آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 30255
تاریخ انتشار : 31 تیر 1392 10:55
تعداد بازدید : 589

صفحه جورج بوش در صدر پرویرایش‌‌ترین مدخل‌های ویکی‌پدیا

جنگ ویرایش در دانشنامه اینترنتی

دانشمندان با بررسی مدخل های ویرایش ویکی پدیا به 10 زبان دنیا از جمله اسپانیایی و فرانسوی و آلمانی پرویرایش ترین این صفحات را پیدا کرده اند.

تلگراف- گروهی از دانشمندان دانشگاه آکسفورد با همکاری دانشگاه‌های راجرز (Rutgers)، نیوجرسی و اروپای مرکزی شروع به بررسی و ارزیابی مدخل‌هایی از ویکی‌پدیا کرده‌اند که در آنها جنگ بزرگی بر سر ویرایش محتوای آن به وجود آمده است. به گونه‌ای که بلافاصله بعد از ویرایش یک کاربر، کاربر دیگری شروع به ویرایش آن می‌کند؛ تا حدی که گاه به یک رویداد زنجیره‌ای تبدیل می‌شود. این دانشمندان دریافته‌اند که صفحه ویکی‌پدیای برخی مسایل مذهبی مربوط به خدا و حضرت مسیح به دلیل موانع زبانی به شدت در معرض بحث و ویرایش هستند. به گفته این محققان، پرویرایش‌ترین مدخل فرانسوی زبان ویکی‌پدیا مربوط به صفحه ماری سگولن رویال (Marie Ségolène Royal)، سیاستمدار فرانسوی می‌شود. در حالی که ویرایشگران رومانیایی ترجیح می‌دهند که درباره تیم فوتبال جنجالی خود یعنی Universit¬atea Craiova بحث کرده و صفحه ویکی‌پدیای این تیم را همواره ویرایش کنند.
براساس این گزارش، سیاستمداران و جنبش‌های سیاسی حدود 25 درصد مقالات جنجالی را به خود اختصاص داده‌اند که از میان آنها می‌توان به کشورهایی چون اسراییل، مصر و سوریه (17 درصد) و مسایل مذهبی (15 درصد) اشاره کرد. صفحات مربوط به حضرت مسیح و همچنین همیوپاتی موضوعاتی هستند که همواره و بی‌وقفه توسط ویرایشگران آلمانی، اسپانیایی و فرانسوی ویرایش می‌شوند.
این تیم تحقیقاتی فهرستی از پرویرایش‌ترین مدخل‌های ویکی‌پدیا به ۱۰ زبان را شناسایی کرده‌اند که عبارتند از:
1- جورج دبلیو بوش
2- آنارشیسم
3- حضرت محمد (ص)
4- کارمندان شرکت WWE (برگزارکننده مسابقات کشتی کج)
5- گرمایش جهانی
ایالات متحده آمریکا، حضرت مسیح و رابطه بین نژاد و هوش از دیگر پرویرایش‌ترین مطالب ویکی‌پدیا است.
در واقع، این استراتژی ویرایش آزادی ویکی‌پدیاست که به هزاران کاربر وب امکان می‌دهد مقالات مورد نظرشان را در این سایت قرار دهند یا مقالات از پیش ساخته شده را ویرایش کنند. و همین امر نیز باعث شده که این سایت به یکی از پایگاه‌های داده دانش جهان تبدیل شود. البته صفحه ویرایش اصلی ویکی‌پدیا به ویرایشگران هشدار می‌دهد که زمانی که در حال ویرایش مطلب کاربر دیگری هستید، حتما قید کنید که یک نفر در حال درست کردن محتوای کاربر دیگر است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :