آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 30020
تاریخ انتشار : 25 تیر 1392 13:3
تعداد بازدید : 537

مدت زمان بازپرداخت تسهیلات ارزی دو برابر می شود

معاون امور صنایع و اقتصادی وزیر صنعت در مورد مصوبه تخصیص 10 درصد مانده منابع صندوق توسعه ملی در سال های 91 و 92 به بخش صنعت، گفت: جمع این تسهیلات به دو میلیارد و 400 میلیون دلار می رسد که با احتساب ارز دو هزار و 500 تومانی، منابع ریالی حاصل از این محل حدود شش هزار میلیارد تومان خواهد بود.

خبرگزاری فارس- محسن صالحی‌نیا با بیان اینکه تاکنون پنج هزار واحد تولیدی برای دریافت تسهیلات هشت هزار و 500 میلیارد تومانی از سوی وزارت صنعت به صندوق توسعه ملی معرفی شده‌اند، گفت: حدود 550 واحد صنعتی برای دریافت تسهیلات یکهزار و 550 میلیارد تومانی از سوی صندوق توسعه ملی به بانک‌های عامل معرفی شده‌اند.
به گفته وی، این تسهیلات با مدت بازپرداخت یک یا دو سال و نرخ بهره 16 درصد به متقاضیان ارایه می‌شود.
صالحی‌نیا در خصوص وضعیت تولید در کشور نیز گفت: حدود 60 هزار واحد تولیدی فعال در کشور وجود دارد که 25 هزار واحد تولیدی در استان‌های مختلف توسط وزارت صنعت مورد پایش قرار گرفته‌اند.
وی افزود: از این تعداد، حدود هزار واحد متوسط و بزرگ (100 واحد بزرگ و 900 واحد متوسط) و 24 هزار واحد کوچک هستند که به واحدهای خوب، متوسط، ضعیف و بحرانی تقسیم شده‌اند.
وی با بیان اینکه تعداد واحدهای خوب (واحدهایی که حداقل معادل متوسط پنج سال گذشته‌شان تولید دارند) در سال 88 حدود 59 درصد بوده است، گفت: این رقم در سال 91 به 45 درصد رسیده و در مقابل، تعداد واحدهای متوسط (واحدهای با کاهش حداکثری پنج درصد در تولید) از هشت درصد در سال 88 به 20 درصد در سال 91 رسیده است که نشان می‌دهد برخی از واحدهای خوب به آمار واحدهای متوسط پیوسته است.
به گفته معاون وزیر صنعت، تعداد واحدهای ضعیف نیز از سه واحد در سال 88 به هفت واحد در سال 91 رسیده و تعداد واحدهای بحرانی در این مدت در حد دو درصد باقی مانده است.
وی افزود: در این مدت در برخی شاخص‌ها مانند نسبت بنگاه‌های کاملا تعطیل به کل بنگاه‌ها تغییری نداشته‌ایم و در تعداد واحدهای بحرانی و همچنین راندمان تولید برخی کاهش‌ها مشاهده می‌شود.
صالحی‌نیا افزود: برخی صنعتگران در سال‌های گذشته تسهیلات ارزی از محل حساب ذخیره ارزی دریافت کرده بودند که در حال حاضر باید آن را با نرخ ارز مبادله‌ای بازپرداخت کنند.
وی با بیان اینکه نرخ ارز مبادله‌ای تقریبا دو برابر نرخ ارز دریافتی از حساب ذخیره ارزی است، گفت: بر این اساس، پیشنهادی را به کمیسیون اقتصادی دولت ارایه کردیم تا مدت زمان بازپرداخت این تسهیلات نیز دو برابر شود.
وی افزود: کلیات این پیشنهاد در کمیسیون اقتصادی دولت مصوب شده و قرار است برای اجرای آن، پیشنهادی از سوی بانک مرکزی و وزارت صنعت تدوین شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :