آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 29985
تاریخ انتشار : 25 تیر 1392 12:16
تعداد بازدید : 750

رییس سازمان فناوری اطلاعات:

مجوز شورای فضای مجازی برسد شبکه ملی اطلاعات از همین فردا سرویس می دهد

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از آمادگی فنی و اجرایی این وزارتخانه برای واگذاری اینترانت ملی مبتنی بر شبکه ملی اطلاعات به کاربران خانگی خبر داد و گفت: با واگذاری اینترانت ملی به کاربران خانگی، سرعت دسترسی به سایت های داخل کشور به مراتب افزایش می یابد.

فناوران- علی حکیم‌جوادی، با اشاره به تصویب نرخ اتصال به شبکه ملی اطلاعات برای کاربران خانگی که هفته گذشته در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات مصوب شد، افزود: در واگذاری خدمات شبکه ملی اطلاعات باید سه مرحله طی شود که در مرحله اول، طراحی این شبکه مدنظر بود تا امکان اتصال خانوارها به شبکه ملی اطلاعات فراهم شود که در این راستا اقدامات فنی و اجرایی این طرح با انجام فاز آزمایشی تست شد به نحوی که مقرر شد برخی شرکت‌های ارایه دهنده خدمات اینترنت، ارایه این سرویس را در فاز پایلوت آغاز کنند.
وی افزود: یکی از مسایل اصلی در ارایه اینترانت ملی شبکه اطلاعات، نرخ اتصال به این شبکه بود که هم‌اکنون در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات به تصویب رسیده است تا کاربران بدانند برای دسترسی به این شبکه چه قیمتی باید بپردازند.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اعلام آمادگی کامل این وزارتخانه برای ارایه خدمات در بستر شبکه ملی اطلاعات به کاربران خانگی گفت: مرحله سوم این پروژه ملی، مجوزی است که شورای عالی فضای مجازی باید در اختیار این وزارتخانه قرار دهد تا وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بتواند پهنای باند دو مگابیت بر ثانیه را در اختیار مصرف‌کننده خانگی قرار دهد که اگر این مهم انجام شود عملا شبکه ملی اطلاعات، آماده ارایه سرویس به کاربران خانگی است.
رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران با تاکید براینکه اپراتورهای ارایه‌دهنده خدمات اینترنت پرسرعت هم‌اکنون آماده ارایه سرویس به کاربران خانگی هستند، افزود: خوشبختانه شبکه آماده واگذاری است که اگر این مجوز از سمت شورای عالی فضای مجازی صادر شود به راحتی می‌توان سرویس‌دهی به کاربران خانگی را شروع کرد.
وی گفت: نزدیک به یک سال قبل ما درخواست کتبی خود را با امضای وزیر وقت برای ارایه سرویس شبکه ملی اطلاعات به شورای عالی فضای مجازی دادیم و عملا درخواست کردیم که این کار انجام شود؛ حتی این طرح در یک مرحله در شورای معین مطرح شد اما پس از آن متوقف شد و ما دیگر بازخوردی از این موضوع نداشتیم.
حکیم‌جوادی افزود: شبکه ملی اطلاعات برای ارایه به کاربران خانگی به موازات دستگاه‌های اجرایی آمادگی کامل دارد و بسترهای فنی آن نیز فراهم است که در صورت دریافت مجوز، ارایه این سرویس از طریق شرکت‌های اینترنتی آغاز می‌شود.وی در مورد شرایط واگذاری این سرویس گفت: در حال حاضر سرعت اتصال به این شبکه حداقل دو مگابیت بر ثانیه گذاشته شده است که دلیل آن نیز وجود یک‌سری محدودیت‌های فنی است که در بستر ADSL با آن مواجه هستیم اما با راه افتادن پروژه فیبرنوری منازل این محدودیت نیز برداشته می‌شود و کاربران خانگی می‌توانند به سایت‌های داخل کشور با 10 برابر این سرعت دسترسی داشته باشند.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تفاوت سرویس اینترنت و اینترانت ملی برای کاربران خانگی را در سرعت و کیفیت دسترسی عنوان کرد و گفت: کاربران اینترانت ملی را به لحاظ سرعت و کیفیت لمس می‌کنند چراکه به محض اینکه اطلاعات در داخل کشور جست‌وجو شود قطعا کاربران با سرعت بالاتری آن را دریافت می‌کنند و اگر اطلاعاتی خارج از کشور باشد سرعت مدنظر به پروتکل قبلی بازمی‌گردد.وی گفت: بخش عمده‌ای از مصرف پهنای باند دریافتی کاربران در داخل کشور است و بر این اساس ارایه سرویس‌های جدید مانند آموزش الکترونیک روی این بستر به راحتی امکان‌پذیر است.
گفتنی است، كميسيون تنظيم مقررات ارتباطات هفته گذشته تعرفه اتصال به شبكه ملي اطلاعات از طريق فناوري ADSL را تصويب كرد.
براساس اين مصوبه برای مشتركاني كه از طريق فناوري ADSL به شبكه ملي اطلاعات دسترسي پيدا كنند، تعرفه دسترسي با سرعت دو مگابيت بر ثانيه و حداقل 10 گيگابايت حجم اطلاعات دريافتي، 107 هزار ريال تعيين شده و مشترک براي هر گيگابيت اضافي نيز حدود چهار هزار ريال پرداخت خواهد کرد.
در صورت دسترسي هم‌زمان مشترك به شبكه ملي اطلاعات و شبكه اينترنت، علاوه بر تعرفه‌هاي مصوب استفاده از اينترنت، تعرفه دسترسي به شبكه ملي اطلاعات با سرعت دو مگابيت بر ثانيه و حداقل 10 گيگابايت حجم اطلاعات دريافتي 55 هزار ريال تعيين شده است.
سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اعلام کرده که امكان اتصال پرسرعت و با كيفيت مشتركان از طريق شبكه ملي اطلاعات فراهم است و تعرفه‌هاي تعيين شده دسترسي به شبكه ملي اطلاعات 80 درصد پایين‌تر از تعرفه‌هاي دسترسي به اينترنت با شرايط مشابه است.
سرویس‌های شبکه ملی اطلاعات توسط مخابرات، زیرساخت و papها واگذار می‌شود
به گفته انصاری با توجه به تست‌های انجام شده توسط شرکت‌های مخابرات ایران، زیرساخت و pap به محض دریافت مجوزهای لازم برای ارایه پهنای باند دو مگابیت از شورای عالی فضای مجازی امکان ارایه سرویس به مشترکان حقیقی وجود دارد.
معاون توسعه و مدیریت شبکه سازمان فناوری اطلاعات ایران افزود: مشترکان برای سرویس شبکه ملی اطلاعات می‌تواند به شرکت‌های مخابرات و pap مراجعه کنند و با انعقاد قرارداد جدیدی در کنار اینترنت از پهنای باند شبکه ملی اطلاعات نیز استفاده کنند.
وی در خصوص نحوه تفکیک اینترنت از اینترانت ملی به منظور صدور صورت‌حساب گفت: تمامی ‌تست‌های لازم در این زمینه انجام شده و هیچ مشکلی از نظر فنی در این رابطه وجود ندارد. انصاری در خصوص تعرفه‌های استفاده از شبکه ملی اطلاعات گفت: فعلا تعرفه‌های براساس مصوبه 120 کمیسیون تنظیم مقررات با سرعت دو مگابيت برثانيه و حداقل 10گيگابايت حجم اطلاعات دريافتي، 107 هزار ريال تعيين شده و مشترک براي هر گيگابيت اضافي نيز حدود چهار هزار ريال پرداخت خواهد کرد.
معاون توسعه و مدیریت شبکه سازمان فناوری اطلاعات ایران در خصوص اینکه آیا شرکت‌ها می‌توانند پایین‌تر از این قیمت به مشترکان‌شان هم سرویس دهند افزود: از آنجا که مخابرات، زیرساخت و شرکت‌های pap در این زمینه فعال هستند، قیمت قطعا در بازار رقابتی تعیین می‌شود اما پیش‌بینی ما همان مبلغ 10 هزار تومان به ازای دو مگابیت برثانیه خواهد بود.
وی در خصوص اینکه آیا اپراتورهای وایمکس هم می‌تواند پهنای باند شبکه ملی اطلاعات را به مشترکان‌شان واگذار کنند گفت: از آنجا که تعداد مشترکان وایمکس به نسبت adsl کمتر است ما تمرکزمان را روی این فناوری گذاشتیم اما هم‌زمان از اپراتورهای وایمکس نیز برای استفاده از این بستر دعوت کرده‌ایم.
وی افزود: تاکنون اپراتورهای وایمکس تست‌های لازم را در این زمینه انجام نداده‌اند اما با توجه به نوع فناوری استفاده شده در این شبکه مشکلی برای ارایه سرویس‌های شبکه ملی اطلاعات توسط اپراتورهای وایمکس وجود ندارد.
معاون توسعه و مدیریت شبکه سازمان فناوری اطلاعات ایران درباره نهاد ارایه‌دهنده پهنای باند شبکه ملی اینترانت گفت: با توجه به اینکه شبکه‌های ارتباطی در اختیار شرکت زیرساخت مخابرات ایران است شرکت‌های pap برای دریافت پهنای باند باید از این دو نهاد اقدام کنند.
انصاری گفت: در حال حاضر اکثر دیتاسنترهای داخلی نیز به شبکه ملی اطلاعات متصل شده‌اند چراکه از نظر هزینه‌ای استفاده از این شبکه منافع زیادی را برای آنها به دنبال دارد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :