آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 30001
تاریخ انتشار : 25 تیر 1392 12:40
تعداد بازدید : 608

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت:

وزارت صنعت، معدن و تجارت مجوز واردات نمی دهد

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: سال گذشته حدود ۳۵ میلیارد دلار واردات در گروه های سه تا ۹ کالایی که مواداولیه و ملزومات موردنیاز تولید است، انجام شد.

سازمان توسعه و تجارت- حمید صافدل افزود: در سه ماه نخست امسال نیز شاهد کاهش واردات و رشد صادرات غیرنفتی بوده‌ایم، به‌گونه‌ای که برای نخستین بار تراز تجاری غیرنفتی کشور مثبت شد و صادرات از واردات پیشی گرفت.
صافدل در واکنش به سخنان برخی مبنی بر صدور مجوز برای واردات ازسوی وزارت صنعت، معدن و تجارت، گفت: این وزارتخانه مجوز واردات صادر نمی‌کند.
وی گفت: گروه‌بندی کالایی سال گذشته برای نخستین بار در کشور به اجرا درآمد که طی آن، کالاهای اساسی و نهاده‌ها و همچنین داروها در گروه‌های اول و دوم و مواد اولیه تولیدات صنعتی، معدنی و کشاورزی، قطعات واسطه‌ای، کالای نیمه ساخته و تجهیزات مورد نیاز تولید در گروه‌های سه تا ۹ قرار گرفتند‌.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: گروه ۱۰ نیز به کالای ساخته شده نهایی که در داخل کشور به اندازه کافی تولید می‌شدند و حتی صادرات داشتند و همچنین جمعی از کالاهای مصرفی غیرضروری اختصاص یافت که در نیمه دوم سال، ثبت سفارش آن محدود و سپس ممنوع شد.
صافدل افزود: نتیجه این روند این بود که با وجود نیاز کشور به تامین ذخایر استراتژیک در بخش کالاهای اساسی و همچنین لزوم تامین دارو و تجهیزات پزشکی که واردات آنها با افزایش همراه بود، اما در مجموع شاهد کاهش ۱۳ درصدی واردات کشور در سال گذشته بودیم.
رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران، تمرکز برنامه‌های صادراتی سال‌جاری را بر رقابت‌پذیری کالاهای تولیدی، توانمندسازی بنگاه‌های صادراتی، توسعه فعالیت‌های تشکل‌های بخش‌خصوصی، تقویت منابع مالی تولیدکنندگان و صادرکنندگان و همچنین تامین هزینه‌های مشارکتی بازاریابی و حمایت از فعالیت‌های بازاریابی دانست.
وی ادامه داد: همچنین تقویت شبکه حمل و نقل صادراتی در داخل از طریق ایجاد پایانه ها و تمرکز در اطلاع‌رسانی و شفافیت در اطلاع رسانی برای حذف هرگونه رانت احتمالی در حوزه تجارت خارجی و حقوق رقابتی و نیز تسهیل در فضای کسب و کار و وضع موافقتنامه‌های تجاری دوجانبه و چند جانبه در سه حوزه دی هشت، اکو و کشورهای اسلامی نیز از دیگر برنامه‌های حمایت از صادرات در سال جاری است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :