازات ممکن است شامل شلاق، جریمه مالی و حبس باشد. نوع مجازات به شخصیت متهم، دفعات و نوع مزاحمت بستگی دارد.قانونی که اجازه زندانی کردن مزاحم را می‌دهد، قانون مجازات اسلامی ‌است، طبق ماده 641 قانون مجازات اسلامی: «هرگاه کسی به وسیله تلفن یا دستگاه‌های مخابراتی دیگر برای اشخاص مزاحمت ایجاد کند، علاوه بر اجرای مقررات خاص شرکت مخابرات، مرتکب به حبس از یک تا شش ماه محکوم خواهد شد».
اداره حقوقی وزارت دادگستری نیز در سال 1373 در این خصوص نظریه‌ای داده است که تکلیف موضوع را بهتر مشخص می‌کند. در این نظریه گفته شده است: در مورد مزاحمت تلفنی چنانچه عمل مشتکی‌عنه (کسی که از او شکایت شده) فقط مزاحمت تلفنی باشد و همراه با جرم دیگری مانند فحاشی و استعمال الفاظ رکیک نباشد، در صورت احراز مزاحمت، تلفن مزاحم قطع می‌شود؛ اما چنانچه مزاحمت تلفنی همراه با جرایم دیگر از قبیل فحاشی یا تهدید باشد، رسیدگی به بزه ارتکابی با دادگاه‌های عمومی محل خواهد بود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :