آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 29948
تاریخ انتشار : 24 تیر 1392 12:5
تعداد بازدید : 628

توضیحات مرکز توسعه تجارت الکترونیکی درباره امضای دیجیتال

چندی پیش وزیر پیشین ارتباطات و فناوری اطلاعات تاکید کرد که با وجود ادعاهای وزارت صنعت، معدن و تجارت در مورد اجرای طرح امضای دیجیتالی، این بحث عملیاتی نشده است. اما مرکز توسعه تجارت الکترونیکی در پاسخ به این اظهارات اعلام کرده که این خدمت در کشور مدت ها است که ارایه می شود، اما سامانه های بهره بردار تعداد اندکی هستند و نهضت ارتقای سیستم ها از دو سال پیش با پیگیری های این مرکز شروع شده است.

محمد سلیمانی گفته بود:‌ زیرساخت‌های کلی و عمومی طرح امضای دیجیتالی از لحاظ ارتباطاتی آماده است ولی مرکزی مطمئن برای نگهداری از داده‌ها وجود ندارد.
وی همچنین وجود چنین مرکزی برای حفاظت از اطلاعات در زمینه امضای دیجیتال را ضروری دانست و گفت: این نوع امضا به عنوان سندی مادام‌العمر است و نباید بتوان از بیرون به آن حمله کرد. برای چنین موضوعی حداقل باید دو یا سه سرور پشتیبان وجود داشته باشد.
اما مرکز توسعه تجارت الکترونیکی در پاسخ به اظهارات سلیمانی مبنی بر اینکه با وجود ادعاهای وزارت صنعت، معدن و تجارت در مورد اجرای طرح امضای دیجیتالی، این بحث عملیاتی نشده است و برای چنین موضوعی حداقل باید دو سه سرور پشتیبان وجود داشته باشد، توضیحاتی ارایه کرده که در آن آمده است: این نشان دهنده عدم آشنایی فنی و اطلاع از اقدامات مرکز توسعه تجارت الکترونیکی است. زیرا لازم به ذکر است علیرغم تمامی زحماتی که در مجموعه وزارت بازرگانی سابق برای توسعه سیستم‌های مبتنی بر گواهی الکترونیکی فقط به سایر سامانه‌های مهم ملی که در دستگاه‌های کشور مانند سامانه‌های در حال بهره برداری در بورس اوراق بهادار (ستاک، کدال) و همچنین دریافت اظهارنامه مالیاتی مودیان مالیاتی در سطح کشور برای دومین سال متوالی نشان ازواقعیت‌ها دارد نه ادعا؛ هرچند تا فراگیر و همگانی شدن آن هنوز فاصله وجود دارد و لیکن این خدمت در کشور مدت‌ها است که ارایه می‌شود.اما سامانه‌های بهره بردار تعداد اندکی هستند و نهضت ارتقای سیستم‌ها از دو سال پیش با پیگیری‌های این مرکز شروع شده است. بیان موضوعاتی از قبیل این‌که «مرکزی مطمئن برای نگهداری از داده‌ها وجود ندارد» یا «حداقل باید دو یا سه سرور پشتیبانی وجود داشته باشد» با توجه به ساختار زیرساخت کلید عمومی در کشور نشان دهنده عدم آشنایی دوستان از زیرساخت کلید عمومی کشور و معادل سازی ذهنی با دیگر سیستم‌ها است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :