آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 29932
تاریخ انتشار : 24 تیر 1392 11:44
تعداد بازدید : 3278

تاریخچه فیبر نوری در ایران

دولت نهم در سال ۱۳۸۴ شبكه فيبرنوري را به طول ۳۰ هزار كيلومتر تحويل گرفت و طي هشت سال با اضافه كردن ۲۳ هزار كيلومتر به طول اين شبكه مدرن ارتباطي و مخابراتي، آن را به ۵۳ هزار كيلومتر در پايان دولت دهم رساند.

ايرنا - در حال حاضر شبكه ملي فيبرنوري به طول ۵۳ هزار كيلومتر علاوه بر ايجاد ارتباطات صوتي، تصويري و ديتايي بين ۹۷۰ شهر كشور، ارتباطات بين‌المللي را براي تمامي شهروندان و سازمان‌ها تامين مي كند.
براساس هدف‌گذاري انجام شده در پنجمين برنامه توسعه اقتصادي كشور تا پايان اين برنامه در سال ۱۳۹۴، طول شبكه فيبرنوري كشور بايد به ۶۶ هزار كيلومتر
برسد.
فيبرنوري در ايران
نخستين فيبرنوري بين شهري به طول ۴۵ كيلومتر بين تهران و كرج در سال ۱۳۶۸ اجرا شد و درادامه آن طرح فيبرنوري چهار مسير به طول ۵۱۶ كيلومتر در مسيرهاي تهران – ساوه، تهران – گرمسار، تهران – قزوين و ساختمان امام – مجتمع مخابراتي انقلاب اسلامي به اجرا گذاشته شد.
در برنامه دوم توسعه اقتصادي كشور، پروژه فيبرنوري با ۱۱هزار و ۶۰۰ كيلومتر كابل كشي و با صرف ۶۵۴ ميليارد ريال اعتبار در سال‌هاي ۷۴ تا ۷۸ به انجام رسيد؛ در برنامه سوم توسعه نيز (سال‌هاي ۷۹ تا ۸۳)، ۱۷ هزار و ۸۵۰ كيلومتر شبكه فيبرنوري با هزينه‌اي بالغ بر يكهزار و ۳۵ ميليارد ريال اجرا شد.
رشد شبكه فيبرنوري همگام با برنامه‌هاي توسعه
طول شبكه فيبرنوري در پايان برنامه سوم توسعه (سال ۱۳۸۳) حدود ۳۰ هزار كيلومتر بود؛ در برنامه چهارم توسعه نيز قرار شد ۱۵ هزار كيلومتر ديگر به شبكه ملي فيبرنوري كشور اضافه شود و طول اين شبكه به ۴۵ هزار كيلومتر برسد كه اين امر در دولت نهم محقق شد.
براساس اهداف تعيين شده در برنامه پنجم توسعه، در طول سال‌هاي اجراي اين برنامه (۹۰ تا ۹۴) بايد ۲۰ هزار كيلومتر به شبكه فيبرنوري كشور اضافه شود و طول شبكه به ۶۶ هزار كيلومتر در پايان سال ۱۳۹۴ برسد.
اكنون كه در نيمه برنامه پنجم توسعه هستيم و نزديك به سه سال از برنامه مانده طول شبكه به ۵۳ هزار كيلومتر رسيده است كه عملكرد دولت هماهنگ با برنامه ارزيابي مي‌شود.
ضرورت استفاده از شبكه فيبرنوري
عصر اطلاعات كه با نام عصر رايانه و عصر ديجيتال نيز شناخته مي‌شود، در واقع عصر انتقال سريع و دسترسي سريع به اطلاعات است كه با ابزارها و زير ساخت‌هاي مختلفي انجام مي‌شود، يكي از زيرساخت‌هاي مورد نيز براي انتقال سريع و حجيم اطلاعات شبكه‌هاي فيبرنوري است.
به اعتقاد كارشناسان ارتباطات، استفاده از فيبرنوري امكان برقراري ارتباط و تبادل اطلاعات صوتي، تصويري و ديتايي را با سرعت‌ بيشتر و كيفيت برتر به در سطح كشوري، منطقه‌اي و جهاني فراهم مي‌سازد.
همچنين با به كارگيري آخرين فناوري‌هاي انتقال نوري، زيرساخت لازم براي تمام كاربردهاي الكترونيكي از قبيل تجارت الكترونيك، دولت الكترونيك و بانكداري الكترونيك فراهم مي‌شود.
افزايش كاربران اينترنت و استفاده كنندگان از تلفن‌هاي ثابت و همراه و مهم‌تر از همه قرار گرفتن ايران در مسير شاهراه اطلاعات بين اروپا و چين، استفاده از شبكه فيبرنوري را به يك ضرورت تبديل كرده است.
فيبرنوري داراي پهناي باند بسيار بالاتر از كابل‌هاي معمولي است، با فيبرنوري مي‌توان تصوير، صوت و داده‌هاي ديگر را به راحتي با پهناي باند بالا تا ۱۰ گيگابيت انتقال داد. به دليل اين ويژگي‌ها فيبرنوري مي‌رود كه جاي كابل‌هاي مسي را در صنعت مخابرات بگيرد.
اپراتور چهارم دستاورد دولت دهم
اپراتور چهارم با هدف پياده‌سازي و بهره‌برداري از شبكه فيبرنوري، فعاليت خود را از دي ماه سال ۱۳۹۱ آغاز كرده است،
شركت ايرانيان نت (دارنده پروانه اپراتور چهارم) براي ايجاد و بهره‌برداري از شبكه‌هاي انتقال داده نوري و دسترسي كاربران با استفاده از فيبرنوري ۱۸ ماه فرصت دارد. اين شركت پياده‌سازي شبكه فيبرنوري در كشور را آغاز كرده و در فاز اول هفت شهر تهران، مشهد، شيراز، اصفهان، تبريز، كرج و قم به شبكه فيبرنوري مجهز مي‌شوند.
با ايجاد شبكه دسترسي از طريق فيبرنوري، ظرفيت دسترسي كاربران نهايي به اينترنت در كشور افزايش يافته و كاربران از طريق اين شبكه مي‌توانند دسترسي مناسبي به شبكه ملي اطلاعات داشته باشند.
اتصال شبكه فيبرنوري ايران به شبكه ايران - اروپا
مراسم اتصال ايران به بزرگراه ارتباطي فيبرنوري ايران – اروپا (EPEG) سوم خرداد ماه امسال در حضور رييس‌جمهور در شركت ارتباطات زيرساخت برگزار شد.
پروژه ملي بزرگراه ارتباطي فيبرنوري ايران – اروپا EPEG به طول هشت هزار كيلومتر از فرانكفورت آلمان آغاز و با عبور از چند كشور اروپايي، روسيه و پس از گذر از كشورمان از بندر جاسك به بندر باراكاي عمان متصل مي‌شود. كنسرسيوم EPEG شامل شركت‌هاي روس تلكوم، Cable & Wireless انگليس، شركت ارتباطات زيرساخت و عمان‌تل است و جايگزين مطمئني براي ترانزيت ارتباطات از اروپا به آسيا خواهد بود. اين پروژه در كشورمان به دست متخصصان شركت ارتباطات زيرساخت، اجرا و به بهره‌برداري رسيده است با اجراي اين پروژه ايران به ‌هاب منطقه تبديل مي‌شود و از اين پس نقش كليدي در ارتباطات بين‌الملل خواهد داشت. از مزيت‌هاي ديگر اين پروژه اشتغالزايي و درآمدزايي آن است. پيش از اين نيز ايران به منظور تامين شبكه ارتباطي بين‌المللي خود به شبكه جهاني فلگ متصل شده بود. شركت ارتباطات زيرساخت به منظور تامين شبكه ارتباطي بين‌المللي خود به زودي توافق‌نامه قرارداد یکهزار ميليارد ريالي پروژه فيبرنوري فالكون را امضا مي‌كند و به شبكه جهاني فلگ متصل خواهد شد.
شبكه جهاني فلگ شامل يك حلقه پرظرفيت كابل فيبرنوري دريايي با چندين نقطه اتصال در تمامي كشورهاي حاشيه حوزه خليج فارس است و با اتصال به مصر در غرب و همچنين اتصال به بمبئي در شرق، يك حلقه عبوري كاملي را تشكيل مي‌دهد كه سه قاره اروپا، آسيا و آمريكا را به يكديگر متصل مي‌كند. ايران نيز از دو نقطه در چابهار و بندرعباس به اين شبكه متصل شده است.
ايران همچنين براي برقراري ارتباطات بين‌المللي به شبكه فيبر نوري آسيا-اروپا معروف به TAE و شبكه جاسك - فجيره متصل است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :