آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 30273
تاریخ انتشار : 31 تیر 1392 11:33
تعداد بازدید : 956

عضو هیات مدیره سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران

دوره نگرش تهدیدآمیز به فاوا به سر رسیده است

در حالی که ترکیب دولت آینده هنوز مشخص نشده است، جایگاه فناوری اطلاعات و ارتباطات برای دست اندرکاران آن بسیار حیاتی و مهم قلمداد می شود.

صاحب‌نظران و کارشناسان فناوری اطلاعات و ارتباطات نظرات متفاوتی در مورد انتخاب وزیر آینده ICT ارایه داده‌اند که در ادامه گفت‌وگوی ایتنا با محمد ثروتی، کارشناس این حوزه و نیز عضو هیات مدیره سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران در همین خصوص را می‌خوانید:
آقای ثروتی در انتخاب وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور چه نکاتی باید مدنظر قرار گیرد؟
آنچه در انتخابات اخیر ریاست جمهوری کشورمان اتفاق افتاد در حکم یک پدیده بود که مردم نشان دادند به دنبال اتخاذ رویکرد کاملا متمایز دیگری در اداره مملکت هستند و احتیاج به نیروهایی دارند که جدا از شعارها، به فکر توسعه همه جانبه کشور باشند و متاسفانه در این سال‌ها شاهدش نبودیم.
امیدواریم همین رویکرد مردمی در انتخاب وزرای دولت نیز مصداق عینی و بارزی پیدا کند و در همه حوزه‌ها به ویژه حوزه اقتصادی و فرهنگی شاهدش باشیم.
وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات هم به عنوان یک وزارتخانه مهم که بر اساس گزارش رسمی اخیر سومین درآمد را برای دولت ایجاد کرده است و به حساب خزانه پول واریز کرده است از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است و باید مورد توجه آقای روحانی رییس‌جمهور منتخب قرار گیرد.
این رویکردهایی که می‌گویید کدام‌‌ها هستند؟
به عنوان نمونه اینکه جناب آقای روحانی به صراحت در شعارها و برنامه‌های خود بر بهبود وضعیت کارآمدی فضای کسب و کار تاکید کرده‌اند. یا در جای دیگری از برنامه‌شان بر حمایت جدی از بخش خصوصی اشاره کرده‌اند، همچنین تبدیل تهدید تحریم به فرصت را در سرلوحه کارهای‌شان قرار داده‌اند. یا در سخنرانی‌های اخیر خود بر اصلاح وضعیت فیلترینگ در کشور و افزایش چشمگیر سرعت اینترنت به عنوان ابزار توسعه کسب و کار تاکید کرده‌اند.از دیگر سو ایشان در برنامه‌های انتخاباتی خود به صراحت بیان کرده‌اند که سرهنگ نیستند و حقوقدان هستند و به عنوان یک کارشناس به موضوعات و مسایل روز جامعه می‌نگرند.
اینها به خوبی بیان گر رویکردهای ایشان هستند که مورد توجه مردم قرار گرفت و امیدواریم همین رویکرد را نیز ایشان در کابینه پیشنهادی‌شان بروز دهند.
منظورتان از تبدیل دکترین "تهدید" به "فرصت" در زمینه IT چیست؟
متاسفانه فضای کنونی و نگاه جاری مدیران ارشد کشور به فناوری اطلاعات و ارتباطات نگاه تهدید است. یعنی دکترین کنونی، به IT به عنوان تهدید نگاه می‌کند که حتما باید اصلاح اساسی شود و به این سمت برویم که دکترین غالب این باشد که IT فرصت است و نه تهدید.
بر این اساس خیلی از برنامه‌ها و اقدامات و ساختارها تغییر می‌کند. گفتارمان عوض می‌شود. تعامل‌مان با دنیا فرق خواهد کرد. همه اجزاي بخش خصوصی به مشارکت گرفته می‌شوند. همه بخش‌های دولتی با ریسک‌پذیری بالاتر و نوآوری و خلاقیت بیشتری می‌تواند در تحقق دولت الکترونیکی گام بردارند. در این رویکرد و این دکترین است که توسعه همه جانبه معنی پیدا می‌کند و می‌توان امیدوار بود که اقتصاد دیجیتالی سهم و جایگاه بیشتری نسبت به گذشته پیدا کند.
در همین دکترین است که فیلترینگ هدفمند شده و از حالت سلیقه‌ای و بی‌حد و حصر و بی‌حساب و کتاب خارج می‌شود و خیلی موارد دیگر.
باید دوباره این نگاه را در فضای تصمیم‌گیری و کارشناسی کشور جاری و ساری کنیم که ایران بزرگ‌ترین کشور منطقه است و می‌تواند با همه کشورهای منطقه و کشورهای خارجی ارتباط تکنولوژی و اقتصادی همه جانبه‌ای داشته باشد نه اینکه دیگران همیشه از ما نگران باشد و از تعامل با ما پرهیز کنند.
بر این اساس پیشنهاد شما برای انتخاب وزیر چیست؟
در روزهای اخیر اخبار و اطلاعات مختلفی منتشر شده است. اسامی گوناگونی هم منعکس شده است که البته خیلی متنوع نبودند. اما بنده فکر می‌کنم با هر نوع شاخص و امتیاز و روشی که حساب کنیم آقای مهندس جهانگرد با اختلاف زیادی نسبت به دیگران مطرح هستند.
این تنها نظر بنده نیست بلکه نظر آحاد فعالان صنفی هم هست. صنف رایانه و سندیکای مخابرات و تعداد زیادی از انجمن‌ها و اتحادیه‌ها در قالب یک آگهی در روزنامه فناوران روز شنبه مورخه ۲۹ تیرماه یا در قالب نامه‌هایی رسمی و مستقیم نیز صراحتا حمایت همه جانبه خود را از آقای جهانگرد اعلام کرده‌اند.
صنف رایانه خاطرات خوبی از مدیریت ایشان در دوران طرح تکفا دارد و امیدوار است که ایشان را در کسوت وزیر جدید ICT ببیند.
چرا معتقدید آقای جهانگرد ارجحیت دارد؟
دلایل کاملا واضح است. او به آی.تی عشق می‌ورزد و تمام فکر و ذهنش همین بخش است.
شما تقریبا هیچ فعال در بخش خصوصی و دولتی را پیدا نمی‌کنید که نام نصرالله جهانگرد را نشنیده باشد. در حوزه بین‌المللی هم نام او به نیکی شناخته شده است.
به جرات می‌توانم بگویم که در تمام اسناد بالادستی برنامه‌ای حوزه آی از نظرات کارشناسی و تخصصی ایشان استفاده شده است.
بنیان‌گذار توسعه آی‌تی در کشور ایشان هستند و در این سال‌های اخیر هم با اینکه رسما مسوولیتی نداشتند اما به دلیل علاقه‌شان به این بخش با همه نهادهای کشور در ارتباط بودند حتی اگر نام ایشان به صراحت بیان نشده باشد.
از طرفی دیگر معتقدم مصداق رویکرد غیرسرهنگی و کارشناسی آقای دکتر روحانی در انتخابات اخیر در آقای جهانگرد عینیت دارد و اوست که می‌تواند بهترین گزینه برای تغییر دکترین نگاه به ICT از تهدید به فرصت، تدوین استراتژی کند، برنامه‌ریزی نماید، گام‌های عملیاتی بردارد و از همه آحاد فعال در این حوزه
استفاده کند.
در بخش بین‌المللی هم گفتید که نگاه به او مثبت است. منظورتان چیست؟
آقای جهانگرد در بسیاری از سازمان‌های بین‌المللی مانند ITU و ICAN و WSIS که نهادی وابسته به سازمان ملل هستند عضویت داشته و یا سخنرانی کرده و یا میزبان رسمی بوده است و به ایشان به عنوان یک کارشناس نگاه می‌شود. ایشان نماینده ایران در این سازمان‌ها بوده و در سال‌های اخیر هم به‌رغم دوری وی باز هم مورد مشورت بوده است.
فضای خارج کشور را تقریبا می‌شناسند و می‌توانند نماینده صالح و قابل اعتمادی برای ایران در مجامع بین‌المللی باشند که از حقوق مردم ایران دفاع کرده و برای توسعه آی.سی.تی در کشور مذاکرات خوبی داشته باشند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :