آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 30252
تاریخ انتشار : 31 تیر 1392 10:51
تعداد بازدید : 874

نصرالله جهانگرد:

فیلترینگ به یک چالش اجتماعی در کشور تبدیل شده است

طراح و مجری نخستین برنامه نسبتا جامع فاوا در کشور یعنی همان برنامه توسعه و کاربرد فناوری اطلاعات و ارتباطات موسوم به تکفا معتقد است که ارتباطات مرز منافع ملی است و باید از این مرز، مرزبانی شود حال چه سرعت اینترنت بالا و یا پایین باشد.

ایسنا- نصرالله جهانگرد، عضو هیات علمی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات رعایت مساله امنیت در فضای مجازی را در هر شرایطی برای کشور الزامی دانست و گفت: در کنار این امنیت، اعتقاد دارم که سرعت اینترنت و افزایش آن باعث بهبود خدمات، افزایش کیفیت و رشد توسعه اقتصادی خواهد شد. اگر در جایی ضعف وجود دارد، نباید جلوی توسعه کشور گرفته شود بلکه باید این ضعف را برطرف کنیم.
فیلترینگ به یک چالش اجتماعی تبدیل شده
دبیر سابق شورای عالی اطلاع‌رسانی درباره موضوع فیلترینگ گفت: این موضوع به یک چالش اجتماعی تبدیل شده و مطلبی که در تمام دنیا به عنوان پایش اینترنتی به نحو معقولی انجام می‌شود، در ایران به دلیل گسترش نامتعادل در تمام زمینه‌ها باعث ایجاد نارضایتی شده است. فکر می‌کنم باید در این زمینه مدیریت و تدبیر بهتری صورت بگیرد که اعتماد عمومی مردم نسبت به این قضیه به نفع مصالح اجتماعی و فرهنگی صورت پذیرد و امیدوارم این موضوع اصلاح شود.
خدمات اینترنتی در کشور باید ارزان‌تر شود
جهانگرد در خصوص قیمت خدماتی اینترنتی که در کشور ارایه می‌شود گفت: این موضوع را باید با توجه به هر کشور سنجید. من معتقدم خدمات اینترنتی در کشور باید ارزان‌تر شود و نهادهایی که در این حوزه در حال فعالیت هستند باید درآمد خود را از سرویس‌ها تامین کنند نه از برقراری ارتباط یعنی برقراری تماس و ارتباط نباید آنقدر هزینه‌بر باشد.
قیمت ارتباط اینترنتی به حداقل رسیده
به گفته وی در دنیا قیمت ارتباط اینترنتی به حداقل رسیده و درآمدها از ارایه سرویس‌ و خدمات اینترنتی تامین می‌شود ما نیازمند ارتقای سطح خدمات اینترنتی در کشور هستیم.
وی بالا بودن قیمت‌ها اینترنت به دلیل انحصاری بودن این مقوله را رد کرد و افزود:‌ درست است که این حوزه در انحصار دولت است اما علت بالا بودن قیمت‌ها توقع غلطی است که نهادها در مورد اینترنت دارند و تمرکز خود را روی کسب بیشترین نرخ درآمد از خدمات دسترسی متمرکز ساخته‌اند.
تماس تصویری رایتل به غلط تعریف شد
رییس سابق هیات مدیره شرکت ملی انفورماتیک ایران در رابطه با قطع شدن تماس‌های تصویری رایتل گفت: در تبدیل موضوع مبادله تصویر در حوزه رسانه‌ای به خصوص هنگامی که ارتباط یک به یک است به علت تعریف غلط قضیه و صورت مساله که در نزد صاحبان محترم فتوا به وجود آمده، باید تعریف درست و دقیق ارایه شود.
وی گفت: رویکرد دنیای امروزی یک رویکرد مولتی مدیاست یعنی خدمات اینترنتی به صورت چند رسانه‌ای ارایه می‌شود و شما می‌توانید خدمات مشابه رایتل را با برنامه‌های اینترنتی که برای گوشی‌های هوشمند مشترکان فعلی بقیه اپراتورها ارایه شده است داشته باشید لذا به نظر من این موضوع به صورت غلط مطرح شده و اشتباهی علیه این نوع خدمات به وجود آوردند.
در حوزه امضای دیجیتال خیلی عقب هستیم
جهانگرد در خصوص وضعیت امضای دیجیتال در کشور هم گفت: برنامه‌هایی که بتوان برای امضای دیجیتال از آنها استفاده کرد چندان توسعه پیدا نکرده است؛ این سرویس به عنوان یک خدمت لازم برای کسب و کار اینترنتی در تمام دنیا جواب داده است و ما در این موضوع خیلی عقب هستیم؛ اصل موضوع این است که ایجاد یک سیستم شناسایی واحد برای افراد در فضای مجازی امری لازم است و در این زمینه وزارت صنعت، معدن و تجارت با تلاش‌های چند ساله در این حوزه موفق بوده و خدمات آن را راه‌اندازی کرده است.
وی در پایان با بیان این موضوع که نظام بانکی کشور هم در ابتدا در مورد این موضوع نظراتی متفاوت داشت و قصد کرده بود امکانات مشابه‌ای را ارایه کند گفت: به دلیل تاخیر تاکنون از سمت بانک فعالیتی صورت نگرفته است. در شرایط فعلی می‌توان با تجدیدنظر روی ساختار مدیریتی و روی امکانات موجود هر دو از این بخش و سرویس بهره‌مند شوند و به موازات این کار، باید در جامعه، بازار و واردات، ضوابط لازم برای کاربرد امضای الکترونیکی در محیط‌های اینترنتی فراهم و الزامی
شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :